Nektarin Yararları Nelerdir?

nektarin yararları

Şeftalinin tüysüz hali nektarindir. Nektarin de en az şeftali kadar lezzetli bir meyvedir. Nektarin demir, potasyum ve fosfor deposudur. İçeriğinde bolca C ve E vitamini vardır. Aynı zamanda K vitamini, folik asit ve magnezyum da içerir. Bu nedenle nektarin yararları oldukça fazladır.

Zengin içeriğine sahip nektarin, vücudun oksijeni sağlıklı şekilde yakmasını ve hücrelerin zarar görmemesine yardımcı olur. Pek çok meyve gibi nektarinin de kanseri önleme konusunda rolü vardır. İçeriğinde bulunan antioksidanlarla bedenin zinde kalmasını sağlar. Nektarinin saymakla bitmeyen daha pek çok yararı vardır. Peki, nektarinin yararları nelerdir?

Nektarinin Besin Değerleri

Nektarin yararları konusunda bilgi paylaşmadan önce besin değerlerine bakalım. 100 gram nektarin şunları içerir:

  • 44 kalori
  • 3 g yağ
  • 11 mg karbonhidrat
  • 1 g protein
  • 0 mg kolesterol
  • 0 IU A vitamini
  • 4 mg C vitamini
  • 0 mg potasyum
  • 0 mg kalsiyum
  • 4 mg demir

Nektarin Yararları

A, C, K vitaminleri, magnezyum, demir, fosfor, folik asit, potasyum, niasin, pantonik asit, tiamin ve pridoksin antioksidanları bakımından zengin olan nektarinin yararları şu şekildedir:

Hamilelikte Tüketilmesi Büyük Yarar Sağlar

Nektarin, gebe kadınların gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir meyvedir. İçeriğinde yoğun bulunan vitamin ve mineraller hamilelik döneminde nektarinin yararlarını önemli kılar. İçeriğinde bolca bulunan potasyum sayesinde hamilelikte oluşan kas ağrılarını giderir ve doğal şeker içeriğiyle anneye enerji verir.

Kabızlığı Giderir

Nektarin, içeriğinin lifli olması sayesinde sindirim sisteminde koruyucu görev üstlenen alkalin bileşeninin bulundurur. Lifler aynı zamanda bağırsaklarda fazlaca bulunan suyun emilimini sağlar. Nektarin yanlış bilinenin aksine kabız yapmaz. Aksine bağırsakların hareketlenmesini sağlar ve dışkılamayı kolaylaştırır. Ancak nektarinin aşırı tüketilmesi bağırsak suyunun aşırı emilmesine ve bununla beraber kabızlığa yol açar.

Göz Sağlığı İçin Yararlıdır

Nektarin içeriğinde göz sağlığı için yararlı olan özel bileşenleri bulundurur. Bu bileşenlerden en önemlisi ise luteindir. Lutein göz sağlığı korur ve yaşa bağlı meydana gelen makula dejenerasyonunu önler. Aynı zamanda göze gelen zararlı ışınlara karşın retinayı da korur.

Kanseri Önler

Nektarinin içeriğinde yoğun olarak bulunan klorojenik asit, kötü tüylü tümörleri engeller. Kolon kanserini oluşturan tümörlerin kanser hücresine dönüşmesini yine bu asit önler. İçeriğindeki beta karoten ise akciğer kanserine karşı vücudu korur.

Cilt Sağlığına İyi Gelir

Nektarinin içeriği vitamin ve mineral bakımından bol olduğu için cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Ayrıca, içeriğindeki beta karoten ve C vitamini, cildi zararlı ışınlara karşı korur ve lekelerin oluşmasını önler.

Kalbe İyi Gelir

Nektarinin içeriğindeki lif ve potasyum kalp sağlığı için yarar sağlar. Ölçülü olarak tüketilen nektarin, kalbin genç kalmasını sağlar. Ayrıca kolesterol seviyesini dengeleyerek kalp ve damar sağlığına direkt etki eder. İyi huylu kolesterol seviyesini artırır ve kalp hastalıklarından vücudu korur.