Rokanın Faydaları Nelerdir?

Rokanın Faydaları Nelerdir?

En sevilen yeşilliklerden biri olan rokanın faydaları oldukça fazla. A ve C vitaminlerini yapısında bulunduran roka, aynı zamanda lutein ve zeaksantin gibi fenolik bileşikler yönünden son derece yoğundur. Bu da onu genel sağlık için ideal bir besin haline getirir.

Roka, kan şekerini kontrol altına alabilir ve kalp hastalıklarını önleyebilir. Nedeni ise yapısında bol miktarda antioksidan bulundurmasıdır. Bununla beraber roka, anti-enflamatuar özellikler de içerir.

Kan basıncının düzenlenmesine olanak tanıyan kalsiyum ve potasyum yönünden oldukça zengindir. Kemik sağlığını teşvik eden K vitamini, magnezyum ve fosfor gibi maddeleri de yapısında bulundurur.

Rokanın Faydaları

Rokanın Faydaları Nelerdir?

Bu lezzetli sebze, mineral ve vitamin bakımından zengin olduğu için sağlığı optimal anlamda teşvik eder. Lif açısından da zengindir. Kalorisi ise oldukça düşüktür. Bundan dolayı kilo vermek isteyenlere de tavsiye edilir. Rokanın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kalori bakımından düşük olan roka, yüz gramında ortalama olarak yirmi dokuz kalori içerir. Bu nedenle de zayıflamak isteyenler için uygun bir sebze olarak öne çıkar. Tokluk hissini artırır ve açlığın azalmasına izin verir. Lif açısından da yoğun olduğunu söyleyebiliriz.

Kan Şekerini Düzenler

Roka yapraklarında yer alan önemli besin maddeleri, hücrelerdeki oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı olur. Alfa lipoik asit içeren roka, kan şekerinin dengelenmesine destek olur. Diyabetin önlenmesi ve tedavisinde etkili bir sebze olarak dikkat çeker.

Yüksek Tansiyonu Önler

Rokanın faydaları arasında bir diğeri de yüksek tansiyonu önlemesidir. Kan damarlarının gevşemesini sağlayan bu besin, kanın daha kolay dolaşmasına yardımcı olur.

Kan basıncını düşüren nitrat ve potasyum açısından da oldukça zengindir. Bu da onu yüksek tansiyon problemi olan insanlar için uygun bir seçim haline getirir. Rokada yer alan kalsiyum ve magnezyum, kan basıncının düşmesine katkı sağlar.

Kardiyovasküler Hastalıkları Önler

Rokada yer alan zeaksantin, zeaksantin ve C vitamini, arter duvarlarının kalınlaşmasına yardımcı olur. Bu durum ise kardiyovasküler hastalık riskini minimize eder.

Ayrıca rokadaki K vitamini, damarlarda kireçlenme olmasını engeller ve lifler besinlerden yağ emilimini azalttığından ötürü damarlarda yağ birikimi önlenmiş olur. Tüm bunlar sayesinde kalp ve damar hastalıklarının meydana gelme ihtimali azalır.

Göz Sağlığını İyileştirir

Rokanın faydaları listesinde bir diğeri de göz sağlığını teşvik etmesidir. Göz hücrelerine zarar verebilecek serbest radikaller ile savaşır. Bu yüzden de göz sağlığının iyileşmesine katkıda bulunur.

Lutein ve zeaksantin yönünden zengin olan roka, görme kabiliyetini iyileştirir. Aynı zamanda göz hücre zarlarını sağlıklı tutmaya ve kuru göz durumunu önlemeye yardımcı olan beta karoten ve A vitamini içerir.

Kemikleri Sağlıklı Tutar

Roka tüketimi, kemiklerin sağlığı ve gelişimi üzerinde de olumlu etkiler bırakır. Kemik direncini artırırken diğer yandan da kemik yoğunluğunu çoğaltır.

Kemiklerin çok daha sağlıklı kalmasına yardım eden mineraller yönünden son derece yoğundur. Kırık riskini de azaltmayı başarır. Kalsiyum, magnezyum ve fosfor bakımından yoğun olan roka, her yaştan insana tavsiye edilen bir yiyecek olur.

Yaşlanmayı Geciktirir

Roka, cildin yaşlanmasına sebebiyet veren serbest radikaller ile savaşır. Çünkü antioksidanları yapısında bulundurur. Buna ek olarak A ve C vitamini desteği ile cildin çok daha sağlıklı ve parlak görünmesine izin verir.

Rokadaki C vitamini, cildin kolajen üretimini uyarır. Bu da cildin sarkmasını, kırışmasını ve mimik çizgilerinin oluşmasını engeller. A vitamini içeriği ise cildin güneş ışınlarından zarar almasına engel olmaktadır. Cildinin sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini isteyen herkes için tavsiye edilir.