Veganlar Tavuk Yer Mi?

Veganlar Tavuk Yer Mi?

Veganlar tavuk yer mi sorusunun yanıtı sıklıkla sorgulanıyor. Vegan beslenme düzenini tercih edenler, bazı gıdaları tüketmezler. Konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri açıklıyoruz.

Veganlar Tavuk Yer Mi? Yemez Mi?

Veganlar Tavuk Yer Mi?

Vegan beslenme ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri tüketilecek gıdalar oluyor. Veganlar tavuk yer mi merak ediliyor. Vejetaryen beslenme şekillerinden bazılarında hayvansal gıdalar tüketilebilirken bitkisel beslenmeye teşvik eden vegan beslenmede ise hayvansal gıdaların tüketilmesi mümkün olmuyor. Bu açıdan vejetaryen beslenmeye nazaran daha katı bir beslenme şekli olduğu söylenebilir.

Veganların hayvansal gıdalardan kaçınmalarının çevresel ve ekolojik sebepleri bulunuyor. Bitkisel gıdaların daha kolay üretilebilmesi bu sebepler arasında yer alıyor. Ancak en önemli sebep hayvanların çiftliklere hapsedilmesini ve burada üretim için kullanılmasını önlemektir. Bu nedenle veganlar tavuk eti yemez. Süt, bal ve yumurta gibi hiçbir hayvansal besini tüketmezler. Bunların yanı sıra yün, deri ve ipek kullanılan hayvansal kaynaklı kıyafetleri de tercih etmezler.

Hayvansal hiçbir ürünün tüketilmediği vegan beslenmede gerekli besinlerin vücuda bitkisel bazlı beslenme ile alınması gerekiyor. Bunun için tüketilen besinlerin vücudun ihtiyacını karşılamasına dikkat edilmelidir. Vücudun protein ihtiyacını karşılamak için her öğünde bitkisel protein içeren besinler tüketilmelidir.

Vegan beslenmede B12 vitamininin doğal olarak vücuda alınması için pek yol yoktur. Bu nedenle takviye olarak alınmalıdır. Vücut için önemli olan demir ve kalsiyum minerallerinin miktarına da dikkat edilmelidir. Bu mineralleri içeren bitkisel besinler tüketilmelidir. Düşük besin değeri olan bitkisel gıdalar yerine besin değeri yüksek ve sağlıklı bitkisel gıdalar alınmalıdır. Bu sayede vücudun ihtiyacını karşılamak mümkün olur.