Tofu Nedir? Faydaları Neler?

tofu nedir

Tofu nedir? Son zamanlarda popüler hale gelen tofu; Çin, Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerine ait bir besindir. Özellikle vegan beslenme prensibini benimseyen kişilerin çok rahatlıkla tüketeceği bir besindir demek mümkündür. Ana malzemesi soya fasulyesi olan bu yiyeceği gelin bir de yakından inceleyelim ve faydaları nelermiş bir bakalım.

Tofu Nedir?

Uzak Doğu yemek kültürüne ait olan bu yiyeceğin ana malzemesi soya fasulyesidir. Bu yiyeceği yaparken soya sütünden elde edilen çökelti nagari isimli bir besinle birleştirilir. Bu işlemin sonucunda ortaya lor kıvamında bir yiyecek çıkar. İşte bu yiyecek tofu olarak isimlendirilir. Hatta bu besine soya loru da denilmektedir. Tofunun üç farklı formu da bulunmaktadır.

Tofu nedir diyenler için şu bilgilerden de söz edelim. Tofu birçok yiyecek ile tüketilebilmektedir. Birçok yemeğe uyum sağlayan tofunun katı kıvamda olanı genellikle ızgaralarda tercih edilebilmektedir. Çünkü bu kıvamdaki tofu ısıya dayanıklıdır, erimez ve şeklini kaybetmez. Yumuşak kıvamdaki tofu genellikle çorbalarda tercih edilebilmektedir. İpeksi formdaki tofu ise genellikle pürelerde tercih edilmektedir.

Tofunun bir diğer özelliği de kıvamı yumuşadıkça yağ oranının azalmasıdır. Bu yiyecek bitkisel protein açısından çok güzel bir kaynaktır ve özellikle vegan beslenme prensibini tercih eden bireylerin alması gereken birçok besin değerini de içeriğinde barındırdığından onlar için çok güzel bir tercihtir.

Tofunun Faydaları Nelerdir?

Tofu nedir açıkladıktan sonra bu besinin faydaları hakkında da bilgiler paylaşalım. Tofu içerisinde çok yüksek miktarda protein bulundurur ve bu yönüyle çok önemli bir bitkisel protein kaynağıdır. Bu yönüyle protein seviyesini yükseltmek isteyenler için, vegan beslenenler açısından çok faydalı bir yiyecektir. Bunun dışında tofu vücudumuz için önemli bir demir kaynağıdır. İçerisinde doymuş yağ bulundurmaz ve bu sebeple kolesterol açısından da sağlıklı bir besindir.

Tofu B vitamini açısından da oldukça önemlidir. Tofu bir çeşit peynirdir ve bu sebeple günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanabilmesi için de çok faydalı bir yiyecektir. İçeriğindeki kalsiyum sayesinde kemik sağlığı için de çok önemlidir ve faydalıdır.

Tofunun içerisinde magnezyum, çinko, bakır ve fosfor gibi çok önemli mineraller de bulunmaktadır. Bu zengin içeriğiyle ve çok önemli bir protein kaynağı olmasıyla vegan beslenenler, vejetaryen beslenenler için kesinlikle tercih edilmesi gereken bir besindir. Çünkü bu tarz beslenenler vücutlarına almaları gereken proteini alamazlar ve tofu bu açığı kapatmak için çok doğru bir tercih olacaktır.

Tofu Nasıl Tüketilir?

Tofu nedir diyenler bu besinin nasıl tüketildiğini de merak ediyor. Eğer elinizde bulunan tofu sert bir kıvama sahipse direkt olarak bir peynir gibi ince dilimler halinde tüketebilmeniz mümkündür. Bunun dışında yaptığınız bir yemeğin içerisine kıvam vermesi için koyabilirsiniz. Sebze sotelerinin içerisine koyabilir ya da makarna tariflerinde güzel bir aroma olarak kullanabilirsiniz.

Bunların dışında direkt olarak yağsız kızartabileceğiniz gibi, zeytinyağında biraz baharatla da kızartmanız mümkündür. Yine baharatlarla bir arada mutfak robotundan geçirip güzel kıvamlı ve lezzetli bir meze şeklinde tüketmeniz de mümkündür. Bunun dışında yumuşak kıvamdaki bir tofuyu ise sürülebilir kıvamda olduğundan ekmeğinize güzelce sürebilirsiniz. Bunun dışında tuzsuz olan yumuşak tofuyu tatlılarınızda ya da yaptığınız smoothielerde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.