Reflüye İyi Gelen Meyveler Hangileri?

Reflüye iyi gelen meyveler, reflüden muzdarip olan insanlar tarafından sıklıkla sorgulanıyor. Kusma, yanma ve diğer reflü belirtilerinden şikayetçiyseniz, bazı besinlerin gücünden yararlanabilir ve kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Böylece genel sağlığınızı teşvik etmiş olursunuz. İşte, reflüsü olanların tüketmesi gereken meyveler!

Muz

Düşük PH seviyesine sahip olan meyveler asidiktir ve reflüyü tetikler. Buna karşın yüksek PH seviyesi bulunan gıdalar ise alkalidir. Mide asidini dengelemeye yardımcı olur. Muz alkali besin grubunda yer alır ve reflüsü olanlar için tavsiye edilen bir meyvedir.

Karpuz

Reflüye iyi gelen meyveler arasında yer alan karpuz, hem tadı hem de kokusu ile öne çıkar. Su açısından inanılmaz zengin olan bu meyve, yaz aylarının ikonik temsilcilerinden biridir. Bol su içeren gıdaları tüketmek mide asidini seyreltir ve zayıflatır. Bu yüzden karpuzun da reflüye iyi geldiği kabul edilmektedir.

Kavun

Su bakımından yoğun olan kavun, her yaştan insanın beğenerek tükettiği bir meyvedir. Asit oranı oldukça düşüktür ve reflü hastaları için harika bir seçenektir.

Armut

Reflüye iyi gelen meyveler söz konusu olduğunda bu listede armut da yer alır. Reflüsü olan insanların tüketebilecekleri meyvelerden biri olan armut, turunçgiller ve domatese oranla daha az asidiktir. Bu yüzden de reflü semptomlarını hafifletmeye olanak tanır.

Papaya

Papaya meyvesinin de asit seviyesi bir hayli düşüktür. Bundan dolayı reflü gibi sindirim ve mide sorunları yaşayan insanlara önerilen bir yiyecek çeşididir. Papaya aynı zamanda sindirime katkıda bulunur. Çünkü yapısında yer alan papain bileşeni ile sindirimi teşvik etmeyi başarır.

Elma

Reflüye İyi Gelen Meyveler Hangileri?

Reflüsü olan insanların tüketebileceği meyvelerden biri de elmadır. Fakat daha asidik olduğu için yeşil elma tüketimini sınırlamak önemlidir. Bu bağlamda, reflüsü olanlar için kırmızı elma tüketimi tavsiye edilmektedir.

Hindistan Cevizi

Reflüyü kontrol etme kabiliyeti bulunan Hindistan cevizi, aynı zamanda vücudun PH seviyesini dengelemeye destek olan elektrolitler barındırır.

Reflüye iyi gelen meyveler nelerdir açıkladık. Besinlerin doğrudan reflüyü iyileştirme gücü bulunmadığını da hatırlatalım. Ancak, yukarıdaki meyveler ve bazı besinler reflü semptomlarını hafifletme konusunda fayda sunar.