Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

Lavanta Çayının Faydaları

Lavanta çayının faydaları oldukça fazla. Popüler bitki çaylarından biri de şüphesiz ki lavanta çayı. Özellikle de rahatlatıcı etkisiyle öne çıkan lavanta çayı, eşsiz tadı ve kokusuyla da fark yaratıyor.

Bu yazımızda lavanta çayının yararları hakkında önemli bilgiler paylaştık.

Lavanta Çayının Faydaları

Lavanta Çayının Faydaları

Kaygıyı yok eden ve uykusuzlukla savaşmaya destek olan lavanta çayı, psikolojiyi destekleyen benzersiz içeceklerden biridir. Kokusu ve tadıyla öne çıkan lavanta çayı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1. Kaygı ve Depresyona İyi Gelir

Lavanta bitkisi, anksiyete, yorgunluk ve depresyon gibi durumlar için harika bir seçimdir. Aromaterapide de sıklıkla kullanılır. Beynin belirli bölgelerindeki aktiviteyi uyarır ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.

2. Uyku Kalitesini İyileştirir

Lavanta çayının faydaları arasında bir başka konu ise uyku kalitesini iyileştirmesidir. Doğum sonrası dönemde lohusa kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, sekiz hafta süresince günde bir bardak lavanta çayı içenlerin uyku kalitelerinin iyileştiği gözlemlenmiştir.

Bu bitkinin doğal kokusu bile sakinleştirme etkisi yarattığı için uykuya olumlu anlamda etki etmektedir. Kendi içinde lavantanın rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisinin olması, bu çayı uykudan evvel tüketmek için ideal bir seçim haline getirir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için uygun bir bitki çayı olarak lanse edilir.

3. Regl Kramplarını Hafifletir

Lavanta çayının faydaları söz konusu olduğunda öne çıkan bir başka husus ise regl kramplarını hafifletiyor olması. Adet döngüsünden önce veya adet sırasında karın alt bölgesinde ağrı hissedenler için iyi bir seçim olarak dikkat çeker.

4. Cilt Sağlığını Teşvik Eder

Lavanta çayı, önemli besin bileşenlerini yapısında bulundurur. Bu nedenle cilt sağlığını teşvik ettiği kanıtlanmıştır. Anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkilerinden dolayı lavanta çayı, cildin temizlenmesi, bakterilerin yok olması ve daha sağlıklı bir cilt görünümü için ideal bir seçimdir.

Akne problemi yaşayanlar için de rutin olarak lavanta çayı tüketimi tavsiye edilmektedir. Ayrıca sedef hastalığı gibi çeşitli durumlara da iyi geldiği kabul edilmektedir.

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır?

Lavanta çayının faydaları hakkında bilgi paylaştıktan sonra bu çayı nasıl hazırlayabileceğinize değinelim. Lavanta çayının hazırlanması oldukça kolaydır. Bunun için kaynar suya birkaç kuru lavanta bitkisi eklemeniz ve on beş dakika kadar dinlenmesini beklemeniz yeterlidir. Dinlenen lavanta çayını süzün ve bardağa boşalttıktan sonra tüketin.