Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Bitki çayları arasında öne çıkanlardan biri olan ıhlamur çayı, doğal tıpta kabul görmüş çaylar arasındadır. Düzenli kullanımı sinirli ruh halini ve uykusuzluğu giderme konusunda etkilidir. Bunlar dışında ıhlamur çayının faydaları bulunmaktadır.

Ihlamur Çayının Özellikleri Nelerdir?

Ihlamur çayının faydaları öncesinde özelliklerinden söz edelim. Bunlar:

  • İdrar sökücü özelliği vardır. Bundan dolayı kilo vermeye katkısı bulunur.
  • Antioksidanlar yönünden yoğundur.
  • Serbest radikallerle savaşmayı başarır.
  • Lif içeriği sayesinde sindirim sistemini olumlu etkiler.
  • Stresi azaltır ve kasları gevşetir.
  • Sinirleri yatıştırabilir ve kaygıyı azaltır.

Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Bu bitki çayının öne çıkan sağlık faydaları:

1. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Ihlamur bitkisinin idrar söktürücü olması ve aynı zamanda terletici etkilerinin bulunması, onu kilo vermek isteyenler için ideal bir bitki çayı yapar. Detoks etkisi sağlayan ıhlamur, vücuttaki sıvıları dışarı atmaya olanak tanır. Diğer yandan terlemeyi artırır ve ateşi düşürür. Vücuttaki toksinlerin atılmasını kolaylaştıran p-kumarik asit içerir.

2. Kan Basıncını Düşürür

Ihlamur çayının faydaları arasında bir başka konu da kan basıncını düşürmesidir. Ek olarak, kan damarlarının iltihaplanmasını azaltan bir güce sahiptir.

3. Kaygı Seviyesini Azaltır

Ihlamur çayının en öne çıkan faydalarından biri de kaygı seviyesini azaltmasıdır. Sinir sistemi üzerinde güçlü bir yatıştırıcı olarak hareket eder. Bu bağlamda stresi ve kötü ruh halini yatıştırabilir. Ayını zamanda çarpıntıyı hafifletebilir. Daha iyi bir uyku elde etmek isteyenlere tavsiye edilen bir bitki çayıdır.

4. Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Grip ve soğuk algınlığına iyi gelmesi de ıhlamur çayının faydaları arasındadır. Boğaz ağrılarını hafiflettiği bilinmektedir. Ayrıca mukusu temizlemeye olanak tanır.

Kimler Ihlamur Çayı Tüketmemeli?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ıhlamur çayı faydaları son derece fazla. Ancak bazı kişilerin ıhlamur tüketmemesi veya sınırlı miktarda tüketmeleri gerekir:

  • Safra yolu tıkanıklığı olan kişiler ıhlamur tüketmemelidir.
  • Bazı ilaçları düzenli olarak kullanıyorsanız; ıhlamur çayı konusunda doktorunuza danışmalısınız.

Ihlamur Çayı Nasıl Tüketilir?

Tabii ki, ıhlamur genel olarak çay şeklinde tüketilir. Hazırlanması da oldukça kolaydır. Çayı hazırlamak için bir bardak kaynar suya ıhlamur yapraklarından ilave etmek ve on beş dakika demlendirmek yeterli olacaktır.