Mucizevi Etki: Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağı Faydaları

Kantaron yağı faydaları sıklıkla merak edilen konulardan biri olmaktadır. Kantaron yağı kullananlar, bu yağın mucizevi etkisini hemen fark etmektedir. Peki, kantaron yağı cilde faydaları ve genel vücuda yararları neler?

Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağı Faydaları

Kantaron yağı faydaları oldukça fazladır. Bu bitkisel yağ, cilt üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır. Genel olarak kantaron yağı yararları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Ciltteki kırışıklık görünümünü hafifletmeye yardımcı olmaktadır.
 • Siyah nokta ve sivilce oluşumunu önleme özelliğine sahiptir.
 • Hassas ciltler için onarıcı bakım etkisi göstermektedir.
 • Cildin yenilenmesine ve tazelenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Yanık ve cilt izi görünümünü azaltmaktadır.
 • Derideki iltihabı önlemektedir.
 • Cildi beyazlatma ve cilt lekelerini yok etme özelliği barındırmaktadır.

Antik Yunan’dan bu yana kullanılan kantaron yağı, o dönemlerde antibiyotik olarak tercih ediliyordu. Bununla beraber 16’ncı yüzyılda bu bitki, yara otu olarak bilinmekteydi ve yıllar sonra iyileştirmeyi hızlandırmak için de tercih edildi. Üstelik günümüzde de sıklıkla kullanılan bitkisel malzemelerden biridir.

Aynı zamanda yaraların, böcek ısırıklarının, kas spazmlarının, morlukların, su toplamalarının, burkulmaların iyileşmesinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Yanık ve yara izlerini hızlı bir şekilde iyileştirdiği için alternatif tıpta son derece popüler bir bitkisel yağdır.

Cildin hızlı bir şekilde yenilenmesine olanak tanımaktadır. Bunlara ek olarak; kantaron yağı faydaları, ruh hali üzerinde de hissedilir. Bu benzersiz yağın, depresyona iyi geldiği söylenmektedir.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağı yararları söz konusu olduğunda bu yağın nasıl kullanıldığı da araştırılmaktadır. Cilt lekelerini ve kusurlarını yok etmek, cilt bakımını etkili bir şekilde yerine getirmek için kantaron yağını kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Problemli bölgeye birkaç damla kantaron yağı sürmek ve hafif masaj yapmak yeterli olacaktır. Uygulamadan sonra bir saat kadar bekleyip, ardından cildi arındırabilirsiniz. Ayrıca, dilerseniz cilt üzerinde de bırakabilirsiniz.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Evde kantaron yağı hazırlama işlemleri oldukça basittir. Kantaron yağı ile cildinizi güzelleştirirken diğer yandan cilt problemlerinize de kesin çözüm bulabilirsiniz.

Ev yapımı kantaron yağı raf ömrü uzundur. Bu nedenle uzun bir süre boyunca bu yağı kullanmanız söz konusu olabilecektir. Adım adım kantaron yağı hazırlama işlemleri şu şekilde açıklanmaktadır:

 • Kurutulmuş sarı kantaronları cam bir kavanoza alın. Sonrasında bitkinin yaprak, gövde ve çiçek kısımlarını kullanabilirsiniz.
 • Kantaron bitkisi ile doldurduğunuz kavanoza sızma zeytinyağı ilave edin ve kapağını iyice kapatın.
 • Kavanozu en çok 45 gün, en az 15 gün kadar muhafaza edin. Günde birkaç saat kadar güneş ışığına çıkarın.
 • Arada bir kavanozu sallamayı ihmal etmeyin.
 • Karışımın rengi değiştiği zaman kantaron yağınız kullanıma hazırdır.

Hazır olan kantaron yağını cilt bakımında ve yara izlerini yok etmede kullanabilirsiniz. Böylece kantaron yağı faydaları konusunda avantajlar elde edebilirsiniz.