Vejetaryen Ne Yemez?

vejetaryen ne yemez

Vejetaryenlerin yiyebileceği pek çok farklı ürün bulunmaktadır ancak vejetaryenliği benimseyen kişilerin tüketmesinin doğru olmadığı farklı gıdalar da bulunmaktadır. Özellikle de et ve et ürünlerinin vejetaryenler tarafından tüketilmesi doğru değildir. Kimi yanlış fikirler, vejetaryenlerin farklı gıdaları da tüketmemesi konusunda ısrarcıdır ancak vejetaryenler et ve et ürünlerini tüketmezler. Hayvansal gıdaların tüketimi konusunda ise vejetaryenler bakımından bir problem bulunmamaktadır. Vejetaryen ne yemez detaylıca açıklayalım.

Vejetaryen Beslenme Nasıl Olur?

Et ve et ürünlerini tüketmeyen vejetaryenler, hayvansal gıdaların tüketimi konusunda herhangi bir sorun yaşamazlar. Hayvansal gıdaları ve et ile et ürünlerini tüketmeyen kişiler ise veganlardır. Vejetaryenler ise yoğurt, süt, yumurta ve benzeri hayvansal ürünleri tüketmektedir. Vejetaryenlerin yalnızca et ve et ürünlerini tüketme konusunda sınırları mevcuttur.

Et Ürünlerini Tüketmezler

Vejetaryen ne yemez? Vejetaryenler et ürünlerini tüketmezler. Tavuk, balık, kırmızı et ürünlerinin hiçbirini tüketmeyen vejetaryenler bu ürünler ile hazırlanan hiçbir yemeği tüketmez. Ayrıca içinde tavuk suyu, et suyu ve benzeri ürünleri barındıran yemek ve benzeri ürünlerin de tüketimini onaylamazlar. Bu yüzden de genel anlamda vejetaryenlerin kırmızı, beyaz etlerin ve balık etinin tüketimini tercih etmediği söylenebilir.

İşlenmiş Etlerin Tüketimi

Sosis, sucuk, salam, jambon, füme et gibi işlem görmüş herhangi bir etin tüketimini de tercih etmeyen vejetaryenler; bu ürünler de et sınıfında yer aldığı için bu ürünlere de öğünlerinde yer vermezler. Bu işlenmiş et ürünleri de diğer tüm et ürünleri ile aynı klasmanda yer alır. Bu nedenle de vejetaryenler işlenmiş et ürünlerini de tüketmez.

Hayvansal Gıdaların Tüketimi

Vejetaryenler; süt, yoğurt, yumurta, dondurma, bal, peynir gibi ürünlerin tüketimi konusunda sorun yaşamazlar. Bu ürünlerin tamamının tüketimini desteklemeyen kişiler ise veganlardır. Pek çok yanlış görüşe göre vejetaryenler yumurta, bal, yoğurt ve benzeri ürünleri tüketmezler ancak bu görüşler doğru değildir. Bu tip hayvansal gıdaların da tüketimini tercih etmeyen kişiler veganlardır. Bu sebeple de bir vejetaryenin bal, yoğurt, yumurta, peynir ürünlerini tüketmesi mümkündür.

Bitkisel Kaynaklı Ürünler

Meyve, sebze ve benzeri ürünlerin tüketimini tercih eden vejetaryenler ayrıca çeşitli bakliyatları, tarım ürünlerini ve bitkisel kaynaklı ürünleri de tüketirler. Et ürünlerinin sağlayacağı protein içeriğini farklı bakliyat ürünlerinden, sebze ve meyvelerden alırlar. Bu sayede de beslenmelerini eksiksiz şekilde sürdürebilirler.

Bitkisel kaynaklı yağ, tarım ürünü gibi pek çok ürünü tüketen vejetaryenler; et tüketmedikleri için eksik şekilde beslenmezler. Et ürünlerinden elde edecekleri her türlü besin içeriğini farklı tarım ürünlerinden ve bitkisel ürünlerden alabilirler.

Farklı Vejetaryen Beslenme Tipleri

Lakto vejetaryen olarak geçen vejetaryenler; bitkisel kaynaklı besinleri tüketirler ancak et ürünlerini tüketmezler. Buna ek olarak süt ve süt ürünlerini de tüketmeleri söz konusudur. Ovo vejetaryenler ise bitkisel besinlerin yanı sıra yumurta da tüketirler ancak et ve süt ürünlerini tüketmezler.

Kimi vejetaryen grupları ise çeşitli et ürünlerinin tüketimini tamamen reddederek belli et ürünlerini tüketebilirler. Örneğin semi vejetaryenler kırmızı et tüketmezken sınırlı şekilde balık ve beyaz et tüketirler. Bu tip farklı vejetaryen beslenme programları mevcuttur ancak genel anlamda vejetaryenlerin büyük bir çoğunluğu et ve et ürünlerini tüketmez, süt ve süt ürünleri ile yumurta gibi hayvansal kaynaklı gıdaları tüketirler ve ek olarak bitkisel besinlerin tüketimini tercih ederler.