Oolong Çayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Oolong Çayı

Oolong çayı, fermantasyon derecesi nedeniyle siyah çay ve yeşil çay arasındadır. Oldukça antioksidan bir özelliğe sahiptir. Çeşitli olumlu sağlık etkilerine sahiptir. Bu çayın menşei bitkisi yeşil çay ve siyah çay ile aynıdır. Aradaki fark, oolong çayının orta düzeyde fermente edilmesidir. Yarı fermente yöntemi ile elde edilmektedir.

Oolong Çayı Nasıl Elde Edilir?

Geleneksel oolong çayı Güneydoğu Çin ve Tayvan’dan gelir. Yaprakların oksidasyonu ve fermantasyonu, ona özel tadını verir. Zahmetli bir şekilde üretilen bu çay, tüm dünyada oldukça popülerdir.

Çayın elde edilmesi için ilk olarak açık havada biraz kurutulmaya bırakılması gerekir. Daha sonra çay yaprakları yuvarlanır ve özel makinelerde dövülür. Ardından fermantasyonu durdurmak için ısıtma işlemine geçilir. Bu uygulama sonunda yapraklar mavimsi bir tona ulaşır. Sonuç olarak çiçeksi ve meyve aromalı bir çay elde edilmiş olunur.

Oolong Çayının Sağlığa Faydaları

Oolong Çayı

Son zamanların en popüler çay çeşitlerinden biri olan oolong, sağlık üzerinde de pek çok farklı olumlu etkiye sahiptir. Oolong çayının sağlığa faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1. Kalp Sağlığını Destekler

Oolong çayının düzenli tüketimi kalp sağlığını teşvik eder. Bu çayda yer alan yüksek düzeydeki antioksidan polifenoller, kalp ve damar sağlığını optimal anlamda korur. Çayda yer alan antioksidanlar, kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye destek olur.

2. Beyin Fonksiyonunu Düzenler

Oolong çayında bulunan kafein, beyindeki sinir hücrelerini uyararak performansı ve konsantrasyonu artırmakla kalmaz, aynı zamanda beyin sağlığını da en iyi şekilde korur ve destekler.

3. Anti-Kanser Etkisi

Oolong çayının polifenoller içermesi, bu çayın kansere karşı koruduğunun en büyük kanıtıdır. Kanser gelişimine bağlı hücrelerin oluşumuna engel olan antioksidan bileşenleri nedeniyle fark yaratır. Düzenli ve yeterli miktarda oolong çayının tüketimi, belirli kanser türlerinin gelişimini önlemektedir.

4. Mide Sağlığını Korur

Oolong çayı, midedeki asit düzeyini dengede tutar. Alkali karakterinden ötürü sindirim sistemini sakinleştirici bir etkisi vardır. Ağrı, dolgunluk veya sindirim sorunları gibi mide rahatsızlıkları bu çayın tüketimi ile önlenebilir.

Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır?

Oolong çayının hazırlanması son derece basittir. Bu çay genelde poşetler halinde satılır. 90 derecelik bir su ile çayınızı hazırlayabilirsiniz. Oolong çayını demlerken saf su kullanmaya özen gösterin.

Birkaç dakika dinlenmesini sağlayın ve ardından tüketime geçebilirsiniz. Ayrıca unutmamalısınız ki, daha yüksek su sıcaklıkları çayda yer alan polifenoller gibi faydalı bileşenlerin dengesizleşmesine neden olabilir. Bu yüzden aşırı yüksek sıcaklıklarda olan su yerine 90 derecelik bir suyla demleme yapmalısınız.