Maltitol Nedir?

Maltitol Nedir?

Maltitol nedir araştırılıyor. Günümüzde diyabet hastalığı nedeniyle veya herhangi bir sebeple bireylerin şeker tüketiminden uzak durmaya çalıştığı görülür. Tüketici bilincinin artmasıyla ortaya çıkan bu durum nedeniyle şekersiz gıdalara olan talepte ve arzda artış meydana gelir. Bunun için gıdalara şeker yerine alternatif tatlandırıcılar eklenir. Bunlardan biri de kan şekeri üzerinde daha az etkisi olan ve diş çürümesine neden olmayan bir tür şeker alkolü şeklinde bilinen maltitoldür. Maltitolün normal şekerden farkı daha az tatlı olmasıdır. Peki gıdalarda şeker yerine kullanılan maltitol tam olarak nedir? Gelin inceleyelim.

Maltitol Nedir ve Maltitol Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Nişastadaki maltozun hidrojenlenmesiyle elde edilen bir disakkarit olan şeker alkolüne maltitol denir. Şeker alkolü olarak adlandırılmasına rağmen bir karbonhidrat türevidir. Doğada bazı bitkilerde az miktarda da olsa doğal olarak bulunur.

Sofra şekerine en çok benzeyen şeker alkolü türevidir. Sofra şekerinin aksine ısıtıldıkça kahverengileşme meydana gelmeyen ve karamelize olmayan bir üründür. Düşük glisemik indekse sahip bir ürün olması nedeniyle tatlandırıcı olarak kullanılır. Bu sayede kan şekerinin aniden yükselmesi önlenmiş olur. Düşük glisemik indeksi sebebi ile tatlandırıcı olarak da çok tercih edilir.

Maltitol kullanmanın pek çok durum için faydalı olduğu görülür. İlk olarak düşük glisemik endeksi ile diyabet hastalarının tüketimi için uygun olması gelir. Bunun yanı sıra şekeri kısıtlamak isteyen bireylerin tüketimi için de uygundur.

Mısırdaki nişastadan elde edilen bir ürün olduğu için içerisinde gluten içermez. Böylece gluten hassasiyeti olan bireyler tarafından da tüketilebilir. Hayvansal bileşene sahip olmadığı için vegan ve vejetaryen beslenen kişilerce de kullanılabilir. Dişte erozyona ve çürüğe neden olmaz. Bir diğer önemli faydası ise düşük kalorisi ile beraber zayıflamaya yardımcı olmasıdır.