Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

Hibiskus Çayının Faydaları

Bitki çayları söz konusu ise öne çıkan popüler çaylardan biri de hibiskus olur. Lezzetli tadı ve sağlık yararları sebebiyle bu bitki çayı çoğu insanın favorilerinden biridir. Bu yazımızda hibiskus çayının faydaları nelerdir açıkladık.

Hipertansiyonu Önler

Kesin olmamakla beraber, yapılan bazı çalışmalar, hibiskus çayının hipertansiyondaki ani artışları engellediğini göstermiştir. Bu etki büyük olasılıkla diüretik etkisinden kaynaklanmaktadır.

Kolesterolü Düşürür

Hibiskus çayının faydaları arasında bir başka konu ise kolesterolü düşürmesidir. Batı toplumlarının en ciddi problemlerinden olan kolesterol, doğal besin ve içecekler ile kontrol altına alınabilir. Bu noktada tercih edilebilecek en iyi bitki çaylarından biri de hibiskus olmaktadır.

Hibiskus Çayının Faydaları

Tip 2 Diyabet Hastalarına İyi Gelir

Hibiskus çayı kan şekerini düzenlemeye destek olan bir içecektir. Bu yüzden de şeker hastalarına önerilir. Çünkü şeker hastalarının böbrek fonksiyonları üzerinde de faydalı etkiler bırakır.

Karaciğer Fonksiyonunu İyileştirir

Birçok araştırma, hibiskus çayının karaciğere fayda sunan niteliklere sahip olduğunu doğrular. Hibiskus çayı, yapısındaki antioksidanlar nedeniyle karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde koruyucu bir etki sağlar. Ayrıca bu bitki çayı, karaciğere zarar veren serbest radikalleri yakalama kabiliyetine sahiptir.

Regl Kramplarını Hafifletir

Adet ağrılarına iyi gelmesi de hibiskus çayının faydaları listesindedir. Bu bitki çayının özel bir etkisi vardır. Adet döneminde keskin bir şekilde düşen östrojen seviyesini düzenlemeye yardımcıdır. Bundan dolayı depresyon ve kötü ruh halini de tedavi eder. Aynı zamanda regl ağrılarını azalttığı bilinmektedir.

Doğal Antidepresan

Bazı bitki çayları var ki doğal antidepresan nitelikler barındırıyor. Hibiskus çayı da bunlardan biri olarak kabul ediliyor. Östrojen hormon seviyeleri üzerindeki aynı etkisinden ötürü bu çay, kadınlarda görülen depresyon tedavisinde fayda sağlıyor.

Sindirimi İyileştirir

Sıcak hibiskus çayının faydaları arasında bir diğer önemli detay da sindirimi teşvik etmesidir. Sindirim ve bağırsak fonksiyonlarını iyileştiren bu bitki çayı, her türlü bağırsak ve sindirim sorununda doğal bir çare olarak işlev görmeyi başarıyor.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo verdiren bitki çayları arasında bulunan hibiskus çayı, yağ yakıcı görev görür ve idrar söktürücüdür. Bu yüzden de kilo vermek isteyenler için harika bir seçim olarak lanse edilir. Özellikle de bölgesel yağların yakılmasında son derece etkilidir.