Balık Yemeyen İnsanlara Ne Denir?

Balık Yemeyen İnsanlara Ne Denir?

Balık yemeyen insanlara ne denir sorusu sıklıkla sorulur. Bazı kişiler balık tüketmeyi tercih etmezler. Peki, bu kişilerin sahip olduğu beslenme düzeni nedir? Detayları sizler için açıkladık.

Balık Yemeyen İnsanlara Ne Denir? Hangi Beslenme Düzenine Sahipler?

Balık Yemeyen İnsanlara Ne Denir?

İnsan nüfusu ve insanların tükettiği besin miktarı arttıkça vejetaryen beslenmeye daha çok ilgi duyuluyor. Etik ya da sağlık nedenleri ile bitkisel beslenmeye yönelen pek çok kişi oluyor. Bu yüzden bu beslenme yöntemi ile ilgili birtakım detaylar araştırılıyor. Başlıca araştırma konusu ise vejetaryenler ne yiyebilir, ne yiyemez gibi konular oluyor.

Çok sayıda insan kendi beslenme şekline göre beslenme türünü bilmek istiyor. Balık yemeyen insanlarda da aynı merak bulunuyor. Öyleyse, balık yemeyen insanlara ne denir? Vejetaryen beslenen herkesin beslenme şekli aynı değildir. Çeşitli alt gruplara sahip olan bu beslenme çeşidinde gruplara göre tüketilen besinler değişiklik arz eder. Fakat temel olarak vejetaryen beslenmenin şekli aynıdır.

Vejetaryen beslenen kişilerin beslenme düzenleri tahıl, baklagiller, sebzeler ve meyvelerden oluşur. Bu kişiler, vücutlarının ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein, lif ve diğer bileşenleri bu besinlerden alırlar. Buna ek olarak vejetaryenler tükettikleri veya tüketmedikleri bazı hayvansal gıdalara göre lakto vejetaryen, polo vejetaryen, ovo vejetaryen, lakto-ovo vejetaryen, pesko vejetaryen ve vegan olarak sınıflandırılır.

Lakto vejetaryenlikte süt ve süt ürünleri dışında herhangi bir hayvansal ürün tüketilmez. Ovo vejetaryenlik de ise yumurta dışında herhangi bir hayvansal ürün tüketilmez. Her ikisinin özelliğini taşıyan lakto-ovo vejetaryenlikte yumurta, süt ve süt ürünleri tüketilebilir ancak diğer hayvansal gıdalar tüketilmez.

Veganlık, vejetaryen beslenmenin en katı formudur. Her türlü hayvansal gıdanın yanında çeşitli hayvansal ürünlerden de uzak durulur. Vejetaryen grupları arasında pesko vejetaryen beslenme, balık ve deniz ürünleri tüketimine izin vermesi ile büyük fark taşıyor. Balık yemeyen insanlar, tükettikleri besinlere göre bir vejetaryen grubunda yer alıyor. Öte yandan semi vejetaryen gibi farklı bitkisel beslenme çeşitleri de bulunuyor.