Muzun Faydaları Nelerdir?

muzun faydaları

Muzun faydaları neler? Muz, en çok tüketilen meyvelerin arasında yer alır. İnsanların çoğunun damak tadına uygun olan muzlar, kalın kabuklarının içerisinde bulunan posalı meyvelerdir. Lif açısından çok zengindir, aynı zamanda da çok iyi bir potasyum kaynağıdır. Peki, muzun faydaları nelerdir?

Muzun Besin Değerleri

Muzun faydaları konusuna geçmeden önce bu leziz meyvenin besin değerlerine bakalım.

100 gram muz şunları içerir:

 • 77 kalori
 • 6 g karbonhidrat
 • 6 g lif
 • 6 g protein
 • 3 g yağ
 • 0 mg kolesterol
 • 0 IU A vitamini
 • 5 mg C vitamini
 • 0 mg potasyum
 • 0 mg kalsiyum
 • 2 mg demir

Muzun Faydaları

Muz, sağlığa faydası olan harika bir meyvedir. Muzun önemli faydalarından bazları şunlardır:

Astım Belirtilerini Hafifletir

Uzmanlarca yapılan bir araştırmaya göre, muz astım ve öksürük ile ilgili birçok belirtiye karşı koruyabilir.

Bağırsakları Rahatlatır

Bağırsakları rahatlatması da muzun faydaları arasındadır. Muz önemli oranda diyet lifi içerir ve bu sebeple bağırsak hareketlerinde rahatlamayı sağlar. Kabızlığı önler ve diğer mide hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur.

Yüksek Fiber İçeriği Tok Tutar

Muzun içeriği hem çözünür hem de çözünmez lifle doludur. Çözünür lif, sindirimi rahatlatır ve uzun bir süre tok hissedilmesini sağlar. Bu sebeple muz genelde kahvaltı öğünlerine dahil edilir, böylelikle bir sonraki yemekler için endişe duyulmaya başlamadan güne başlanır.

Kalp Sağlığını Destekler

Yüksek life sahip olan besinler kalp sağlığına iyi gelir. Yapılan bir araştırmaya göre, muz gibi yüksek life sahip besinlerin tüketilmesinin artırılması hem kardiyovasküler hastalıkları riskini hem de koroner kalp hastalıkları riskini azaltıyor.

Besinlerin Güç Merkezi

Muzun faydaları listesinde bir diğeri de besinsel yönden yoğun olması ve sağlığı bu açıdan da desteklemesidir. Muz diğer besinlere göre açık ara daha çok tercih edilmektedir. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez, folat, demir, riboflavin, niasin ve B6 gibi vitamin ve minerallerle yüklüdür. Bu besin değerleri vücudun düzgün işleyişine katkı sağlar ve daha sağlıklı tutar.

Anemiyle Mücadeleye Yardımcı Olur

Muzun içeriğindeki yüksek demir sebebiyle anemiden muzdarip olan insanlar için harika bir besindir. Anemi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin ya da hemoglobin miktarının azaldığı bir durumdur. Bu durum ise nefes darlığına, yorgunluğa ve solgunluğa yol açar.

Yüksek Potasyum Kaynağı

Muzun içeriğindeki yüksek oranda potasyum onu harika bir meyve yapar. Bu vitamin ve mineraller, sağlığa çok fazla yarar sağlar ve kalp atışını düzenleyerek, beyni uyarır. Beyni ve kalbi daha sağlıklı tutmak ve yüksek tansiyonu engellemek adına her gün muz tüketilmelidir.

Kan Basıncı Sağlar

Tansiyon denildiği zaman tek suçlunun tuz olduğu bilinir. Muzun tuz içeriği ve potasyum içeriği düşüktür ve bu durumdan şikayetçi olanlar için idealdir. Kan basıncını azaltır, arterler ve damarlardaki gerginliğin gitmesine yardımcı olur. Böylelikle kan vücutta düzgün şekilde dolaşır ve organların daha iyi çalışabilmesi için oksijen taşır.