Sıfır Karbonhidratlı Yiyecekler Hangileri?

Sıfır Karbonhidratlı Yiyecekler

Sıfır karbonhidratlı yiyecekler, karbonhidrat alımını azaltmak isteyen kişilerin merak ettiği bir konu. Esasen karbonhidratlar vücudumuz için temel enerji kaynağıdır. Bununla beraber, sağlık sebebi ile bazı bireyler bu besini sınırlamayı tercih ediyor. İşte sıfır karbonhidrat besinler!

Sıfır Karbonhidratlı Yiyecekler

Sıfır Karbonhidratlı Yiyecekler

Yapısında gerçekten de hiç karbonhidrat olmayanları da, bu besin bileşeninden çok az düzeyde içerenleri de sıfır karbonhidratlı yiyecekler olarak sınıflandırabiliriz. Bu yiyecekler:

Marul

Marulun karbonhidrat oranı ciddi oranda düşüktür. Marulun bir yaprağında yalnızca 0.5 g karbonhidrat vardır.

Chia Tohumu

Chia tohumu, sıfır karbonhidratlı yiyecekler için iyi bir örnektir. Çünkü karbonhidratlarının tümü neredeyse liflidir. Bir yemek kaşığı chia tohumunda 5,3 gramı lif olmak üzere toplamda 6 gram karbonhidrat vardır.

Avokado

Sağlıklı yağ deposu olan avokado, yüksek kalori içermektedir. Bu nedenle aşırı miktarda tüketilmemesi önerilmektedir. Ayrıca avokado da sıfır karbonhidrat besinlerden biri olarak kabul edilmektedir. Yüz gram avokadoda 8.53 gram karbonhidrat vardır. Bunun 6.7 gramı ise liflere karşılık gelmektedir.

Keten Tohumu

Keten tohumunda karbonhidratların büyük bir kısmı lif şeklindedir. Örneğin, bir yemek kaşığı keten tohumunda 4.3 gram karbonhidrat bulunur. Ancak bunun 4.1 gramı liftir.

Kereviz

Sıfır karbonhidratlı yiyecekler söz konusu olduğunda bu listede kereviz de yer alır. Karbonhidrat oranı son derece düşüktür. Bir orta boy kerevizde 1,20 gram karbonhidrat vardır. Bunun 0,6 gramı ise liftir.

Roka

Vitaminler ve mineraller bakımından zengindir. İyi bir besin kaynağıdır. Çok sağlıklı sebzeler arasında bir adım öne çıkmaktadır. Bir fincan rokanın 0.72 gram karbonhidrat oranı bulunmaktadır. Bunun 0.2 gramı ise liften meydana gelmektedir.

Brokoli

Brokoli tüketimi sağlık ve form açısından önemlidir. Yüz gramlık pişmiş brokolinin 4.4 gram karbonhidratı bulunur. Bunun 2,4 gramlık bölümü ise liflere karşılık gelmektedir.

Domates

Bağışıklık sistemini teşvik eden besinlerden biri de domates olur. Sıfır karbonhidratlı besinler listesinde öne çıkmaktadır. Orta boy domateste 4,82 gram karbonhidrat vardır. Bu oranın 1,5 gramı ise liftir.