Çileğin Faydaları Nelerdir?

çileğin faydaları

Çilek faydaları bakımından beklentileri maksimum seviyede karşılar. Çilek içeriğinde bulunan A, B ve C vitaminlerinin sayesinde çok güçlü antioksidan özelliğe sahiptir. Bunların yanında demir, kalsiyum, fosfor, selenyum, sodyum, potasyum, magnezyum, manganez ve daha birçok besin bileşenini bulunduran çilek, sağlık açısından çok faydalıdır. Peki çileğin faydaları nelerdir?

Çileğin Besin Değerleri

Çileğin Faydaları

Çileğin faydaları hakkında bilgi paylaşmadan evvel besin değerlerine bakalım. 100 gram çilek besin değerleri şunları içerir:

 • 32 kalori
 • 0 mg C vitamini
 • 0 mg potasyum
 • 5 g karbonhidrat
 • 0 g lif
 • 0 mg kalsiyum
 • 8 g protein
 • 0 IU A vitamin
 • 4 g yağ
 • 0 mg kolesterol
 • 0 mg demir

Çileğin Faydaları

Çileğin Faydaları

Yaz aylarının çok sevilen ve vazgeçilmez meyvesi olan çileğin faydaları saymakla bitmez. Tadı ve kokusuyla en sevilen meyvelerden birisi olan çilek, bol miktarda demir ve fosfor içermektedir. Vegan ve vejetaryen beslenenlerin de favorisidir. Çileğin yararları:

Metabolizmayı Hızlandırır

Çileği düzenli şekilde tüketmek metabolizmayı hızlandırır ve sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Aynı zamanda bağırsaklarda biriken kötü bakterilerin temizlenmesine çok yardımcı olur.

Strese ve Depresyona İyi Gelir

Çileğin bir diğer faydası ise stresi azaltması ve depresyona karşı kişiyi korumasıdır. Bu nedenle çilek faydası söz konusu olduğunda ruh sağlığına iyi gelmesinden de bahsedebiliriz.

Böbrek Taşlarını Düşürmeye Yardımcı Olur

Çileğin potasyum oranı çok yüksek olduğu için böbrek ağrılarını dindirir ve böbreklerde oluşan taşların kısa bir sürede düşmesini ağlar.

İştah Açar

Organik çileklerden yapılan reçeller ya da marmelatlar insanların iştahlarını açar. Çilek reçeli faydaları da sıklıkla sorgulanır. Lezzetli bir seçim olan çilek reçeli, aynı zamanda besleyicidir.

İyileşme Sürecini Hızlandırır

Çilek yalnızca potasyum değil E ve C vitamini bakımından da çok zengin bir meyvedir. Mevsim geçişlerinde nezle ve grip olan insanların, daha kısa bir zamanda iyileşmesini sağlar. Bu sebeple çileğin faydaları arasında iyileşme sürecini hızlandırması da bulunur.

Kemikleri Güçlendirir

Çilekte, diğer meyvelere oranla daha çok kalsiyum bulunur. Kalsiyum ise kemiklerin gelişim sürecini desteklemektedir. Kemik sağlığına iyi gelmesi, çileğin faydaları listesinde öne çıkar.

Cildi Nemlendirir

Kuru ve hassas cilde sahip olan insanların sık sık çilek tüketmesi önerilmektedir. Cilde nem katan çilek, gözenekleri açar. Cildinizin çok daha pürüzsüz ve canlı olmasını sağlar.

Ödem Atar

Çilek, şişkinliğe sebep olan ödemlerin vücuttan atılmasını sağlar. Ödeme iyi gelen doğal besinlerden biridir.

Kabızlığa İyi Gelir

Kabızlık, sıklıkla görülen sindirim sistemi rahatsızlıklarından biridir. Mevsiminde yenen organik çilek, sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar ve kabızlığı geçirir. Öte yandan bağırsaklarda bulunan kurtların dökülmesine de yardımcı olur. Organik çilek faydaları da bu bağlamda önem kazanır.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Beslenmeyle ilgili pek çok görüş ve özel diyetler vardır. Halbuki çok temel ve kolay beslenme prensibi kalbi korur. Çilek, kalp ve damar sağlığını koruyarak vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Sivilce ve Akne Oluşumunu Giderir

Meyve ve sebzelerin, yüzde oluşan akne ve sivilcelerin oluşumunu önlediği kanıtlanmıştır. Çileği hem tüketerek hem de yüzünüze maske şeklinde uygulayarak, tüm faydalarından yararlanabilirsiniz.

Romatizma Rahatsızlarına İyi Gelir

Romatizmanın etkilerini azaltmak ve kemik ağrılarını en hafife almanın bir diğer yolu da beslenmekten geçiyor. Çilek, romatizma hastalıklarına çok iyi gelmektedir.