Vegan ile Vejetaryen Arasındaki Fark Nedir?

Vegan ile Vejetaryen Arasındaki Fark Nedir?

Vegan ile vejetaryen arasındaki fark nedir sorusu sıklıkla sorgulanmaktadır. Vegan vejetaryen beslenme düzenleriyle ilgili çeşitli detaylar bulunmaktadır. Peki, vegan ne yer? Vegan ne yemez? Vejetaryen nedir? Konuyla alakalı tüm detayları inceleyelim.

Vegan ile Vejetaryen Arasındaki Fark Nedir? Vegan Nedir, Vejetaryen Nedir?

Vegan ile Vejetaryen Arasındaki Fark Nedir?

Öncelikle vegan ne yemez ve vegan ne yer sorularını cevaplayalım. Vegan beslenme düzenini tercih edenler et, balık, kümes hayvanları, yumurta, süt ürünler, bal gibi ürünleri tüketmezler. Meyve, sebze, tohum, tahıl, baklagiller gibi çeşitli gıdaları tüketmektedirler.

Vejetaryen ne yer vejetaryen ne yemez? Vejetaryen beslenenler ise et, balık ya da tavuk yemeyen kişilerdir. Çevreye ve hayvanlara saygı nedeniyle etten kaçınanlara etik vejetaryen denmektedir. Süt ve yumurta yemeyenler ise lakto-ovo vejetaryen olarak bilinmektedir.

Lakto-vejetaryenler, veganlar, ovo-vejetaryenler, lakto-ovo vejetaryenler dahil olmak üzere et tüketmeyen herkes vejetaryen olarak kabul edilmektedir. Vejetaryen beslenme bazen etsiz beslenme olarak da isimlendirilmektedir. Vejetaryenler hayvan eti tüketmezler. Bazı insanlar balık tüketen vejetaryenler için pesko-vejetaryen terimini kullanmaktadır.

Vegan ile Vejetaryen Arasındaki Fark Nedir? Nasıldır?

Vegan ve vejetaryen farkı oldukça net. Fakat gıda ürünleri satan firmalar, gurmeler ve şefler tarafından bu fark sıklıkla karıştırılmaktadır. Vegan ve vejetaryenlerin diğer insanlardan farkı, kırmızı et, balık ve tavuk yememeleridir.

Vegan ile vejetaryen farkı nedir diyenler için şunları söylememiz mümkün olmaktadır:

Vejetaryenler Hayvansal Ürünleri Tüketebilmektedir

Herhangi bir hayvan eti yememenin yanı sıra, bir vegan süt ürünleri, yumurta ya da bir hayvandan imal edilen diğer ürünleri tüketmemektedir. Vejetaryenler ise süt, yumurta ve tereyağı gibi süt ürünlerini tüketme eğilimindedirler.

Veganlar aynı zamanda cilt kremleri, makyaj gibi hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri ya da deri kemer, ayakkabı gibi hayvan kürkünden elde edilen ürünleri kullanmaktan kaçınırlar. Fakat vejetaryen beslenenler, hayvansal ürünleri kullanmak söz konusu ise biraz daha esnek olabilmektedirler.

Vegan Kavramı Vejetaryen Kavramından Daha Net

Vejetaryen olmak hususunda tanım, her daim kesin değildir. Süt ürünleri tüketmeyen fakat yumurta yiyen vejetaryenler ya da yumurta veya süt ürünleri tüketmeyen ancak deri kemer kullanan vejetaryenler olabilmektedir.

Bununla birlikte, veganizm çok daha açık bir şekilde tanımlanmıştır. Hayvan eti tüketmemek, hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri tercih etmemek ya da hayvanlardan imal edilen ürünleri kullanmamak tam da veganizmi açıklamaktadır. Bu da demek oluyor ki, veganlık sadece bir beslenme düzeni olmaktan çok daha fazlasıdır.

Vegan ile vejetaryen arasındaki fark nedir açıklarken şu bilgilerden de söz etmek gerekmektedir: Bir vegan, çoğunlukla hayvan hakları sebebi ile hayvansal malzemeleri reddetmektedir. Bu noktada devreye giren etik vegan kavramı olmaktadır. Veganizm, hayvanların insan kullanımından ve sömürüsünden uzak olma hakkını tanıyan bir yaşam biçimi ve felsefesidir. Aslında veganlık etik bir duruş biçimidir.

Vejetaryen Beslenmenin Çeşitli Kalıpları Vardır

Vegan ile vejetaryen arasındaki fark nedir sorusunun bir diğer cevabı da beslenmedeki kalıplar. Veganlar gibi vejetaryenler de bol miktarda sebze, meyve, yeşil yapraklı sebzeler, kepekli tahıl ürünler, kabuklu kuru yemişler, baklagiller tüketmektedirler. Fakat veganların aksine, vejetaryen beslenmede tek bir model bulunmamaktadır.

Örneğin, bir lakto-vejetaryen bitki bazlı besinler, peynir, süt ürünleri tüketirken, bir lakto-ovo vejetaryen yukarıdakilerin hepsini ve yumurtaları da tüketirler.