10 Maddede Maş Fasulyesinin Faydaları

Maş Fasulyesinin Faydaları

Maş fasulyesinin faydaları sıklıkla merak ediliyor. Cin börülcesi olarak da bilinen maş fasulyesi, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi önemseyen kişiler tarafından oldukça fazla tüketilen bir bakliyattır.

İçeriğindeki protein, lif, vitamin ve mineral oranı yüksek olduğu için çok dikkat çeker. Bu içerikleri nedeniyle pek çok derde deva ve sağlığa faydalı bir ürün olarak karşımıza çıkar. Gelin çok yönlü bir kullanıma sahip olan maş fasulyesinin faydalarına hep beraber bakalım!

Maş Fasulyesinin Faydaları

maş fasulyesinin faydaları

Maş fasulyesinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Maş fasulyesi, düşük yağ ve kalori içeriği ile zayıflamaya yardımcı bir besin kaynağıdır. Yüksek besin değeri de bunu destekleyen bir durumdur. Ayrıca içerdiği lifler tokluk hissi oluşmasını sağlar. Maş fasulyesi tüketerek günlük protein, mineral ve vitamin ihtiyacını karşılamak mümkün olur. Doğru şekilde hazırlanan maş fasulyesini tüketmek zayıflamaya fayda sağlar.

2. Kanser Riskini Azaltır

Maş fasulyesi, tümör oluşumunu engelleyen inhibitörler içerir. Bu nedenle kansere karşı direnç sağlar. Özellikle kadınlarda meme kanserine karşı dirençte faydalıdır.

3. Kolesterolü Düşürür, Kan Şekerini Dengeler

Yüksek posa yani lif içermesi sebebiyle maş fasulyesi, hem kolesterolü düşürür hem de kan şekerini dengeler. Glisemik indeksi düşük olan bir üründür. Bu nedenle maş fasulyesi diyabetik kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.

4. Yaşlanma Karşıtı Kalojenler İçerir

Kalojenler, karşımıza yaşlanmayı geciktiren bir unsur olarak çıkar. Kırmızı ette, özellikle sakatatlarda oldukça fazladır. Maş fasulyesi de yüksek kalojen içeriğine sahip bir bakliyattır. Bu nedenle daha sağlıklı bir cilde sahip olmakta ve cildin yaşlanmasını geciktirmekte faydalıdır. Uzmanlar da kalojen tüketimine dikkat edilmesini tavsiye etmektedir.

5. Kalp Hastalığı Riskini Düşürür

Maş fasulyesi, faydalı içeriği ile kalp hastalıkları riskini azaltır. Kalbin sağlıklı ve düzenli çalışmasına destek olur. Düzenli bir şekilde maş fasulyesi tüketildiği durumda kalp hastalıkları riski %22 kadar azalır.

6. Toksinlerin Atılmasını Sağlar

Maş fasulyesinin faydaları arasında bir diğeri de toksinleri uzaklaştırmasıdır. Maş fasulyesi yüksek oranda lif içerir. Bu sebeple bağırsaklara iyi gelir. Boşaltım sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

7. Diş, Tırnak ve Saç Sağlığına İyi Gelir

Yüksek oranda mineral içeren maş fasulyesi ile güçlü ve sağlıklı diş, tırnak ve saç hayal değil. Maş fasulyesinin içerisinde büyük miktarda magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir ve potasyum mineralleri bulunur. Bu mineraller diş tırnak ve saç sağlığına faydalıdır. Ayrıca saç ve tırnakların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

8. Göz Sağlığını Korur

Maş fasulyesinin faydaları listesinde göz sağlığına iyi gelmesi de yer alır. Maş fasulyesinde yer alan vitaminler göz sağlığının korunmasına yardımcı olur ve gözlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler.

9. Yüksek Lif ve Protein İçerir

Maş fasulyesi yüksek oranda lif ve protein içerdiği için sağlığa faydalı bir besindir. Bu içerikleri ile pek çok vücutsal fonksiyon için destekleyici görevi görür.

Dolaşım sistemi, boşaltım sistemi ve sindirim sistemi gibi pek çok sisteme iyi gelir. Maş fasulyesini doğru şekilde hazırlayıp yeteri kadar tüketerek daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak mümkün hale gelir.

10. Gluten İçermez, Besleyici Değeri Yüksektir

Maş fasulyesi, glutensiz olması nedeniyle gluten tüketemeyen insanlar için oldukça önemli bir besindir. Aynı zamanda gaz yapmayan bir bakliyat türü olmasıyla da dikkat çeker.

Maş fasulyesinin yağ ve kalori oranı oldukça azdır. Aksine içerisindeki mineral, vitamin ve protein değeri oldukça yüksektir. Bu yüzden besleyici değeri yüksek olan ve sağlığa iyi gelen bir bakliyattır.