Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elmanın Faydaları

Elmanın içeriğindeki zengin vitamin ve mineraller adeta şifa kaynağıdır. Özellikle kabuğu ile tüketilen elmanın birçok faydası bulunmaktadır. Peki elmanın faydaları nelerdir?

Hem kendi başına hem de çeşitli spesiyallerle beraber tüketilen elma, tüm dünyada popüler bir meyve olarak karşımıza çıkar. Benzersiz sağlık yararları sunan bu meyve, lezzetiyle de çoğu bireyin favorisi haline gelir. Öte yandan elma, çeşitli hastalıkların önlenmesine ve daha sağlıklı bir vücut elde etmeye imkan tanır. Öyleyse, elma faydaları nedir? İşte detaylar…

Elmanın Besin Değerleri

elmanın faydaları

Elmanın faydaları öncesinde besin değerlerine bir göz atalım. Orta boy bir elma besin değerleri şunları içerir:

 • 95 kalori
 • 25 g karbonhidrat
 • 4 g lif
 • Günlük ihtiyacın %14’ü C vitamini
 • Günlük ihtiyacın %6’sı potasyum
 • Günlük ihtiyacın %5’i K vitamini
 • Manganez
 • Bakır
 • A, E B1, B2 B6 vitaminleri
 • Kersetin,
 • Kateşin,
 • Floridzin,
 • Klorojenik asit gibi antioksidanları içerir.

Aynı zamanda elma zengin polifenol kaynağı içermektedir. Polifenollarin birçoğu elmanın kabuğunda yer alır. Bununla beraber elmanın kabuğu lif açısından oldukça zengin olduğundan, kabuğunu yemeye özen göstermelisiniz. Elma kabuğunun faydaları bulunmaktadır. Dolayısıyla elmayı kabuğu ile beraber tüketmeniz tavsiye edilir.

Elmanın Faydaları

elmanın faydaları

Önemli antioksidanları, diyet lifini ve flavanoidleri içeren elma, vücuda şu faydaları sağlar:

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Elma, su ve lif bakımından çok zengin olduğundan çok da doyurucudur. Lif, kan şekerini ve sindirimin yükselmesini yavaşlatarak tok tutar ve aşırı yemeye engel olur. Diğer yandan orta boy bir elma sadece 95 kalori içerir.

Yapılan araştırmalara göre yemekten önce dilimlenmiş elma, elma suyu veya elma püresi tüketen bireylerin, hiç tüketmeyen insanlara göre daha tok hissettikleri kanıtlanmıştır.

Kalp Sağlığını Destekler

Yapılan araştırmalara göre elmanın kalp hastalıkları riskini azalttığı ortaya konmuştur. Elmanın kabuğunda daha yoğun şekilde bulunan polifenollerden birisi olan epikateşın, kan basıncını düşürmektedir.

Elmanın içerdiği flavonoid ve lifler kan kolesterol seviyesini düşürür. Ayrıca yüksek oranda flavonoid alımı felç riskini de azaltır.

Tip 2 Diyabet Riskinde Azalma Sağlar

Elmanın içeriğinde bulunan polifenoller, pankreasta bulunan ve vücuttaki insülin üretiminden sorumlu olan beta hücrelerindeki doku hasarını önlemeye destek olur.

Sonuç olarak; bu da tip 2 diyabet riskini azaltır. Elmanın çözünür lif içermesi, kan dolaşımı emilimini yavaşlatır ve kan şekeri seviyesini düşürür. Tüm bunlar, tip 2 diyabet riskini minimize eder.

Sindirim Sistemini Destekler ve Kabızlığı Önler

Elmanın faydaları arasında bir diğer husus ise sindirime iyi gelmesidir diyebiliriz. Elmanın içeriğindeki lif türü olan pektin, probiyotik görevi görerek bağırsaklardaki iyi bakterileri besler. Elmada sindirim için son derece önemli olan çözünür ve çözünmezler bulunur.

Çözünür lif, kişiye tokluk hissi yaratır ve glukoz sindirimini yavaşlatıp, kan şekerini dengelemeye destek olur. Çözünmeyen lifse besinlerin sindirim sisteminde dolaşmasını kolaylaştırarak kabız oluşmasını önler. Elmanın çözünmeyen lifinin çoğu kabuğunda bulunur.

Kanser Riskini Azaltır

Elma yararları arasında kanser riskini azaltması da var. Antioksidan açısından çok zengin olan besinler, hücre hasarına sebep olan ve bazı kanserlerin gelişmelerine yol açan oksitatif stresi önlemeye yardımcı olur.

Elmanın içeriği de iyi bir antioksidan kaynağıdır. Yapılan araştırmalar elmadaki bitki bileşiklerinin kanser riskini ciddi oranda azaltacağını söylemektedir.

Alzheimer Hastalığına Karşı Korur

Uzmanlarca yapılan araştırmalar, elmanın kabuğunun ve suyunun Alzheimer hastalığına karşı koruyucu bir etkisinin olduğunu ortaya koymuştur. Bu sebeple de elmanın faydaları listesinde Alzheimer hastalığını önlemesi de bulunur.