Fındık Sütünün Faydaları Neler?

Fındık sütünün faydaları

Fındık sütünün faydaları pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Günümüzde bitkisel sütlere olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Bitkisel sütler, ilk başlarda çoğunlukla laktoz intoleransına sahip bireyler ve vejetaryen beslenenler tarafından tercih edilen bir sütken şimdilerde daha geniş bir kitleye ulaşmıştır. Bu durum; hayvansal kaynaklı sütlerin sindiriminin zor olması, tadının ağır gelmesi veya farklı lezzetlerin denenmek istenmesi gibi sebeplerle alakalıdır.

Fındık Sütü Nedir?

Fındık sütünün faydaları

Fındık sütü, ülkemizin pek çok yerinde yetişen fındık adlı kuru yemişin öğütülmesiyle elde edilir. Hayvansal kaynaklı sütlere bir alternatif olan bitkisel bir süt türüdür. Diğer bitkisel sütler gibi laktoz ve kolesterol içermez. Besin değeri yüksek olan enerji verici bir süttür.

Fındık Sütünün Faydaları

Hayvansal kaynaklı sütlere sağlıklı bir alternatif olan bitkisel sütlerden fındık sütünün içinde pek çok vitamin, mineral ve vitamin bulunur. Bu bileşenleri ve Omega 9 yağ asidi içermesi nedeniyle vücuda pek çok fayda sağlar. Fındık sütünün faydaları aşağıdaki gibidir:

1. Sinir Sistemi Sağlığını Korur

Fındık sütünün içinde B grubu vitaminleri, folik asit ve demir bileşenlerinden bol miktarda bulunur. Bu bileşenler sayesinde fındık sütü, sinir sisteminin sağlığını korumada ve çalışmasını desteklemede etkili olur. Bebeklerin tüketmesi için de uygun olan fındık sütünün bilişsel gelişmeyi desteklediği bilinir.

2. Sindirim Sisteminin Çalışmasını Destekler

Bitkisel bir süt olan fındık sütünün içinde bol miktarda lif vardır. Bu lifli yapısıyla laktoz içeren ve sindirilmesi zor olan hayvansal kaynaklı sütlerin aksine sindirim sistemi dostudur. Mide ve bağırsakların hareketlerini destekleyerek kabızlık ve hazımsızlık sorunlarını önler. Sindirim sisteminin sağlığını korur.

3. Cilde İyi Gelir ve Yaşlanmayı Geciktirir

Başta kadınlar olmak üzere tüm insanlar için cilt durumu çok önemlidir. Özellikle her geçen yılla beraber ciltte kırışıklıkların oluşması pek çok kişi için rahatsızlık vericidir. Fındık sütü; magnezyum, çinko ve E vitamini içeriği ile antioksidan etkisi göstererek bu sorunlara karşı etkili olur. Düzenli ve uygun miktarda fındık sütü tüketimi ile cildin daha sağlıklı bir yapıya sahip olması sağlanır. Bunun yanı sıra içindeki bileşenler sayesinde cildi besler ve kırışıklık oluşmasını geciktirir.

4. Kalp Dostudur

Fındık sütünün en önemli özelliklerinden biri doymamış yağ asitleri içermesidir. Doymamış yağlar, doymuş yağların aksine vücuda faydalı olan yağlardır. Fındık sütünde Omega 9 ve az miktarda Omega 3 vardır. Bu sayede kolesterol seviyesinin dengelenmesinde etkili olur. Ayrıca yapılan araştırmalara göre kalp ve damar sağlığına da iyi gelir.

5. Dokuların Gelişmesinde Etkilidir

Fındık sütünün içerisinde doku gelişiminde etkili olan magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor ve çinko gibi pek çok mineral vardır. Bu mineraller, doku gelişimin yanı sıra vücudun çeşitli metabolik fonksiyonlarında da yer bulur. Bu açıdan fındık sütündeki bu minerallerin vücudun hayati fonksiyonlarında yer aldığı söylenebilir.