Sadece Balık Yemeyenlere Ne Denir?

Sadece Balık Yemeyenlere Ne Denir?

Sadece balık yemeyenlere ne denir merak ediliyor. Bazı kişiler diğer et ürünlerini tüketirken balık yemekten kaçınırlar. Peki, balık yemeyenler hangi beslenme düzenini uyguluyorlar? İşte detaylar…

Sadece Balık Yemeyenlere Ne Denir? Hangi Beslenme Düzenini Uyguluyorlar?

İnsanların çoğunluğu hepçil olarak beslenen canlılardır. Ancak din, kültür ve sağlık gibi nedenlerle hepçil beslenmeyen ve yalnızca sebze ile meyve tüketmeyi tercih eden pek çok insan da bulunuyor. Bu şekilde beslenen kişilere vejetaryen deniyor.

Vejetaryen beslenenlerin beslenme düzenleri farklılık gösterebiliyor. Bu farklılıkların sebebi beslenme tercihlerinde bulunan hayvansal besinlerin değişiklik göstermesi ile alakalıdır. Bu değişikliklere göre vejetaryenler için gruplandırmalar yapılır. İnsanlar tarafından bu gruplar ile ilgili bazı detaylar merak ediliyor. Merak edilen konulardan biri de sadece balık yemeyenlere ne denir oluyor.

Vejetaryen Beslenme Sınıfları

Sadece balık yemeyenlerin hangi beslenme şeklini uyguladıklarını öğrenmek ve anlamak için vejetaryen beslenme sınıflarını bilmek gerekiyor. Beslenme düzenine dahil edilen hayvansal ürünlere göre vejetaryen beslenme 5 sınıfa ayrılıyor.

Süt ve süt ürünlerinin tüketiminin serbest olduğu beslenme sınıfına lakto vejetaryenlik deniyor. Ovo vejetaryenlik ise yumurta tüketiminin serbest olduğu sınıftır.

Yumurta, süt ve süt ürünlerinin beraber tüketilebildiği beslenme sınıfı ise lakto ovo vejetaryenliktir. Pesketaryenlik de ise ekstra olarak deniz ürünleri de tüketilebiliyor. Veganlık, tüm hayvansal besinlerin ve hayvansal ürünlerin tüketilmesini dışlayan beslenme sınıfıdır.

Pesketaryenlik dışındaki tüm vejetaryen beslenme sınıflarında balık tüketimi bulunmuyor. Sadece balık yemeyenlere ne denir sorusuna daha net cevap vermek için tüketilen diğer besinleri de değerlendirmek gerekiyor. Tüketilen hayvansal besine göre vejetaryen beslenme sınıfı daha net bir şekilde öğreniliyor.