Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayının faydaları oldukça fazla. Papatya, doğal bir ağrı kesici olmasının yanı sıra tıbbi özellikleri ve sindirim sorunları gibi çeşitli rahatsızlıkları hafifletme özelliği nedeniyle eski çağlardan beri en çok kullanılan bitkilerden biridir.

Kökeni Batı Avrupa’dadır, çok sayıda özelliği ve sağlık yararları nedeniyle varlığı doğal tıp için çok önemliydi. Yunanistan’da, önemli tıbbi özelliklerinden dolayı bu bitkinin geniş mahsulleri vardı. Bu bitkiye olan ilgi, rahatlama sağlayan ve kaygıyı yatıştıran karakteristik ve rahatlatıcı aromasından kaynaklanmaktadır. Papatya çayı faydaları nelerdir ele aldık.

Papatya Çayının Faydaları

Papatya Çayının Faydaları

Popüler bitkilerden papatya, toplum tarihi boyunca naturopatik doktorlar tarafından kullanılan ve önerilen bitkilerden biridir. Eşsiz aroması ona oldukça hoş ve çok rahatlatıcı, kendine özgü bir bitkisel tat verir. Hazırlanması kolay olduğu ve tüm özelliklerini konsantre halde tuttuğu için olağan tüketim şekli çaydır. Papatya çayının faydaları:

1. Bağışıklık Sistemini Teşvik Eder

Stresin bir sonucu olarak, vücut kanda kortizol adı verilen bir hormon salgılar, bu hormon bağışıklık sisteminin etkinliğini azaltır, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları veya solunum yolu enfeksiyonları gibi virüs ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları daha yatkın hale getirir.

Papatyanın yatıştırıcı etkisi, bu hormon üzerinde kontrolün elde edilmesine olanak tanır, bağışıklık sistemini organizmanın sürekli aktivitesinde ve uyanıklığında tutar. Bu etki için günlük papatya çayı alımı önerilir.

2. Doğal Bir Ağrı Kesici

Papatya çayının faydaları arasında bir diğeri de doğal ağrı kesici olması. Papatya doğal bir yatıştırıcı görevi görür.  Yumuşak ve tatlı aroması, eski Yunanlıların kaygı ve stres için bir rahatlama olarak faydalarını elde etmelerini sağladı.

Bugün kurutulmuş papatya çiçeklerinin, kasları hafifçe gevşetmeye yardımcı olan, küçük bir rahatlama ve sakinlik hissine neden olan, endişe ve stresi azaltan flavonoidler ve terpenoidler gibi aktif bileşikler içerdiği bilinmektedir. Stresli veya endişeli durumlarda, papatya çayı almak her zaman etkilidir. Yatmadan önce de rahatlamak ve daha iyi uykuya dalmak için faydalıdır.

3. Mide Ağrılarını Hafifletir

Papatyanın çok önemli bir diğer faydası da yemekten sonra hissedilen ağrı, şişkinlik ve gaz sorununun giderilmesidir. Kendinizi daha iyi ve dinlenmiş hissetmenizi sağlayacak doğal bir rahatlama arıyorsanız, en azından yemeklerden sonra, özellikle öğle yemeğinden sonra papatya çayı içmelisiniz.