Narın Faydaları Nelerdir?

narın faydaları

Narın faydaları neler? Nar vitamin, mineral ve lif ile doludur. Nar, mide sorunlarını iyileştirmekten erektil dis-fonksiyonları iyileştirmeye kadar daha birçok problemde vücut sağlığına iyi geliyor. Peki, narın faydaları nelerdir?

Narın Besin Değerleri

Narın faydaları hususuna geçmeden önce besin değerlerine bakalım.

 • 61 kalori
 • 3 g karbonhidrat
 • 2 g lif
 • 3 g protein
 • 2 g yağ
 • 0 mg kolesterol
 • 0 IU A vitamini
 • 0 mg C vitamini
 • 0 mg potasyum
 • 0 mg kalsiyum
 • 6 mg demir

Narın Faydaları

Sağlık açısından oldukça yararlı olan nar şu faydaları sağlar:

Antioksidan Bakımından Zengindir

Nar taneleri, canlı kırmızı renklerini polifenol içeriğinden alır. Bu elementler ise güçlü antioksidanlardır. Narın suyu, diğer meyvelerin suyuna göre daha yüksek seviyede antioksidan içeriğine sahiptir. Aynı zamanda nar suyu, kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan içerir. Narın suyundaki antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerin giderilmesine, hücrelerin kötü etkilenmemesine ve iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olur.

C Vitamini Kaynağıdır

Narın faydaları söz konusu olduğunda C vitamini desteği sunmasından da söz edebiliriz. Günlük içilen bir bardak nar suyu, C vitamini ihtiyacının %40’ını karşılar.

Kanseri Önler 

Yapılan araştırmalara göre nar suyunun prostat kanserini engellediği orta çıkmıştır. Çeşitli meyve sularının üzerinde yapılan araştırmalarda, nar suyunun prostat kanserini önlemede etkili bir içecek olduğunu ortaya koymuştur. Bu sebeple nar suyu ihmal edilmemelidir.

Hafızayı Korur 

Narın faydaları arasında bir diğeri de hafızaya iyi gelmesidir. Diğer meyve sularında olduğu gibi nar suyundaki antioksidanların ve konsantrasyonların, Alzheimer rahatsızlığının ilerlemesini durdurduğuna ve hafızayı koruduğuna inanılmaktadır.

Sindirim Hastalıklarının Gelişmesine Engel Olur 

Nar suyunu düzenli olarak tüketmek bağırsaklardaki iltihaplanmaları azaltır. Cronh hastalığı, ülseretif kolit ve diğer inflamatuar bağırsak hastaları olan insanlar için oldukça faydalı olabilir. Ayrıca nar suyunun ishale faydalı olup olmayacağı konusunda da karışık inançlar ve araştırmalar yapılmış olsa da, birçok doktor iyi hissedene ve semptomlar düzene girene dek kaçınılmayı önerir.

Vücuttaki İltihaplanmayı Azaltır 

Nar, içerdiği yüksek konsantrasyondaki antioksidanlar sebebiyle güçlü bir anti-enflamatuardır. Vücuttaki iltihaplanmaların azalmasına yardımcı olur ve oksidatif stresi ve hasarını önler.

Diyabeti Azaltır

Diyabeti azaltması da narın faydaları arasındadır. Nar, insülin direncini azaltmaya ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Kalbi Ve Damarları Korur 

Nar, en doğal kalp ilacı olarak da bilinmektedir. Kalbi koruyarak, kalp damarlarını onarır. Yapılan araştırmalara göre narın, kan akışını iyileştirdiği ve damar tıkanıklığını engellediği ortaya çıkmıştır.

Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olur 

Günlük düzenli şekilde nar suyunu tüketmek, sistolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Cinsel Performans Ve Doğurganlığı Artırır

Nar suyunun içeriğindeki antioksidan konsantrasyonu ve oksidatif stresi etkileme becerisi onu en iyi doğurganlık yardımcı yapmaktadır. Oksidatif stres, sper fonksiyon bozukluğuna sebep olur ve kadınlardaki doğurganlığı azaltır. Nar suyunun plasentadaki oksidatif stres düzeyini azaltmaya yardımcı olduğu söylenmiştir. Fakat yapılan araştırmalara bunun sağlayabileceği net yararları henüz bilmiyorlar. Nar suyu tüketmek, kadın ve erkeklerdeki cinsel isteği artırmaya yardımcı olmaktadır.