Kamkat (Kumkuat) Nedir? Faydaları Nelerdir?

kamkat faydaları

Turunçgil familyasının en ufak üyesi olan kumkuat, adeta bir şifa kaynağıdır. Kabuğuyla yenilen tek turunçgil olan kumkuat, marmelat, reçel, meyve suyu ve şekerleme olarak tüketilmektedir. İçeriği zengin olan ve sindirime oldukça faydalı olan kumkuatın diğer yararları nelerdir? İşte kamkat faydaları hakkında bilgiler!

Kamkat (Kumkuat) Besin Değerleri

Kamkat faydaları konusuna geçmeden önce besin değerlerine bakalım. 100 gram kamkat şunları içerir:

 • 71 kalori
 • 0 g karbonhidrat
 • 0 g lif
 • Sıfır g protein
 • 0 g yağ
 • Sıfır mg kolesterol
 • 0 IU A vitamini
 • 9 mg C vitamini
 • 0 mg potasyum
 • Sıfır mg kalsiyum
 • 0 mg demir

Kamkat Faydaları

Turunçgiller ailesinin en faydalı ve en lezzetli meyvelerinden birisi olan kamkat, ağızda portakal ve limon arası bir tat bırakmaktadır. Kabuğuyla beraber tüketilen kumkuat tadıyla ve faydalarıyla diğer meyvelere fark atmaktadır. İşte kumkuatın faydaları:

Güçlü Bir Antioksidandır

Kumkuat, diğer turunçgiller de olduğu gibi içerisinde bol miktarda C vitaminini barınmaktadır. C vitamini bakımından çok zengin olduğu için nezle, grip, öksürük, mevsimsel soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarına karşı vücudu korur. Bu sebeple bağışıklığı zayıf olan ve kolayca hastalanan insanların bol miktarda kamkat tüketmesi gerekmektedir. Vücudun savunma mekanizmasını korumak adına çok gerekli bir besindir. Kumkatı, kabuğu ile tüketmek en doğru olanıdır.

Sindirim Sistemine Destek

Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına destek olarak iştahsızlık, hazımsızlık ve mide bulantısı gibi sorunlara birebir çözüm sağlamaktadır. 8 tane kumkuat 10 g lif ile eş değerdir. Lif içeriğinden dolayı gastrointestinal sistemini hareketli tutmaya yardımcı olur. Böylece sağlıklı bir şekilde sindirim sistemini düzenler. Aynı zamanda şişkinlik, kabızlık, aşırı gaz ve kramp gibi durumlara karşın doğal bir kalkan görevi görür.

Cilt Sağlığını Destekler

Kumkuatın içeriğinde bol miktarda vitamin ve antioksidan bulunur. Vitamin ve antioksidan, yaşlılık lekelerinden ve güneşin zararlı ışınlarından korunmak adına son derece ideal bir turunçgildir. Pek çok turunçgil gibi vücuda büyük oranda mucizevi etkiler kazandırır. Aynı zamanda sivilce ve akne problemlerini en aza indirir.

Kanserle Mücadele Eder

Turunçgiller ailesinde olan kumkuat içerisinde bol miktarda flavonoidler bulundurur. Bu sebeple verimli bir kanser önleyicidir. Bu flavonoidler tümörlerin büyümesini engeller. Yeterli miktarda flavonoidlerin sayesinde kansere sebep olan maddeler ile savaşır. Vücuttaki zararlı mikroplarla savaşarak vücudu dayanıklı hale getirir.

Göz Sağlığına Destek Verir

Göz sağlığına yararlı olan vitaminlerden birisi olan A vitamini, gözün görüşünü kuvvetlendirmektedir. Ayrıca A vitamini gözde oluşabilecek katarakt başlangıcını da ertelemektedir. Kumkuatın içerisinde bol miktarlarda bulunan A vitamini göz sağlığının vazgeçilmez kaynağıdır.

Kemik Sağlığını Korur

Kemik sağlığı ve gelişimi için kalsiyum miktarı çok önemlidir. Kumkuat içerisinde bol miktarda kalsiyum içerir. Bu nedenle kemik sağlığına çok faydalıdır.