10 Maddede Kinoanın Faydaları

Kinoanın Faydaları

Sağlıklı beslenmek isteyenler için besin değeri yüksek ve sağlığa faydalı olan alternatif gıdalar çok önemlidir. Kinoa, bu gıda alternatifleri arasında çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle kinoanın faydaları pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki, kinoa faydaları nedir? Detayları sizler için hazırladık.

Kinoa, yüksek oranda protein, vitamin, mineral ve lif içeren yenilebilir bir tohumdur. Pirinç ve bulgur yerine kullanılabilir. Ayrıca pişirilince oldukça yumuşak bir yapıya sahip olur. Bu sebeple un olarak da kullanılabilir. Gelin hep beraber her renginde, her türünde ayrı lezzetler saklayan kinoanın faydaları nedir bakalım.

Kinoanın Faydaları

Kinoanın Faydaları

Kinoanın faydaları şu şekilde ifade edilebilir:

1. Glüten İçermez

Kinoa, glüten içermemesi sebebiyle glüten hassasiyetine sahip kişiler tarafından çok tercih edilir. Lifli yapısı, düşük miktarda yağ içermesi ve antioksidan özelliği sebebiyle kolayca sindirilebilir. Besin değerinin yüksek olması da kinoanın yararları arasındadır.

2. Kan Şekerini Ayarlar

Besin değeri yüksek olan kinoanın içinde bolca vitamin, mineral, protein ve lif bulunur. İçerisindeki magnezyum ve demir mineralleri ile vücudun sağlığına çok büyük etkisi bulunur.

Bu mineraller, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Kinoa ile kan şekeri ölçülü bir şekilde alçaltılır ve yükseltilir.  Ayrıca baş ağrısı, halsizlik, uykusuzluk ve kansızlık gibi rahatsızlıklara da iyi gelir.

3. Cilde İyi Gelir

Kinoanın faydaları saymakla bitmez. Yüksek oranda protein ve diğer faydalı içerikleri nedeniyle adeta mucizevi bir besindir. Kinoanın içerdiği proteinlerden biri lizindir.

Lizin, cildin korunmasında ve onarılmasında etkili çok önemli bir proteindir. Kinoanın içinde bulunan B vitamini ise cildi lekelenmelere ve aknelere karşı korur.

4. Sağlığın Korunmasında Etkilidir

Kinoa, içerisinde pek çok aminoasit çeşidi içeren bitkisel bir protein deposudur. Bu nedenle kan, kas ve kemik gibi vücudun her yerinde kinoanın faydaları söz konusudur. Vegan ve vejetaryen beslenenler için de favori bir yiyecektir.

5. Yaşlanmayı Geciktirir

Kinoanın içerisinde bol miktarda antioksidan bulunur. Antioksidanlar vücut dengesinin sağlanmasına ve vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Bu sayede kinoa tüketimi ile vücut sağlığı korunur ve yaşlanmayı geciktirici bir etki gözlenir.

6. Kansere Karşı Koruyucudur

Yüksek besin değeri yüksek ve bol antioksidana sahip olan kinoa, bu nedenle kansere karşı koruyucu bir etki gösterir.

7. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yüksek besin değerine sahip olan kinoa, aynı zamanda çok doyurucu bir besindir. Lifli yapısı ile de tok tutar.

Kinoa tüketimi ile vücut hem gerekli besinleri alır hem de sağlıklı beslenilmiş olur. Tok tutması ve zayıflamaya yardımcı olması kinoanın faydaları arasında yer alır.

8. Sindirim Sistemine İyi Gelir

İçeriğinde yüksek oranda lif içeren kinoanın sindirim sistemi üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Kinoanın düzenli tüketilmesi ile bağırsakların çalışması desteklenir.

Kinoa, bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin artmasını ve sindirim sistemi sağlığının güçlenmesini sağlar. Kinoa tüketimi ile kabızlık sorunu da önlenebilir.

9. Kalp Hastalıklarından Korur

Kinoa, az yağ içeren ama bolca protein, vitamin, mineral ve lif içeren bir bakliyattır. Bu sağlığı güçlendiren içeriği ile ön plana çıkan kinoa kolesterol içermez.

Kalp hastalıklarına karşı koruyuculuğu da kinoanın faydaları arasında önemli bir yer tutar.

10. Kansızlıktan Korur

Kinoa faydaları, kansızlık konusunda da etkilidir. Kinoanın içinde yüksek oranda bulunan vitaminlerin ve minerallerin sağlık üzerinde sayılamayacak kadar çok olumlu etkisi vardır.

İçerisinde bulunan magnezyum, demir ve kalsiyum gibi mineraller sayesinde kinoa tüketimi ile kansızlık riski azaltılır.