Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Vitaminler bakımından zengin olan domatesin faydaları oldukça fazladır. K, C, A vitaminleri içerir ve güçlü bir antioksidan olan likopen açısından son derece yoğundur. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye, cilt sağlığını korumaya ve kalp krizini önlemeye yardımcı olur.

Domatesin Faydaları

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domates çok az kalori içerir. Lif yönünden zengindir. Tokluğu artırır ve açlığı azaltır. Kilo vermek isteyenler için de iyi bir seçenektir. Çiğ olarak tüketilen domates, meyve suyu, güveç, çorba, sos ve salata yapımında da kullanılabilir. Domatesin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Prostat Kanserini Önler

Domates, vücutta güçlü bir antioksidan etki yaratan likopen yönünden zengindir. Bu bileşen, serbest radikaller ile savaşmayı başarır. Bu da tümör hücrelerinin oluşmasına engel olur. Başta prostat kanseri olmak üzere farklı kanser çeşitlerini önler. Kadınlarda ise yumurtalık ve meme kanserine karşı koruma oluşturur.

Kardiyovasküler Hastalıkları Önler

Domatesin faydaları söz konusu olduğunda kardiyovasküler hastalıkları önlemesinden de bahsetmek gerekir. Domates, yoğun oranda antioksidan barındırdığı için kötü kolesterol seviyelerini düşürür. Böylece kan damarlarının sağlıklı kalmasına yardım eder. Bazı araştırmalara göre likopen içeriğinden dolayı inme ve felç gibi hastalıkları da engeller.

Saç ve Cilt Sağlığını Korur

A vitamini bakımından zengin olan domates, cilt sağlığını optimal anlamda teşvik eder. Cildin çok daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Cildin nemli kalmasına olanak tanır. Aynı zamanda domates, saçların güçlü bir şekilde uzamasına da destek olur. Saçların nemlenmesini sağlar ve daha parlak bir saç görünümünü teşvik eder.

Kan Basıncını Düzenler

Domatesin faydaları arasında bir diğeri de kan basıncını düzenlemesidir diyebiliriz. Çünkü potasyum bakımından yoğundur. Bu bileşen ise kan basıncını kontrol altında tutar. Su bakımından zengin oluşu, idrar söktürücü etkiler bırakır. Bu niteliğinden dolayı da tansiyonu dengeler.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Polifenoller ve C vitamini içeriği sayesinde domates, bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidan varlığı sebebiyle de bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına yardımcı olur. Düzenli domates tüketimi, hastalıklara karşı vücudu en iyi şekilde korur.

Kilo Verdirir

Domates az kalorisinden ötürü kilo sorunu olanlara da önerilen bir yiyecektir. Su, lif ve antioksidan varlığından dolayı vücut yağlarını azaltır ve iştahı kontrol altında tutar. Kilo vermek isteyenler için ideal bir yiyecek olarak bir adım öne çıkar.

Kemik Sağlığını İyileştirir

Domates, kemik büyümesini ve gelişimini destekler. Osteoporoz gelişimini engelleyen, iyi bir K vitamini kaynağı olarak da lanse edilir. Her yaştan insanın domates tüketmesi önemlidir. Bu sayede daha sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olmak mümkün hale gelebilecektir.

Karaciğer Sağlığını Korur

Domates, oksidasyon sürecini önleyen ve yağ metabolizmasını düzenleyen likopen barındırır. Bu bileşen ise karaciğer yağlanmasının önüne geçer. Çeşitli karaciğer sorunlarının oluşmasını önleyen domates, karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini minimize eder.

Kabızlığı İyileştirir

Domates, dışkı hacmini artırmayı sağlayan ve bağırsağın işlevini iyileştiren lif açısından zengindir. Bu sebeple de kabızlık problemine çözüm sunar. Hemoroit ve kolon kanseri gibi hastalıkları da önler.

Diyabeti Kontrol Altında Tutar

Domatesin faydaları arasında diyabeti kontrol altında tutması da bulunur. Kan şekeri seviyelerini dengeleyen domates, lif ve krom barındırır. Bundan dolayı diyabeti kontrol altında tutar ve diyabete yakalanma riskini düşürür.

Kansızlığı Önler

Domates, bitkisel gıdalardan alınan demir bileşeninin bağırsak emilimini artırmak için gereken C vitamini yönünden yoğundur. Bu da demir emilimini teşvik eder. Düzenli olarak domates tüketmek, kansızlık ve anemiyi önlemeye en iyi şekilde yardımcı olur.