Polo Vejetaryen Nedir?

Polo Vejetaryen Nedir?

Polo vejetaryen ne demek? Son günlerde oldukça popüler hale gelen vejetaryen beslenme prensibi birçok insan tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır.

Bu beslenme prensibine halk arasında karşı çıkanlara, savunanlara ya da saygı duyanlara rastlanmaktadır. Aslında vejetaryenlik özetle bitkisel kaynaklı besinlerin yoğunlukla tüketiliyor olmasıdır. Öyleyse, polo vejetaryen nedir? Konuyla ilgili merak edilenleri açıklayacağız.

Vejetaryen beslenme prensibinin de kendi içerisinde birden fazla türü bulunmaktadır. Ovo vejetaryen, semi vejetaryen, pesko vejetaryen gibi türler ve diğerleri vejetaryen beslenme çeşitleri arasındadır.

Bunlardan biri de polo vejetaryen beslenme düzenidir. Gelin birlikte önce vejetaryen beslenme türünün ne olduğunu sonrasında da onun bir çeşidi olan polo vejetaryenliği bir inceleyelim.

Vejetaryen Beslenme Prensibi Nedir?

Polo Vejetaryen Nedir

Bu beslenme türü et, balık gibi hayvansal gıdaların tüketilmediği ve genellikle bitkisel kaynaklı yiyeceklerin tüketildiği bir beslenme çeşididir. Bu beslenme modelinde isteğe bağlı olarak süt ürünleri ve yumurta tüketilebildiği gibi tüketmemek de tercih edilebilir.

Vejetaryen kelimesi dilimize Latince ‘Vegetus’ kelimesinden geçmiştir. Bu beslenme türünde hayvansal yağlar tüketilmediğinden, vejetaryenliğin kalp-damar hastalıklarının önüne geçtiği görülmektedir.

Et ürünlerinin tüketilmesi genellikle kalp hastalıkları riskini arttırmaktadır. Yine polo vejetaryen beslenme prensibini benimseyenlerin hipertansiyon riski et ürünleri tüketenlere göre daha azdır. Vejetaryen beslenenlerin kanser riski de daha düşük olmaktadır.

Bunlara ek olarak bu şekilde beslenenlerin vücudunda böbrek taşı oluşma riski de hayvansal gıdalar tüketenlere göre daha düşüktür. Bu gibi sebeplerle polo-vejetaryen beslenme düzeninin insan vücuduna yararları olduğunu da söylemek mümkündür.

Vejetaryen beslenme şeklinin vegan beslenme, lakto-vejetaryen, ova vejetaryen, lakto-ovo vejetaryen, polo vejetaryen, pesko vejetaryen, semi vejetaryen gibi türleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerden polo vejetaryenlik nedir detaylıca bir bakalım.

Polo Vejetaryen Ne Demek?

Polo Vejetaryen Nedir

Vejetaryen beslenme şeklinde birden fazla beslenme çeşidinin olduğunu söylemiştik. Polo vejetaryenlik de normal vejetaryenlik beslenme prensibinin türlerinden bir tanesidir. Bu beslenme şeklinde hayvansal gıdaların tümü değil sadece bir kısmı tüketilmiyor.

Bu prensipte beslenen bireyler yalnızda kırmızı eti hiçbir koşulda tüketmemektedirler. Dana, koyun, kuzu gibi büyükbaş hayvanlardan sağlanan besinleri kesinlikle yemezler.

Yine bitkisel kaynaklı gıdalar çoğunlukla tüketilmektedir. Hayvansal gıdalardan da yalnızca kanatlı hayvanlar grubunda bulunan tavuk, hindi gibi kümes hayvanlarını tüketebilirler.

Özetle polo vejetaryen beslenme; kırmızı etin yenilmediği yalnızca bitkisel besinler ve beyaz etle beslenilen bir beslenme prensibidir.