Mangonun Faydaları Nelerdir?

Mangonun Faydaları

A ve C vitaminleri, potasyum, magnezyum gibi bileşenler yönünden zengin olan mangonun faydaları oldukça fazladır. İltihaplanma ile savaşır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

Mangonun Faydaları

Mangonun Faydaları

Çok yönlü meyvelerden biri olan mango, birçok farklı şekilde tüketilebilir. Mangonun kabuğu dahi yenebilir. Salatalarda, tatlılarda, meyve sularında, jölelerde, soslarda ve smoothie’lerde mango kullanılabilir. Mangonun faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

Sindirim Sisteminin İşleyişini İyileştirir

Mango, bağırsakları iyileştirmeye olanak tanıyan lifler yönünden zengindir. Bu sebeple kabızlığı önlemeye yardım eder. Mangoda yer alan bazı bileşenler, bağırsakların hareketini artırır ve dışkının atılmasını kolaylaştırır. Bu meyvede yer alan mangiferin bileşeni, karaciğeri korur ve safra tuzlarının etkisini artırır. Bağırsak enfeksiyonlarının tedavisine destek olur.

Gastrit ile Savaşır

Mangonun faydaları arasında bir diğeri de gastrit ile savaşmasıdır. Antioksidan varlığı sebebiyle mango, mideyi koruyucu etkiler bırakır. Mide hücrelerinin hasarını azaltır. Mide asidi üretimini düşürür. Bu yüzden de gastrit tedavisine yardım eder.

Kan Şekerini Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

Bazı çalışmalar gösteriyor ki, mango, insülin üretimini uyarır ve kan şekerini dengede tutmayı başarır. Diyabet tedavisini destekleyen önemli meyvelerden biridir. Mangonun ölçülü ve küçük porsiyonlar halinde tüketilmesi önem arz eder. Çünkü doğal şeker açısından zengin bir meyvedir. Kan şekerini dengede tutması için mangonun olgun versiyonunun tüketilmesi gerekir.

İltihaba Karşı Korur

Mangonun faydaları listesinde bir diğeri de iltihaba karşı koruma oluşturmasıdır. Anti-enflamatuar bileşenler açısından zengin olan mango, özellikle de kolit ve Crohn hastalığına karşı korur. Bağırsak ve rektumda kansere yol açabilecek hücre hasarını engeller.

Antioksidan Etkiye Sahiptir

Kafeik asit, gallik asit ve C vitamini açısından zengin olan mango, serbest radikaller ile savaşan antioksidanlar yönünden yoğundur. Böylece hücre hasarını azaltmaya yardımcı olur. Bu özelliğinden dolayı diyabet, kanser ve kalp krizi gibi hastalıklara karşı koruma oluşturur.

Kanserle Savaşır

Mangonun faydaları arasında kanserle savaşması da yer alır. Prostat, göğüs, bağırsak ve lösemi gibi hastalıklara karşı korur. Düzenli tüketimi, kansere yakalanma ihtimalini minimize eder. Bunun en büyük nedeni ise mangiferin gibi polifenoller bakımından zengin olmasıdır.

Kardiyovasküler Hastalıklara Karşı Korur

Mangoda yer alan çözünür lifler, gıdalardan yağ emilimini azaltır. Atardamarlarda yağlı plakların oluşmasından sorumlu olan kötü kolesterolü düşürür. Bütün bunlar sayesinde kardiyovasküler hastalıkların oluşmasını önler. Mangiferin ve C vitamini içeriği sebebiyle hücre hasarını önler, kan damarlarının sağlıklı kalmasına izin verir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Enfeksiyonları önlemek ve enfeksiyonlar ile savaşmak için gereken vitaminleri ve folat bileşenini yapısında bulundurur. Bu yüzden de mango tüketimi, bağışıklık sistemini teşvik ederek çeşitli hastalıkların oluşma riskini indirir.

Uçuklarla Savaşır

Bazı araştırmalara göre mango tüketimi, uçuk problemine kesin çözüm sunar. Virüsleri absorbe ederek, çoğalmasını engeller ve uçuk görünümünü azaltır. Yine mangodaki mangiferin, genital siğillerin çoğalmasına engel olur.

Göz Sağlığını İyileştirir

Mangonun faydaları arasında göz sağlığına iyi gelmesi de yer alır. Güneş ışığının sebep olduğu göz hasarını önler. Güneş ışığını bloke eden lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar bakımından yoğundur. Ayrıca mangoda bulunan A vitamini, gözlerin kurumasını ve gece körlüğünü önler.

Cilt Kalitesini Artırır

Mango, cildin yaşlanmasına yol açan serbest radikallerle savaşır. Antioksidan açısından zengin olan mango, diğer yandan A ve C vitaminlerini de yapısında bulundurur. Bütün bu önemli besin bileşenleri ise cildin sarkmasını ve erken yaşlanmasını önler. Kolajen üretimini artıran mango, daha sağlıklı bir cilt görünümünü teşvik eder.