Mango Nedir? Yararları Nelerdir?

mango nedir

Mango nedir? Son yılların popüler meyvelerinden olan mango çok sayıda fayda sağlıyor. Mango hakkında merak edilenler bu yazıda!

Mango Nedir?

Mango, “meyvelerin kralı” olarak adlandırılır ve insan sağlığına inanılmaz yararlı bir meyvedir. Mangonun keşfedilmesi çok eski zamanlara dayanır. Mango, kırmızı kan hücrelerini artırarak kansızlık yaşayan insanlara doğal bir şifa niteliği görür. Ayrıca kanser hücrelerinin oluşmasını engeller. Daha birçok faydası bulunan mangoyu sizler için araştırdık. İşte, mangonun yararları!

Mangonun Besin Değerleri

Mango nedir açıkladık. Mangonun yararlarına geçmeden önce besin değerlerine göz gezdirelim.

100 gram mango şunları içerir:

 • 60 kalori
 • 0 g karbonhidrat
 • 6 g lif
 • 8 g protein
 • 4 g yağ
 • 0 mg kolesterol
 • 0 IU A vitamini
 • 4 mg C vitamini
 • 0 mg potasyum
 • 0 mg kalsiyum
 • 2 mg demir

Yararları Açısından Mango Nedir?

Mangonun sağlığa saymakla bitmeyecek yararlarından bazıları şöyledir:

Sindirim Sistemine Destek Olur

Mango, sindirimi kolaylaştırma yardımcı bir meyvedir. Mango, proteinlerin sindirilmesine ve parçalanmasına yardımcı olan enzimleri ve aynı zamanda sindirim kanalının verimli şekilde çalışmasını sağlayan lifleri bolca içermektedir. Bu diyet lifi, kalp sağlığını ve tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Kanseri Önler

Mangonun posası, askorbik asit, karotenoidler, polifenoller ve terpenoıdler içermektedir. Bunların tümü ise meyvenin kanser önleyici özelliğinden sorumlu olmaktadır. Mango meyvesinin polifenolleri, kolon, akciğer, meme, prostat ve kemik kanserleriyle bağlantılı olan oksidatif stres ile savaşabilir.

Göz Hastalıklarının Oluşmasını Önler

Yararları açısından mango nedir diyenler için şu bilgiler de mühim: Maküler dejenerasyon özellikle ilerleyen yaşlarda sıklıkla yaşlılarda görülen bir göz rahatsızlığıdır. Mangoda zeaksantin isminde gözleri koruyan antioksidanlar bulunur. Bu ise özellikle güneş ışınlarının verdiği göz hasarlarına ve yaşlılıkla beraber gelen göz rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Antioksidan Bakımından Zengindir

Mangonun genel vücut sağlığına katkıda bulunan etkileyici ve çok zengin bir vitamin içeriği vardır. Magnezyum, potasyum, A vitamini, B vitamini, E vitamini, K vitamini ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu bileşenler ise insan vücudunu bir dizi hastalıklarından korumaya yardımcı olur.

Mangonun içeriğindeki güçlü antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerin etkisiz bir hale gelmesine yardımcı olur. Aynı zamanda erken yaşlanmayı, kalp hastalıklarını, kanseri ve diğer pek çok hastalığı önlemeye yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Artırır

Mangonun içeriğinde iyi bir folat kaynağı vardır. Aynı zamanda içeriğinde A vitamini, C vitamini, K vitamini ve E vitamininin tamamı bağışıklık sisteminin artırmaya yardımcı olmaktadır.

Cildi Sıkılaştırır ve Sarkmayı Önler

Mango cilde esnekliği veren ve sarkmaları ve kırışmayı önleyen C vitaminini bolca içerir. Aynı zamanda sağlıklı saçları da destekleyen A vitaminine de sahip bir meyvedir.

Yaşlanma Karşıtıdır

Mango vücuttaki kolajen proteinlerini üretmeye yardımcı olan zengin miktarlarda C ve A vitaminlerinin içermektedir. Kolajen ise kan damarları ile vücuttaki bağ dokularının korunmasına yardımcı olur ve doğal yaşlanma sürecini oldukça yavaşlatır. Bu sebeple de mango haklı olarak yaşlanmayı geciktirici bir meyve olarak bilinir.