Ödem Attıran Bitkiler Nelerdir?

Ödem Attıran Bitkiler Nelerdir?

Saatlerce oturmak, bazı ilaçların tüketimi ve aşırı tuz alımı ödeme neden olabilir. Peki, ödem attıran bitkiler nelerdir? En hızlı ödem attırıcı, 3 günde ödem atma, adet döneminde ödem söktürücü bitkiler ve zayıflamak için ödem söktürücü çeşitli bitkiler arıyorsanız; yazımızı incelemeniz yeterli olacaktır!

Ödem, dokularda aşırı sıvı birikmesinden kaynaklanan şişkinliği ifade eder. Vücudun hemen hemen her bölümünü etkileyebilir. Ödemi doğal yollarla atmak söz konusu olabilir. Bu problemin nedenini belirlemek için bir doktora danışmak en iyisi olacaktır. Yine de bazı doğal yöntemler sayesinde ödemden kurtulabilirsiniz. İşte ödem attıran bitkiler listesi!

Ödem Attıran Bitkiler

Ödem Attıran Bitkiler Nelerdir?

Organların işlevini kolaylaştırmak amacıyla vücutta sıvı birikir. Problem ise sıvı miktarı fazla olduğu zaman ortaya çıkar. En yaygın nedenleri lenfatik sistem sorunları olmaktadır. Aşağıdaki doğal bitkiler sayesinde bu sorundan kurtulmanız kolaylaşabilir:

Keten Tohumu

Keten tohumu pek çok önemli özelliğe sahiptir. İyi oranda besin bileşeni sağlar. Ödemi azaltmaya yardımcı olan omega 3 yağ asitleri ve amino asitleri yapısında barındırır. Bu yüzden de ödemin atılmasında önemli bir yere sahiptir.

Kişniş

Bu, yemeklere lezzet katmasından ötürü mutfaklardan eksik olmayan bir bitkidir. Bununla birlikte, aromatik bitkiler arasında sayılan kişniş, tıbbi özelliklere sahiptir ve bazı ilaçlarda yer alır. Ödemi hafifletmek amacıyla taze olarak salatalara dahil edilebilir ya da kişniş tohumu da çay olarak tüketilebilir.

Hardal Yağı

Ödem attırıcı bitkiler arasında bir diğeri de hardal yağı. Bu yağı tüketmek yerine ödemli bölgeye uygulamak en doğrusu olacaktır. Hardal yağı ile örneğin bacaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Bu şekilde kan ve lenf dolaşımını uyarabilirsiniz.

Sarımsak

Bu süper yiyecek, çeşitli tıbbi özelliklere sahiptir. Mutfakların vazgeçilmezi olan sarımsak, ödem attırma konusunda da ek fayda sunar. Özellikle ayaklarda ve bacaklarda sıvı tutulmasını azaltmak için sarımsak tüketilebilir. Sarımsağın çok etkili bir idrar söktürücü olduğundan da söz edebiliriz.

Karahindiba

Ödem attırıcı bitkiler listesinde karahindiba da var. Harika bir idrar söktürücü ve doğal arındırıcı olan karahindiba, kan dolaşımını aktive etmesi ve sıvıların atılımını desteklemesi ile bir adım öne çıkar.

Elma Sirkesi

Ödemi önlemek veya azaltmak için elma sirkesi de işe yarayabilir. Günlük tonik olarak tercih edilebilen bu muazzam sirke türü, aynı zamanda salatalara da dahil edilerek ödemin azaltılmasına yardımcı olabilir.