Kahve Vitaminleri Öldürür Mü?

Kahve Vitaminleri Öldürür Mü

Probiyotiklerin ya da vitamin takviyelerinin kahve ile alınmaması yönünde net bir görüş mevcuttur. Bu görüş yalnızca kahve için geçerli de değildir. Aynı zamanda kahve gibi sıcak olan tüm içecekler için bu görüş doğru kabul edilebilir çünkü kaynar sıcaklığa yakın olan kahve, sıcak olmasından dolayı vitaminlerin etkisini kaybetmesine ve aynı zamanda probiyotiklerin içerisinde yer alan yararlı bakterilerin de işlevsiz hale gelmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı kahvenin sıcak olması vitaminleri etkisiz hale getirir.

Kahve Vitaminleri Öldürür Mü?

Vitaminlerin ölmesinin temel nedeni aslında kahvenin içeriği ya da kafein değildir. Sıcak olan tüm içeceklerin vitaminlerin etkisini kaybetmesine ve aynı zamanda probiyotiklerin içerisinde yer alan yararlı bakterilerin ölmesinde neden olduğu söylenebilir. Durum böyle olduğunda ise kahvenin vitaminleri kullanmak için doğru bir alan olmadığı söylenebilir. Elbette ki sıcak olmayan, ılık ya da soğuk kahveler ile vitamin takviyeleri alınabilir veya vitaminler tüketilebilir ancak yine de kahve yerine bitki çayları veya meyve suları tercih edilebilir.

Vitamin Takviyeleri Kahve İle Alınabilir Mi?

Sıcak kahve ile vitamin takviyesi alınması doğru olmaz çünkü sıcaklık vitaminlerin etkisiz hale gelmesine neden olacaktır. Yüksek sıcaklıktaki kahvenin içerisine eklenen vitamin takviyesi etkisini kaybedeceği için pek bir işlevi olmayacağı söylenebilir. Bundan dolayı sıcak kahveler ile vitamin takviyelerinin alınmaması önerilmektedir.

Soğuk kahvelerle, kahve karışımlı içeceklerle ya da benzer ürünler ile vitamin içeriklerinin alınması mümkündür. Soğuk olmasından dolayı vitaminlerin ölmesine neden olmayan bu içecekler, hem damak tadınıza hitap edecek hem de sağlıklı şekilde vitamin desteği alınabilmesine olanak tanıyacaktır.

Birlikte Tüketilen Kahve ve Vitaminli İçerikler İşlevini Yitirir Mi?

Kahve ile vitamin içeriğine sahip olan meyve ve benzeri ürünler vitamin içeriğini kahvenin sıcak olması durumunda kaybedebilir ancak yine de doğrudan sıcak kahvenin içerisine koyulmadan bunun da söz konusu olması pek mümkün değildir. Bundan dolayı kahvaltıda kahve ile domates tüketildiği durumda domatesin vitamininin etkisiz hale gelmesinden söz edilemez çünkü vitamin içeriklerinin doğrudan sıcak ile temas halinde olması mümkün değildir.