Tempeh Nedir? Faydaları Nelerdir?

tempeh nedir

Tempeh nedir? Tempeh yemek kültürümüzde pek bulunmayan fakat aynı zamanda faydaları da çok olan bir gıdadır.

Tempeh Nedir?

Tempeh nedir? Bu yiyecek genellikle Endonezya ve Güneydoğu Asya bölgelerinde yaygındır. Bu besin yine o taraflarda yaygın tüketilen soya fasulyesinin birtakım işlemlerden geçmesi sonucunda oluşmuştur. Yani tempeh, soya fasulyesinin fermente edilmesiyle yapılan bir yemektir. Genelde soya fasulyesinden üretilen gıdaların birçoğunun Çin veya Japonya’da yapıldığını görürüz. Fakat tempeh bu yörelere ait olmayan tek soya fasulyesi besinidir diyebiliriz.

Doku olarak bu yiyecek biraz kuru ve serttir. Çiğnenebilir bir yapıya sahiptir ve tat olarak biraz cevizi andırır. Bu besin tavada sotelenerek, buharda pişirilerek ya da fırına atılarak tüketilebilir. Tempeh  zengin besin değeri sebebiyle genellikle veganlar tarafından tüketilmektedir. Hatta tempeh, yine veganlar tarafından tüketilen tofuyla karıştırılsa da tempehin faydaları tofudan çok daha fazladır.

Faydaları Bakımından Tempeh Nedir?

Tempeh, besin değeri çok yüksek olan bir yiyecektir. Bununla birlikte lif kaynağı olma özelliğini de taşımaktadır. Soyaya yapılmış olan fermente işleminde oluşan enzimler, sindirim problemlerine yardımcı olmaktadır. Diğer bir deyişle tempeh diğer fermente gıdalar gibi bizler için önemli bir probiyotik kaynağıdır. Bu besin protein açısından da çok zengindir ve enerji vericidir.

İnsan vücuduna günlük alınması gereken protein oranının yaklaşık olarak yüzde 37’sini bu besinden almak mümkündür. Bağışıklık sistemine etkileri de oldukça etkilidir. Bu besinin kolesterolü düşürdüğüne dair bulgular da mevcuttur. Aynı zamanda kalsiyum, K vitamini ve D vitaminini de içeriğinde barındırmaktadır. Bizim hormonlarımızı dengelemeye yardımcı olan manganez minerali de tempeh besininde yüksek miktarda bulunmaktadır. Tempeh içerisindeki bu mineral diyabete de iyi gelmektedir.

Yine bu gıda hakkında yapılan araştırmalar sonucunda kanserle mücadelede de önemli bir besin olduğu ortaya çıkmıştır. Tempeh yiyeceğinin içerisinde bulunan izoflavonlar kanseri önleyici ve iyileştirici etkiye sahiptirler. Bu besinin iltihapları iyileştirici özelliklerinden de bahsetmeden geçmemeliyiz. Bu faydalarının yanında tempehin içerisinde B2, B12 B6 vitaminler ve folat, tiamin, magnezyum, demir, potasyum ve çinko gibi mineraller de bulunmaktadır.

Tempeh Nasıl Tüketilmeli?

Tempeh nedir açıkladık. Şimdi de nasıl tüketilmesi gerektiğinden söz edelim. Tempehin marine edilerek yapılması tavsiye edilir çünkü bu işlem oldukça lezzet arttırıcıdır. Sonrasında bu besini ufalayarak tavada soteleyebilir, fırınlayabilir ya da buharda pişirebilirsiniz. Bu besini tavuklarla birlikte, salatalarda, sandviçlerde, kızartmalarda, ızgaralarda ve daha birçok alanda rahatlıkla kullanarak tüketebilmek mümkündür.

Limonla Marine Edilmiş Tempeh Tarifi

Bu tarif için malzemeler, 50 ml limon, bir tutam taze kekik, ince ince dilimlenmiş 300 gram tempeh, 1 büyük soğan ve bitkisel bir yağ olacaktır. Bu malzemeleri edindikten sonra tarifimizi yapmaya hazırız.

Öncelikle malzemelerimizden limon suyu, doğranmış kekik, tempeh ve soğanı bir miktar yağın içerisinde yaklaşık 4 saat kadar bekletip marine etmemiz gerekmektedir. Ardından önceden ısıtılmış 200 derece fırın içerisinde marine ettiğimiz karışımı bir tepsiye yayarak güzelce pişirmeliyiz. Üstü hafif kızardığında fırının altını kapatarak yanında güzel bir salatayla afiyetle tüketebilirsiniz.