Mutfakların Çok Yönlü Gıdası Patlıcanın Faydaları

Patlıcanın Faydaları

Akdeniz mutfağının incilerinden biri olan patlıcan, çok yönlü olması, üstün lezzeti ve kendine has nitelikleri ile öne çıkmaktadır. Patlıcanın faydaları olması, onu dört mevsim boyunca mutfaklardan eksik etmememizi sağlamaktadır. Patlıcan faydaları konusunda bilinmesi gerekenleri açıkladık!

Patlıcanın Özellikleri Nelerdir?

Patlıcanın Faydaları

Patlıcanın faydaları öncesinde bu sebzenin özelliklerinden bahsedelim. Hafif ve hazmı kolaylaştırıcı özellikleriyle bilinen patlıcan, kolesterolü düşürmektedir ve hücre hasarını önlemektedir. Bu nedenle de her yaştan insanın rutin olarak tüketmesi gereken sebzeler arasında yer almaktadır.

Vegan ve vejetaryen beslenenlerin de popüler sebzelerinden biri olarak görülmektedir. Lezzeti ve birçok farklı tarifte kullanılabilmesi nedeniyle en çok tercih edilen gıdalardan biridir.

Güneşli, kuru ve sıcak iklimlerde yetişen patlıcan, Solanaceae ailesine aittir. Tohumlarında nikotin bulunmaktadır. Bu sebeple de tütün bitkisi ile akrabadır. Fakat yapısında yer alan nikotin tamamen zararsız dozdadır.

Botanik bakımdan incelendiğinde patlıcan, pek çok farklı şekil, renk ve boyutlarda karşımıza çıkmaktadır. Kısa, kalın, uzun veya yuvarlak şekilli olabilmektedir. Turuncu, çizgili, yeşil, mor, sarı ve beyaz renklerde patlıcan çeşitleri bulunmaktadır.

Haziran ayından Ekim ayına kadar hasat edilmektedir. 4000 seneden uzun bir süredir sofralarda yer bulmaktadır. İlk olarak Hindistan’da keşfedilse de günümüzde tüm dünyada popülerdir.

Patlıcanın Besin Değerleri Nelerdir?

Patlıcanın faydaları, besin değerlerinden gelmektedir. 100 gramlık patlıcanın besin değerleri hakkında şunları söyleyebiliriz:

 • Kalori: 21
 • Protein: 1.2
 • Yağ: 0.2
 • Karbonhidrat: 2.6
 • Lif: 1.3

Patlıcanın yüzde 92.6’lık kısmı sudan meydana gelmektedir. Bu, düşük yağ ile pişirildiği zaman çok hafif bir patlıcan yemeği elde etmeyi sağlamaktadır. Lif, su haricinde patlıcanın ana bileşenidir. Yapısındaki bileşenlerden dolayı patlıcanın faydaları oldukça fazladır.

Patlıcanın besin bileşenleri arasında potasyum ve folik asit de bulunmaktadır. Bunlara ek olarak; B1 vitamini, B6 vitamini ve magnezyum yönünden de oldukça zengindir. Antioksidan etkiler içermesinin nedeni ise yapısındaki antosiyaninlerdir. Bu bileşenler patlıcana mor rengini vermektedir.

Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

Patlıcanın Faydaları

Patlıcan, vücuda antioksidan sağlamanın ve karaciğeri korumanın dışında kolesterolü yok etmeye ve lif desteği sağlayamaya da yardımcı olmaktadır. Genel olarak patlıcanın yararları şunları kapsamaktadır:

 • Sindirim: Patlıcan doğru bir şekilde pişirildiği zaman hafiftir ve sindirimi kolaylaştırmaktadır.
 • Düşük kolesterol: Hem kabuğunda hem de kendisinde yoğun oranda lif bulunduran patlıcan, kolesterolü düşürmeye destek olmaktadır.
 • Şekeri kontrol altında tutar: Çok az karbonhidrat barındıran sebze, kan şekerini dengeleme konusunda da başarılıdır.
 • Diüretik: Patlıcanın faydaları arasında bir diğeri de diüretik olmasıdır. Patlıcanda bol miktarda potasyum vardır ve neredeyse hiç sodyum içermemektedir. Bu özelliği nedeniyle de sıvıların atılmasına yardımcıdır. Ek olarak; kan basıncını düşürmektedir. Kalbin çalışmasını kolaylaştırmaktadır ve böbrek fonksiyonunu desteklemektedir.
 • Sinir sistemine iyi gelir: Yüksek oranda B6 ve B1 vitamini içeren sebze, sinir sistemi sağlığını korumaktadır.
 • Antioksidan desteği: Çok güçlü antioksidanlar yönünden zengindir. Bu sebeple de genel sağlık üzerinde harikalar yaratmaktadır.
 • Beyin sağlığını korur: Düzenli olarak patlıcan tüketimi, beyin sağlığını korumaktadır. Ayrıca patlıcan, beyin tümörünün oluşumunu engellemektedir.

Vegan patlıcanlı köfte tarifi için TIKLAYINIZ!