Brokolinin Yararları Nelerdir? Neden Tüketmelisiniz?

Brokolinin Yararları

Brokolinin yararları oldukça fazla. En sağlıklı ve besleyici sebzelerden olan brokoli, üstün lezzeti ve çok yönlülüğüyle de öne çıkmaktadır.

Lahana ailesinden olan brokoli, vücudun optimal anlamda çalışması için gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri barındırmaktadır. Ayrıca kalorisi çok düşüktür ve kilo problemi olanlar için de benzersiz bir gıdadır. Peki, brokolinin faydaları neler?

Brokolinin Özellikleri Nelerdir?

Brokolinin Yararları

Brokolinin yararları öncesinde brokolinin özellikleri nelerdir söz edelim. Brokoli faydaları konusunda daha derin bilgiler edinmek için ilk olarak brokoli özelikleri bilinmelidir. Brokolinin besin bileşenleri ve özellikleri şunları içermektedir:

 • C vitamini: Brokolide C vitamini içeriği oldukça yüksektir. 200 gram brokoli günlük C vitamini ihtiyacınızın üç katından fazlasını karşılamaktadır.
 • A vitamini: A vitamini yönünden yoğun olan brokoli, bu özelliği nedeniyle doğal bir antioksidandır.
 • Folik asit: Bu besin maddesi brokolide oldukça zengindir. Bu nedenle hamilelik döneminde olanlar için de brokoli tavsiye edilmektedir.
 • Lif: Yüksek düzeyde lif barındıran sebze, vücudu temizler, iştahı düzenler ve yiyeceklerle alakalı kaygıyı kontrol altında tutar.
 • Düşük kalori ve yağ: Brokolinin yararları arasında en önemlisi şüphesiz ki kalorisinin az olmasıdır. İçerdiği lif nedeniyle tokluk sağlamaktadır.

Brokolinin Yararları Nelerdir?

Brokolinin özellikleri nedir açıkladık. Şimdide brokolinin yararları hakkında bilgiler sunalım. Bunlar:

 • Kansızlığa iyi gelir. Yüksek oranda demir barındıran bu sebze, anemi problemi yaşayanlar için oldukça faydalıdır.
 • Kalp sağlığını iyileştirmektedir. Minimum miktarda yağ içeren ve yapısındaki yağ ise sağlıklı yağlar grubunda olan brokoli, kalp sağlığı için benzersiz bir gıdadır. Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır.
 • Organizmayı temizler. İçeriği lif nedeniyle vücudu ve organları temizlemeye destek olmaktadır.
 • Kemik sağlığını destekler. Yüksek oranda mineral barındıran brokoli, kemiklerin daha güçlü olmasına yardımcıdır. Ayrıca demir, kalsiyum ve fosfor yönünden yoğundur. Bu sebeple de kemik gelişimine optimal anlamda destek olmaktadır.
 • Cilt sağlığını teşvik eder. Brokolinin yararları arasında bir diğeri de cilt sağlığına iyi gelmesidir. Çünkü vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir ve cildin güzelleşmesine olanak tanımaktadır.
 • Kabızlığı önler. Lif miktarının yoğun olması sebebi ile kabızlığı önleme gücüne sahiptir.

Brokoli Tarifleri Nelerdir?

Brokolinin yararları hakkında bilgi almak isteyenlerin ilgisini çeken bir diğer husus ise brokoli tarifleri olmaktadır. Brokoli ile hazırlayabileceğiniz tarifler arasında en popüler olanları:

1. Brokoli Salatası Tarifi

Brokoli, salatalık turşusu, mısır konservesi, sarımsak, zeytinyağı, közlenmiş biber, sirke ve tuz gibi malzemeleri birleştirerek muazzam bir salata elde edebilirsiniz. Brokoliyi haşlamayı unutmayın!

2. Brokoli Çorbası Tarifi

Brokoliyi haşlayın. Haşlanan brokoliyi ve haşlama suyunu blendera ekleyin. Üzerine zeytinyağı, bir yemek kaşığı un, tuz ve karabiber ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız karışımı ocakta biraz kaynatın ve servis yapın.

3. Fırında Brokoli Tarifi

Fırın tepsisine brokoliyi yerleştirin. Üzerine sarımsak, karabiber, zeytinyağı, tuz ve limon suyu ilave edin. 180 derece fırında pişirin.