Zeytin Yaprağı Nasıl Tüketilir?

zeytin yaprağı nasıl tüketilir

Zeytin yaprağı nasıl tüketilir? Doğanın en güzel mucizelerinden biri olan zeytin, binlerce yıldır kullanılan şifa kaynakları arasında kabul edilir. Özellikle de Akdeniz uygarlıklarının sabah ve akşam yemeklerinde sık sık yedikleri, hastalandıklarında ilaç niyetine kullandığı zeytin, zeytinyağı ve zeytin yaprakları günümüze ulaşmış olup, hala şifa niyetine kullanılmaktadır.

Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların uzun yıllardır sağlıklı yaşam sürmeleri ve ciltlerinin de kusursuz kalmasının en büyük sebeplerinden birisi zeytinyağı, zeytin ve zeytin yaprağını oldukça fazla tüketmeleridir. Zeytin yaprağı insanlar tarafından çok fazla bilinmese de en az zeytin ve zeytinyağı kadar faydalı olduğu söylenmektedir. Peki, zeytin yaprağı nasıl tüketilir?

Zeytin Yaprağı Tüketimi Nasıl Olmalı?

Zeytin yaprağı nasıl tüketilir? Zeytin yaprakları kurutularak çay yapılabilir. Zeytin yaprağı çay yapıldığı zaman vücutta birçok faydaya katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte bağışıklık sisteminde çok önemli faydaları bulunur. Doğal bir yöntem olmasından dolayı maddi açıdan da oldukça ekonomiktir. Kilo problemi olan insanlarının zeytin yaprağı tüketerek olumlu sonuç aldıklarını söylemek de mümkündür. Dolayısıyla zeytin yaprağı çayı kilo problemi olan insanlar için bir çözümdür.

Zeytin yaprağı çayı ayrıca vücudun iltihap ve toksinlerden arınmasıyla beraber iç organların daha sağlıklı ve düzenli şekilde çalışmasını sağlar. Kızarık, tahriş, kesik, yara, sinek, arı ve böcek ısırığı gibi yaraların tedavi süresini de hızlandırır.  Yüksek tansiyonun düşürülmesi için de etkili olan zeytin yaprağı kalp ve damar sağlığını korur ve kalp krizi olasılığını azaltır. Stresli ve ruhsal bozukluk yaşayan insanların rahatlamasını ve sakinleşmesine olanak tanır.

Zeytin yaprağı çayı, vücudun farklı bölgelerinde çıkan mantarların da geçmesi için oldukça etkilidir. Çay gibi demlenen zeytin yaprakları soğuduktan sonra mantarlı bölgelere sürülür ve kızarıklığın ve kaşıntının geçmesi sağlanır. Zengin bir antioksidan içeriğine sahip olan zeytin yaprağı, vücuttaki kanserli hücrelerde savaşır ve sağlıklı hücrelerin vücutta çoğalmasına yardımcı olur. Kanserin vücutta hızlı şekilde yayılmasını önler.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Zeytin yaprağı nasıl tüketilir anlattık. Şimdi de zeytin yaprağı çayının nasıl hazırlanabileceğinden söz edelim. Çok basit bir şekilde yapılan zeytin yaprağının çayı, diğer pek çok bitki çayının demlenme metodu ile demlenmektedir. Bir fincan zeytin yaprağı çayını yapmak için kaynayan 1 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığıyla kurutulmuş zeytinin yapraklarından eklenir. Yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve sonra tüketilir. Zeytin yaprağı çayının düzenli olarak günde 1-2 fincan tüketilmesi önerilir.

Her gün düzenli şekilde tüketilen zeytin yaprağı çayı, uzun bir süre tokluk hissi vererek daha çabuk kilo verilmesini sağlar. Zeytin yaprağı çayı, metabolizmanın hızlı şekilde çalışmasını sağlayarak sindirim kabızlıktan kaynaklanan şişliğin hafiflemesini sağlar. Sağlıksız ve dengesi bir şekilde beslenmekten kaynaklanan vücuttaki ödemin atılmasına da yardımcı olur. Her gün ara öğünlerde düzenli bir şekilde zeytin yaprağı çayının tüketilmesi beslenme uzmanları tarafından sık sık önerilmektedir.