Bitkisel Süt Çeşitleri Nelerdir?

Bitkisel Süt Çeşitleri

Bitkisel süt çeşitleri sağlık açısından benzersiz faydaları beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla inek ve keçi sütü gibi hayvansal sütlerin tüketimi gün geçtikçe azalmaktadır. Alerji ve intoleranslara yol açan hayvansal sütleri tüketmek istemiyorsanız; çok çeşitli bitkisel sütler var. Bu yazımızda bitkisel sütler nelerdir sıraladık.

Bitkisel Süt Çeşitleri

Bitkisel Süt Çeşitleri

Sağlığı teşvik eden bitkisel süt çeşitleri:

1. Yulaf Sütü

Vegan süt söz konusu olduğunda öne çıkan yulaf sütü, fındık, soya ve laktoz barındırmayan bir süttür. Veganlar, vejetaryenler ve laktoz intoleransı olanlar için mükemmel bir seçimdir. Bu sütü kahvaltılarda, krep yapımında, kahvede ve smoothie hazırlamada kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kek ve çeşitli hamurlu yiyecekler hazırlamak için de kullanılmaktadır.

Lif açısından zengin olan yulaf sütü, özellikle kabızlık problemi yaşayanlar için çok uygundur. Ayrıca yulaf sütü kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Bununla beraber kilo vermeyi desteklemektedir. Çünkü kalorisi düşüktür. Tokluk hissini artırmaya destek olduğu bilinmektedir.

2. Soya Sütü

Bitkisel süt çeşitleri arasında yer alan soya sütü, son derece lezzetli ve sağlıklı bir içecektir. Bu sütün faydaları, özellikle soya izoflavonları ve proteaz inhibitörleri gibi bileşenlerin varlığından kaynaklanmaktadır.

Soya sütünde laktoz bulunmaz. Yapısında B vitaminleri, lifler ve proteinler bol miktarda yer almaktadır. Hatta kalsiyum açısından da zengin bir bitkisel süt çeşididir. Fakat soya sütünün bebeklerde ve çocuklarda uzman doktor eşliğinde tüketimi önerilmektedir.

Vegan ve vejetaryen sütler arasında bulunan soya sütü, genel olarak kalp hastalığı riskini azaltmaktadır, osteoporozu önlemektedir ve diyabet hastaları için yararlı bir içecek olmaktadır.

3. Hindistan Cevizi Sütü

Bitkisel sütler listesinde öne çıkan Hindistan cevizi sütü, benzersiz lezzeti ve sunduğu faydalar ile çoğu insanın ilk tercihi olmaktadır. Bu bitkisel süt, sağlıklı yağlar, magnezyum, potasyum ve kalsiyum yönünden zengindir. Suyla dövülmüş ve kurutulmuş Hindistan cevizi hamurundan elde edilmektedir. Bu sebeple de inek sütü yerine kullanılmaktadır. Bisküvi, kek ve çeşitli hamurlu yiyeceklerin yapımından tercih edilebilmektedir.

Laurik asit bakımından yoğun olan Hindistan cevizi sütü, kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olmaktadır. Yağ asitleri içerdiğinden, vücut tarafından hızlı bir şekilde emilmektedir ve vücuda enerji sağlamaktadır. Potasyumu yapısında bulunduran Hindistan cevizi sütünün kemik ve kas ağrılarına iyi geldiği söylenmektedir. Laktoz içermediği için herkes için uygun bir seçimdir.

4. Pirinç Sütü

Bitkisel süt çeşitleri arasında en sık tercih edilenlerden biridir. Pirinç sütünün kalorisi ve şeker düzeyi düşüktür. Bu yüzden kilo vermek isteyenler için de oldukça uygundur. Vegan sütler arasında popüler olan pirinç sütü, inek sütü ikamesi yerine kullanılabilmektedir. İnek sütü proteinine alerjisi olanların tükettiği bir süt türüdür.

Bitki kökenli bir üründür ve tamamen pirinçten elde edilir. Vegan ve vejetaryenler tarafından da beğenilen bu içecek, aynı zamanda kalp sağlığını korumaktadır, kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır ve sindirim sağlığını teşvik etmektedir. Ek olarak; pirinç yoğurdu yapımında da kullanımı söz konusu olmaktadır.

5. Fındık Sütü

Fındık sütü, vegan süt arayanlar için idealdir. Bitki bazlı beslenen herkese uygundur. Ayrıca inek ve keçi sütü gibi hayvansal bazlı sütlere karşı alerjisi bulunanlara da hitap etmektedir. Pürüzsüz ve lezzetli bir içecektir. Birçok farklı tarifte yer bulabilir veya tek başına da tüketilebilir. Kahvelere, hamurlu yiyeceklere ve smoothie’lere ekstra lezzet katar.

%100 fındıktan imal edilen fındık sütü, her yaştan bireyin tüketimi için uygundur. Sağlıklı yağlar, mineraller ve vitaminler açısından zengindir. Hayvansal kökenli olmadığından dolayı laktoz içermemektedir.

6. Badem Sütü

Bitkisel süt çeşitleri söz konusu olduğunda öne çıkan badem sütü, vegan ve vejetaryen beslenenlerin bir numaralı tercihlerinden biridir. Ana bileşen olarak badem ve su karışımından oluşmaktadır. Bitki bazlı bir içecektir, karbonhidratlar, sağlıklı yağlar ve mineraller yönünden yoğundur.

Badem sütü içeriği bakımından zengin olduğu için sağlıklı bir seçim olarak lanse edilmektedir. Çünkü E vitamini, B vitaminleri, kalsiyum, potasyum, çinko ve magnezyum barındırmaktadır. Kahvaltılarda, granola ve mısır gevreğiyle, pancake hazırlamada ve smoothie yapımından sıklıkla kullanılmaktadır. Bunlar haricinde sütlü tatlı yapımında da tercih edilmektedir.

7. Bezelye Sütü

Bitkisel sütler arasında bulunan bezelye sütü, aslında normal bezelye gibi bir tat içermez. Bu nedenle de çoğu insanın sevdiği bir lezzettir. Bezelye sütü vegandır. Yapısında soya, laktoz ve gluten bulunmaz. Hem çevre hem de insan sağlığı için tavsiye edilen bitkisel süt çeşitleri listesindedir. İyi bir B12 ve bitkisel protein kaynağıdır.

8. Kaju Sütü

Vegan sütler listesinde bulunan kaju sütü, son dönemlerde daha da popüler hale gelmiştir. Kaju sütünün iyi bir bitkisel protein kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Doğal kaju fıstığından elde edilen kaju sütü, yoğurt, peynir, hamur işi, kahvaltılık yiyecekler ve smoothie gibi içecekler hazırlamak için kullanılmaktadır. Sindirim sağlığını, kemik ve eklem sağlığını teşvik eden bir içecektir.

9. Kenevir Sütü

Bitkisel süt çeşitleri arasında bir diğeri de kenevir sütü. Hayvan sütüne iyi bir alternatif olan bu süt, besleyici nitelikleri ile öne çıkmaktadır. Bitki bazlı beslenenler ve laktoz intoleransı bulunanlar için doğru bir tercih olacaktır.

Kenevir sütü, %100 kenevir bitkisinden imal edilmektedir. Öğütülmüş kenevir tohumlarından yapılmaktadır. Lif, bitkisel protein, mineraller ve vitaminler bakımından zengindir. Süper besin olarak kabul edilmektedir.