Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Zeytin yaprağının faydaları

Zeytin yaprağının faydaları saymakla bitmiyor. Sabah kahvaltılarında tercih edilen ve vazgeçilmez olan zeytinin kendisi gibi yaprağı da çok faydalıdır.

Zeytin Yaprağının Faydaları Neler?

Yüksek oranda anti-bakteriyel içeren zeytin yaprağı çayını düzenli şekilde tüketmek zayıflamaya yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp, damar sağlığını korur ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Zeytin yaprağının faydalarının yanında aşırı derece tüketimi yan etkiye sebep olabilir. Bu sebeple tüketimine oldukça dikkat edilmelidir. Peki, zeytin yaprağının faydaları nelerdir?

Zeytin Yaprağının Besin Değerleri

Zeytin yaprağının faydaları konusuna geçmeden önce besin değerlerine bakalım.

100 gram zeytin yaprağı şunları içerir:

  • 11 kalori
  • 5 g protein
  • 5 g yağ
  • 8 g karbonhidrat
  • 90 ml kalsiyum
  • 2770 ml sodyum
  • 133 ml potasyum
  • 41 ml fosfor

Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin yaprağının sağlığa faydalarından bazıları şu şekildedir:

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Zeytin yaprağının faydalarından birisi ödem atma ve zayıflatma olduğu için pek çok insanın dikkatini çekmektedir. Antioksidan maddeleri bakımından yoğun olan zeytin yaprağı kilo vermeyi isteyenler tarafından tüketildiği zaman metabolizmayı hızlandırmaktadır. Ödem sorunlarını giderir ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur.

Bağışıklığı Güçlendirir

Zeytin yaprağının faydaları söz konusu ise bağışıklığı güçlendirdiğinden mutlaka bahsetmeliyiz. Zeytinin yaprağında bulunan omega-3 yağ asitleri vücut direncini koruma bakımından önemli bir rol oynamaktadır. Sık sık hastalananlar ve bağışıklığı düşük olan insanlar için zeytin yaprağı çayı tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Zeytin yaprağının içeriğinde enfeksiyonu giderici maddeler yer alır. Hücrelerinin genetik hasarlarının önleme görevi gören yapraklar tümörün olduğu durumlarda koruyucu görev görür ve kanserli hücrelerin ilerlemesini durdurur.

Tok Tutar

Diyet yaparken ara öğünlerde zeytin yaprağı çayı tüketilebilir. Sebebi zeytin yaprağı çayının tok tutma özelliğidir. Çay kan şekerinin dengelediği için daha az acıkma sağlar. Bunun yanı sıra enerji verir ve daha dinç hissedilmesini sağlar.

Mantarı Yok Eder

Zeytin yaprağının faydaları arasında bir diğeri de mantarı yok etmesidir. Zaman zaman vücudun bazı bölgelerinde mantarlar meydana gelebilmektedir. Zeytin yaprağı mantarları yok etme ve temizleme konusunda son derece başarılı bir bitkidir. Daha ferah ve sağlıklı bir vücut için zeytin yaprağını kullanmak çok doğru olacaktır. mantarları gidermek için zeytin yapraklarından çay yapabilir ve bu çayı soğutup mantarlı bölgelere sürebilirsiniz.

Stresi Önler

Zeytin yapraklarında bulunan mineral ve vitaminler sinir sistemini düzenler ve stresten uzak kalmayı sağlar. Aynı zamanda bu etkisiyle daha rahat bir uyku uyumayı sağlar. Zeytin yaprağının içeriğindeki antioksidan maddeleri vücudu yorgun, gergin ve stresli bir hale getiren olumsuz etkileri ortadan kaldırır.

Kalp Dostudur

Kalp sağlığını korumak adına sık sık zeytinyağı tüketen insanlar bununla beraber zeytin yapraklarını da tüketmelidir. Zeytin yaprağında bulunan vitamin ve antioksidan maddelerinin sayesinde kalp krizi riski en aza indirilebilir. Ayrıca zeytin yaprağı tansiyonu dengelediği için ciddi hastalıklarına karşı da önlem olmaktadır.