Lakto Ovo Vejetaryen Nedir?

Lakto Ovo Vejetaryen

Lakto ovo vejetaryen beslenme düzeni, vejetaryen beslenme çeşitleri arasında bulunmaktadır. Lakto ovo beslenme, bitkisel besinlere ek olarak; süt, yumurta ve türevlerinin yalnızca hayvansal gıda olarak tüketilmesine izin verilen bir beslenme çeşididir. Böylece, balık, et ve türevleri beslenmenin dışında tutulmaktadır.

Lakto Ovo Vejetaryen Nedir? Neye Denir?

Lakto Ovo Vejetaryen

Lakto ovo beslenme, süt, yumurta ve türevleri gibi hayvansal ürünlerin tüketiminin mümkün olduğu beslenme düzenidir. Ancak balık, kırmızı et ve tavuk eti gibi besinler tüketilmemektedir.

Bu beslenme türü sağlıklı bir şekilde uygulandığında, başta kalp rahatsızlıklarını önlemeye destek olmak üzere bazı sağlık faydaları sağlayabilmektedir.

Genel olarak, çevresel ya da sağlık sebepleriyle hayvansal gıdaların tüketimini azaltmak isteyen bireyler tarafından benimsenmektedir. Bazı besinlerin eksikliğini engellemek adına kişiye özel beslenme planı edinmek için bir beslenme uzmanından yardım almak önemlidir.

Lakto Ovo Vejetaryen Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Bir lakto ovo vejetaryen beslenme düzenini benimsemek, birçok açıdan yarar sağlamaktadır. En önemlileri arasında şunlar yer almaktadır:

1. Kardiyovasküler Hastalıkları Önler

Kardiyovasküler rahatsızlıkları engellemeye destek olmaktadır. Çünkü sebze ve meyve tüketiminin çoğalması ve buna karşılık et tüketilmemesi, kolesterolün düşürülmesine ve arterlerde yağ plaklarının oluşumunun önlenmesine yardımcıdır. Bu sayede kalp krizi ve felç riski minimuma düşmektedir.

2. Kan Şekerini Düzenler

Lakto ovo vejetaryen beslenme şeklinin, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Çünkü kan şekerini dengede tutan lifler açısından yoğun olan tahıllar, sebzeler, meyveler ve kuru yemişler gibi sağlıklı besinlerin tüketimini teşvik etmektedir. Sonuç olarak tip 2 diyabete yakalanma riski azalmaktadır.

3. Kansere Karşı Korur

Bu tür bir beslenme şekli lif, mineraller, vitaminler, antioksidanlar ve antikanser niteliklere sahip diğer besinler bakımından yoğun olan gıdaların tüketimini mümkün kılmaktadır. Bu nedenle de başta gastrointestinal, kolorektal, prostat ve meme kanserine karşı koruma oluşturmaktadır.

4. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Hayvansal gıdaların tüketimini minimuma düşürmek, tokluk hissini artırmaya destek olduğunu için bu tarz bir beslenme düzeninin kilo vermeye destek olduğu bulunmuştur.

5. Kan Basıncını Düşürür

Lakto ovo vejetaryen beslenmenin en önemli faydalarından biri de kan basıncını düşürmesidir. Çünkü bazı araştırmalar gösteriyor ki, yüksek miktarda et tüketimi hipertansiyona neden olmaktadır. Buna ek olarak; bu tür bir vejetaryen beslenme, düzenli olarak uygulandığı taktirde kan basıncını düşürmektedir. En önemli sebebi ise lif ve potasyum bakımından yoğun olan gıdaların lakto ovo beslenmede sıklıkla tüketilmesidir.