Hünnap Nedir? Faydaları Nelerdir?

hünnap nedir

Hünnap nedir? Hünnap meyvesi Çin’de yetiştirilen ve ortalama olarak 7 bin yıldan bu günlere besin olarak ve tıbbi amaçla değerlendirilen bitkidir.

Hünnap Nedir?

Birçok hastalığın tedavisi için çok etkili bir yöntem olarak kullan hünnap genelde hayatın meyvesi olarak anılır. Ünnap, innapi, çiğde gibi adlarla da bilinen hünnap, lezzetli bir meyve olmakla beraber vücuda da çok iyi gelmektedir.

Hünnap hem yiyecek hem de ilaç yapımında kullanılmaktadır. Yiyeceklerde hünnap çok çeşitli şekilde yer alır. Ayrıca endüstride hünnap özü, cilt bakım ürünlerindeki şişliği, kızarıklığı, kırışıklığı, lekeleri, izleri, kuruluğu azaltmak ve güneş yanıklarından kurtulmak için tercih edilir. Peki, Hünnabın faydaları nelerdir?

Hünnabın Besin Değerleri

Hünnap nedir açıkladık. Şimdi de besin değerlerinden bahsedelim.

100 gram hünnap şunları içerir:

 • 79 kalori
 • 2 gram yağ
 • 0 mg kolesterol
 • 3 mg sodyum
 • 250 mg potasyum
 • 20 gram karbonhidrat
 • 2 gram protein
 • 40 IU A vitamini
 • 69 mg C vitamini
 • 21 mg kalsiyum
 • 10 mg magnezyum
 • 5 mg demir

Hünnabın Faydaları

Hünnap nedir, besin değerleri nelerdir anlattıktan sonra faydalarından bahsedelim. Hünnabın sağlığa faydalarından bazıları şöyledir:

Antioksidan Açısından Zengindir

Hünnap başta polisakkaritler, flavonoidler ve bazı yararlı asitlerle birlikte çeşitli antioksidan bileşikleri bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Ayrıca antioksidan görevi yapan yüksek düzeyde C vitamini de içermektedir.

Antioksidan vücuttaki serbest radikallerin sebep olduğu hasarı önleyen ve tersine çevrilen bileşiklerdir. Serbest radikal hasarının kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve bazı kanser türleri de dahil olmak üzere pek çok kronik duruma sebep olduğu düşünülmektedir. Serbest radikaller ile savaşma yeteneğinden dolayı antioksidan çok önemli yarar vermektedir.

Yapılan bir araştırmada hünnap flavonoidlerin antioksidan aktivitesinin karaciğerde serbest radikallerin sebep olduğu iltihapları ve stresi azaltma konusunda yardımcı olduğu bulunmuştur. Hünnap meyvesinin vücuda olan faydalarının çoğu bu zengin antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Uyku ve Beyin Fonksiyonlarını İyileştirir

Faydaları bakımından hünnap nedir diyenler için şu bilgiler de çok önemli. Hünnap meyvesi uyku kalitesini ve beyin fonksiyonlarını iyileştirme konusunda alternatif tıpta kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre antioksidanların bu etkilerinden sorumlu olduğu saptanmıştır.

Aynı zamanda hünnap genelde anksiyete gibi rahatsızlıkları azaltmak adına alternatif tıp yapanlar tarafından reçete edilir. Dahası ise diğer test çalışmalarıyla hafızayı geliştirebileceği ve beyin hücresindeki sinirleri tahrip eden bileşiklerden koruma sağladığı saptanmıştır.

Bağışıklığı Artırır ve Kanser Hücreleriyle Savaşır

Hünnap zengin içeriğiyle bağışıklığı artırır ve kanser hücrelerin büyümesini önler. Antioksidan özelliklere sahip doğal şekerleri içeren hünnap polisakkaritlerin zararlı hücreleri etkisiz bir hale getireceği ve iltihabı azaltacağı saptanmıştır. Azalan iltihap ve serbest radikallerin sayesinde tip 2 diyabeti gibi kronik rahatsızlıklarda engellenmiş olur.

Sindirimi İyileştirir

Hünnap içeriğinde yüksek lifler sayesinde sindirimi iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Hünnapta bulunan karbonhidratların yaklaşık yarısı faydalı sindirim etkileriyle bilinen liflerden gelmektedir. Bu besin dışkıyı yumuşatmaya ve hacim kazandırmaya yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak ise besinlerin sindirim sistemindeki hareketlerini hızlandırır ve kabızlığı yok eder.