Vegan Beslenme Nedir? Yararları Nelerdir?

Vegan Beslenme Nedir?

Vegan beslenme, uzun senelerden bu yana bilinmektedir ve uygulanmaktadır. Vegan beslenmeyle ilgili bilgi almak isteyenler, vegan beslenmenin fayda ve zararları ile vegan beslenme tarifleri gibi konularda sorgulama yapmaktalar. Konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için açıkladık.

Vegan Beslenme Nedir?

Vegan Beslenme Nedir?

Günümüzde ve özellikle de Batı ülkelerinde, hayvansal, çevresel ve sağlık sebepleriyle vegan ve vejetaryen beslenme tercih edenlerin sayısı büyük ölçüde artmış durumdadır. Bu beslenme düzeni dengeli ve sağlıklı olarak kabul edilmektedir. Fakat bazı besin bileşenlerinin olası eksikliği durumunda mevcut beslenme dünyasında tartışmalar söz konusu olabilmektedir.

Vegan beslenme; et ve süt ürünlerinin tüketilmediği bir beslenme düzenidir. Sadece kilo vermek için vegan ve vejetaryen olmaya karar veren insanlar da bulunmaktadır. Durum böyle olmamalı. Çünkü ne vejetaryen ne de vegan beslenme %100 kilo vermenizi garanti etmemektedir. Vegan beslenmenin temelinde çevreye ve hayvanlara saygı düşüncesi yatmaktadır. Bu da etik vegan kavramını ortaya çıkarmaktadır.

Vegan olmak sağlığınız için pek çok farklı yarar sağlamaktadır. Bu da kendinizi daha enerjik, canlı ve sağlıklı hissetmenize olanak tanımaktadır. Bitki bazlı beslenmeyi düşünmeniz gereken en mühim faktörlerden biri kalbinizin sağlığıdır. Çünkü vegan beslenmede az işlenmiş/hiç işlenmemiş sağlıklı ürünler tüketirsiniz. Bu da kötü kolesterolü düşürmenize imkan sağlamaktadır. Sonuç olarak kalp sağlığınız desteklenmektedir.

Ve elbette et tüketmediğiniz için vücudunuz çok sayıda fayda görecektir. Bunlar arasında;

  • Tansiyonun dengede kalması,
  • Kilo verme,
  • Diyabet riskini düşürme,
  • Kanser riskini azaltma,
  • Sindirimi iyileştirme,
  • Cilt sağlığını koruma,
  • Koku alma duyusunu geliştirme,
  • Daha mutlu hissetme,
  • Enerji seviyesini yükseltme

Gibi avantajlar yer alır. Tüm bunlar vegan beslenme ve et tüketmeme nedeniyle elde edilen faydalar olarak öne çıkmaktadır.

Faydaları Bakımından Vegan Beslenme

Vegan Beslenme Nedir?

Vegan beslenme düzeni çok sayıda faydayı beraberinde getirmektedir. Ayrıca vegan diyet tarifleri sayesinde daha sağlıklı ve mutlu olmak mümkündür. Vegan beslenmenin faydaları genel olarak şunları içermektedir:

1. Besinler Açısından Zengin Beslenme

Bitki bazlı beslenerek ve et, süt gibi gıdaları devre dışı bırakarak; daha fazla sebze, meyve, kabuklu yemiş, tahıl ve baklagiller tüketirsiniz. Bu durum ise besin bileşenleri bakımından yoğun olan gıdaları tüketmenize imkan tanımaktadır. İyi bir vegan diyet sayesinde antioksidan, lif, vitaminler ve mineraller yönünden zengin olan besinleri tüketirsiniz.

2. Kalp Sağlığınız Korunur

Lif, taze meyve ve sebze, baklagiller, tahıllar gibi gıdaların tüketimi, kalp krizi ve inme gibi sağlık problemlerini önlemektedir. Bu tarz gıdalar vegan beslenmenin temellerini meydana getirmektedir. Dolayısıyla düzenli olarak sağlıklı beslenmek, kalp sağlığınız üzerinde harikalar yaratmaktadır.

3. Kilo Vermeniz Kolaylaşır

İyi planlanmış bir vegan beslenme düzeni, kilo verme konusunda size destek olacaktır. Ayrıca vegan beslenerek kilo alma ihtimalinizi de düşürmüş olursunuz. Kalori alımınızın düşmesi ve uzun süre tok tutucu gıdaların tercih edilmesi nedeniyle kilo almanız engellenmektedir.

4. Kanser Riskini Azaltırsınız

Vegan beslenme faydaları arasında en önemlilerden biri de kansere karşı koruma oluşturmasıdır. Yapılan araştırmalara göre kanser hastalığının beslenme ile ilgisi bulunmaktadır. Bitki bazlı, doğal ve sağlıklı besin maddeleri bakımından zengin şekilde beslenmek ise kansere yakalanma ihtimalinizi düşürmektedir.

5. Tip 2 Diyabet ve Böbrek Hastaları İçin Faydalı

Vegan beslenmenin yararları, tip 2 diyabet ve böbrek hastaları için de geçerli. Bitki bazlı beslenme, kan şekeri seviyelerini dengelemektedir ve böbrek fonksiyonunu teşvik etmektedir. Bu sebeple de hem tip 2 diyabet ve böbrek hastalarına yarar sağlamaktadır hem de bu hastalıkların meydana gelme ihtimalini düşürmektedir.

6. Artrit Ağrısını Azaltabilir

Artrit ağrısı yaşayan insanlara da vegan beslenme tavsiye edilmektedir. Organik sebze ve meyveler ile lif yönünden zengin olan tahılların tüketilmesi, artrit ağrısını hafifletmektedir. Bu noktada önemli olan ise besleyicilik yönü kuvvetli olan bitkisel gıdaları tüketmektir. Ayrıca, vegan süt olarak da bilinen bitkisel süt gibi ürünler de kemik ve romatizma hastalığı olanlara önerilmektedir.