Pirinç Sütünün Faydaları Nelerdir?

Pirinç Sütünün Faydaları

Pirinç sütünün faydaları oldukça fazladır. Vegan ve vejetaryen beslenenlerin sıklıkla tükettiği süt çeşitlerinden biri olan pirinç sütü, benzersiz tadı ve sağlık yararları ile öne çıkmaktadır. Peki, pirinç sütü nedir? Pirinç sütü tüketmenin yararları neler? Merak edilenleri ele aldık.

Pirinç Sütü Nedir?

Pirinç Sütünün Faydaları

Pirinç sütünün faydaları öncesinde bu sütün ne olduğunu açıklayalım. Haşlanmış pirinç ya da kahverengi pirinç nişastası ve şurubu ile hazırlanan bir süt türüdür. Ayrıca yapısında geleneksel süt bulunmamaktadır. Yalnızca pirinçten imal edilen bir tür bitkisel içecektir. En popüler bitkisel süt çeşitleri arasında yer almaktadır.

Tıpkı Hindistan cevizi sütü ya da yulaf sütü gibi popüler bitkisel sütler kategorisinde bulunmaktadır. Pirinç sütü, hiçbir hayvansal yan ürün içermemektedir. Bu da onu vegan ve vejetaryen beslenenler için harika bir içecek haline getirmektedir.

Süt içermeyen bir içecek olduğundan, laktoz intoleransı bulunan kişilere de hitap etmektedir. Şekersiz pirinç sütünün tadı birçok insan için çekici olmayabilir. Dolayısıyla bazı bitkisel süt markaları pirinç sütü üretiminde doğal tatlandırıcı kullanabilir. Fakat şekersiz pirinç sütü üreten markalar da vardır.

Pirinç sütü, yağ ve fazla kalori almadan mineral ve besin bileşeni tüketmenin en kolay yollarından biridir. Bu nedenle de başta bitki bazlı beslenenler olmak üzere hemen herkese uygundur.

Pirinç Sütünün Faydaları

Pirinç Sütünün Faydaları

Pirinç sütünün kalorisi oldukça düşüktür. Bir bardak pirinç sütü kalorisi ortalama 140’tır. Bu vegan süt çeşidi kolesterol içermez. Bu yönüyle kalp hastaları için de çok ideal bir seçimdir.

Pirinç sütünde mineral, kalsiyum, D vitamini, A vitamini, B vitamini, demir gibi önemli besin maddeleri yer almaktadır. Pirinç sütünün faydaları hakkında şunları söyleyebiliriz:

1. Cilt Sağlığını Teşvik Eder

Pirinç sütünde cildin sağlığını teşvik edecek birçok farklı besin maddesi yer alır. Antioksidanlar ve asit yönünden zengin olan pirinç sütü, cildi güneş zararından korur, kırışıklıkları ve lekeleri azaltır.

2. Kronik Hastalıkları Önler

Pirinç sütünün faydaları arasında bir diğeri de kronik hastalıkları önlemesidir. Pirinç sütünün antioksidanlar yönünden yoğun olması, kronik hastalıkları ve iltihaplanmayı önlemesini sağlamaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemini teşvik ederek, hastalıklara yakalanmayı engellemektedir.

3. Kolesterolü Düşürür

Bu süt türünde kolesterolün yer almaması, obezite, kalp ve damar hastalığı ile mücadele edenler için çok iyi bir haberdir. Düzenli olarak pirinç sütü tüketmek, kalp krizi ve felç riskini düşürmektedir. Aynı zamanda kalorisinin az ve kendisinin yağsız olması da kilo almayı önlemektedir.

4. Kemik Yoğunluğunu Artırır

Pirinç sütünün faydaları söz konusu olduğunda kemik yoğunluğunu artırmasından da bahsedebiliriz. Çünkü pirinç sütü yeteri miktarda kalsiyum barındırmaktadır. Bu bileşen ise kemiklerin sağlığını maksimum oranda teşvik etmektedir.

5. Sindirimi Artırır

Laktoz içermeyen pirinç sütü, sindirim sorunlarının meydana gelme ihtimalini düşürmektedir. Bununla beraber hazımsızlığı ve mide ekşimesini de önlemektedir. Bağırsakların sağlığını koruduğunu da söyleyebiliriz.