Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Faydaları

Günde 1 kaşık keten tohumu birçok faydayı beraberinde getirmektedir. Keten tohumu faydaları son zamanlarda yoğun olarak sorgulanmaktadır. Çünkü sağlıklı beslenmeye geçmek isteyen insanlar tarafından bu besin de merak edilmektedir. Çok yönlü bir besin olan keten tohumu, bitki bazlı beslenenlerin dikkatini çektiği kadar her yaştan ve beslenme stilinden insanların da beğenisini toplamaktadır. Keten tohumu nedir ne işe yarar inceleyelim.

Keten Tohumu Faydaları Nedir?

Keten Tohumu Faydaları

Elbette keten tohumu günümüzde süper gıdalar arasında yer almaktadır. Faydalarını doğrulayan pek çok kanıt var. Keten tohumu tüketimi ağırlıklı olarak kolesterolün düşürülmesine, kan basıncı seviyelerinin düzenlenmesine ve kanser riskinin azaltılmasına olanak tanımaktadır. Keten tohumu faydaları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

1. Besleyici

Keten tohumunun faydaları arasında ilk husus besleyici olması. Lif, protein, vitamin ve mineraller bakımından yoğundur. Hatta omega-3 yağ asitleri barındırmaktadır. Düzenli tüketimi, vücudun vitamin ve mineral alımına katkı sağlamaktadır.

2. Omega-3 Desteği

Vejetaryenseniz ya da balık yemiyorsanız; keten tohumu en iyi omega-3 kaynağınız olabilir. Bununla birlikte zengin bir ALA kaynağıdır. Kolesterol ve kalp problemlerini önlemeye yardımcı olmaktadır.

3. Lignan Kaynağı

Lignan bileşeni bakımından yoğun olan keten tohumu, kanser riskini minimuma düşürmektedir. Keten tohumu tüketenlerin, özellikle menopoz sonrasında meme kanserine yakalanma olasılıkları daha düşüktür.

4. Lif Kaynağı

Keten tohumu faydaları arasında en önemlilerden biri de lif bakımından yoğun olması. Bir yemek kaşığı keten tohumu, günlük lif gereksiniminin yüzde 8-12 kadarını karşılamaktadır. Bu yüzden her yaştan insan için keten tohumu tüketimi önerilmektedir.

5. Kolesterolü İyileştirir

Keten tohumunun yararları arasında sayılan bir diğer konu da kolesterol seviyelerini düzenlemesidir. İyi kolesterolün yükselmesine ve kötü olarak bilinen LDL kolesterolün düşmesine imkan sağlamaktadır.

6. Kan Basıncını Düşürür

Keten tohumu üzerinde yapılan araştırmalara göre bu benzersiz besin, kan basıncını düşürme konusunda doğal yeteneklere sahip.

7. Yüksek Kaliteli Protein İçerir

Protein yönünden yoğun olması da keten tohumu faydaları arasındadır. Özellikle bitkisel protein kaynakları arayanlar için harika bir seçenektir.

8. Kan Şekerini Kontrol Altında Tutar

Bilindiği gibi TİP-2 diyabet dünya çapında büyük bir problemdir. Vücudun insülin salgılayamaması ya da insüline karşı direncin bir sonucu olarak kan şekeri seviyeleri yükselmektedir. Çeşitli araştırmalara göre keten tohumu kan şekerini kontrol altında tutmaktadır.

9. Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur

Keten tohumu zayıflatır mı sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Öğün aralarında sağlıksız atıştırmalıklar yerine keten tohumu tüketebilirsiniz. Açlık hissini bastıran keten tohumu, daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olmaktadır. Tok tutucu özelliği ve lif bakımından yoğun olması sebebiyle diyet yapanların da tükettiği besinlerden biridir.

Keten Tohumu Besin Değerleri Nelerdir?

Keten tohumu faydaları kadar keten tohumunun besin değerleri de öne çıkmaktadır. Yalnızca bir yemek kaşığı keten tohumu şu değerleri içermektedir:

 • Kalori: 37
 • Protein: 1.3 gram
 • Toplam yağ: 3 gram
 • Lif: 1.9 gram
 • Doymuş yağ: 0.3 gram
 • Çoklu doymamış yağ: 2.0 gram
 • Omega 3 yağ asitleri: 1.597 mg
 • Tekli doymamış yağ: 0.5 gram
 • B1 vitamini
 • B6 vitamini
 • Folat
 • Kalsiyum
 • Demir
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • Potasyum

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu faydaları hakkında bilgi verdikten sonra bu besinin nasıl tüketilebileceğinden söz edelim. Peki, keten tohumu nasıl tüketilir? Keten tohumunu tüketmek oldukça kolaydır. Çünkü bu besin çok yönlüdür. Örneğin, pekmez keten tohumu ile iyi bir şekilde eşleşir. Yoğurtlu keten tohumunun faydaları da bir adım öne çıkmaktadır. Bir kase yoğurda bir yemek kaşığı keten tohumu ilave ederek, müthiş bir ara öğün yapabilirsiniz.

Dilerseniz keten tohumunu smoothie’lere, yulaf lapasına, çorbalara ya da pilavlara da dahil edebilirsiniz. Keten tohumunun öğütülmüş halinin sindirilebilirliği daha yüksektir. Bu nedenle öğütülmüş keten tohumunu da tercih edebilirsiniz. Çeşitli yiyeceklere dahil edilebilen keten tohumu, hamur işi tariflerinde de kullanılabilir. Kısacası keten tohumunu nasıl tüketeceğiniz size kalmış…

Keten Tohumu Ne Kadar Tüketilmeli?

Bilindiği üzere her şeyin fazlası zarar. Aynı şey keten tohumu için de geçerli. Günde bir yemek kaşığı kadar keten tohumu tüketmek normal ve yeterli kabul edilmektedir.