En Sağlıklı 20 Meyve

meyve

Mutfaklardan eksik etmememiz gereken 20 meyve listesi sizlerle!

Armut

Armut meyvesi gülgiller ailesine ait bir meyvedir. Bu meyve büyük yapraklı ve uzun ağaçlarda yetişen bir meyve türüdür. Sert veya yumuşak şekillerde bulunabilmektedir. Bu meyvenin dünyada yaklaşık olarak 30’dan fazla türü olduğu bilinmektedir. Armutlar özellikle kabuğuyla tüketildiğinde insan bünyesi için çok önemli bir lif kaynağıdır. Aynı zamanda bu meyve C vitamini kaynağıdır ve bir antioksidan deposudur. Ayrıca içeriğindeki K vitamini kemik gelişimi ve diş sağlığı açısından çok önemlidir. Besin değeri bu kadar yüksek olan bu meyve kalp sağlığı açısından da faydalıdır.

Çilek

Yaz ayları geldiğinde hem rengiyle hem de tadıyla gönüllerimizi fetheden çileğin saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. Çilek cildimizdeki ölü deriyi arındırmak için, kalp sağlığı, kanseri kolesterol, diyabet gibi hastalıklardan korunmak için çok faydalı bir meyve çeşididir. Çilek bir C vitamini olasının yanı sıra B9 vitamini, potasyum ve mangan içermektedir. Çileğin çoğunluğu sudan oluşmaktadır. Bu güzel meyveyi mevsiminde tüketmek bizler için faydalı olacaktır.

Kavun

Kavun özellikle içeriğindeki potasyum ve c vitamini dolayısıyla bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı önemli bir meyvedir. Kavunda birden fazla vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu meyve içerisinde A, C, B2 ve B5 vitaminleriyle birlikte sodyum, kalsiyum, fosfat ve magnezyumu da bulundurmaktadır. Aynı zamanda kavun içerisinde kanser yapıcı güneş ışınlarından koruyucu bir madde de bulunmaktadır. Kalp damar hastalıklarını da önlemeye yardımcı olan bu meyve aynı zamanda kansızlığa da iyi gelir. Kavun aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına, böbrek taş ve kumlarının dökülmesine, kabızlığın önlenmesine de yardımcıdır.

Muz

Aslen tropikal bir meyve olan muz artık dünyanın her yerinde bulunmaktadır. Dünya üzerinde yaklaşık 500 farklı çeşidi olan muzlar olgun olarak sarı, mor ya da kırmızı renkte olabilirler. Boyları veya şekillerinde de farklılıklar olabilir. Muzun tadı, içerisindeki nişastanın şekere dönüşmesi sonucu oluşmaktadır. Muz içerisinde oldukça fazla miktarda protein, karbonhidrat ve lif bulundurur. Bu sebeple sporcular tarafından sevilen ve oldukça tüketilen bir meyvedir. Bunların yanında içerisinde A, C, E, B12 vitaminlerini ve demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko, florür gibi faydalı mineraller de bulunmaktadır. Muz özellikle iştahsızlar için önemli bir enerji kaynağıdır. İçerisindeki lif oranından dolayı kabızlığa iyi gelmektedir. Serotonin arttırıcı bir etkisi gibi insan için birden çok faydası bulunmaktadır.

Karpuz

Yaz aylarında sofraların vazgeçilmezi olan karpuz birçok insan tarafından çok sevilmektedir. Karpuz içerisinde sıvı oranının çok yüksek olmasından dolayı hem yaz aylarında bizleri serinleten hem de su ihtiyacımızı karşılayan bir meyve çeşididir. Doğal ve sağlıklı bir antioksidan kaynağıdır. Karpuz meyvesi, genellikle ılıman iklimlerde yetişmektedir ve 10-12 kg ağırlığa kadar büyüyebilmektedir. Ülkemizde en iyi Diyarbakır bölgesinde yetişmektedir. Karpuz içerisinde C, A, B1, B5, B6 vitaminleri ve potasyum, magnezyum gibi mineralleri barındırmaktadır. Karpuzun insan vücuduna faydalarına bakarsak, kansere karşı önleyici bir özelliği vardır, kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır ve cilde iyi gelir.

Şeftali

Şeftali içeriğinde C vitamini, A vitamini ve B vitamini bulunan çok faydalı bir meyvedir. Aynı zamanda bu meyve potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir ve sodyum açısından da çok zengindir. Vücudumuza olan faydalarına bakarsak karaciğer hareketlerine faydalı, idrar söktürücü etkiye sahip, kansere karşı koruyucu ve kalp dostu bir meyvedir. Şeftali aynı zamanda hazımsızlığı önler ve cilt sağlığına faydalıdır. Vücudumuzun bağışıklık sistemi açısından da faydalı olan bu meyve aynı zamanda kanın temizlenmesini de sağlamaktadır.

Elma

Bu meyve dünya üzerinde en çok tüketilen meyvelerden biridir. Önemli bir lif kaynağı olmasının yanında içerisinde A, E, B6, C, K ve B12 vitaminlerini barındırır. Elma meyvesi aynı zamanda önemli bir antioksidan deposudur. Ağaçta yetişen elmanın kırmızı, sarı veya yeşil gibi renklerde olduğu bilinmektedir. Kalorisi düşük ve lif oranı yüksek olan elma meyvesi diyet listelerinde de rahatça yerini alabilmektedir. Elma kanser önleyici, sindirim hızlandırıcı ve dişleri güçlendirici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda anemi, Parkinson, Alzheimer gibi önemli hastalıklardan da korurken nörolojik risklere ve kalp-damar rahatsızlıklarına karşı da önleyici bir etkisi vardır.

Portakal

C vitamini sağlama konusunda neredeyse başı çeken portakal neredeyse herkes tarafında sevilerek tüketilen bir meyve çeşididir. Turunçgiller ailesi içerisinde olan bu meyve ülkemizde genellikle Akdeniz Bölgesi ve Adana, Mersin civarında görülmektedir. Başta bahsettiğimiz gibi portakal C vitamini eksikliğini gidermekte en önemli meyvelerden biridir. Dünya üzerinde yaklaşık 600 portakal çeşidi olduğu bilinmektedir. Portakalın içerisinde C vitamini dışında kalsiyum, fosfor, potasyum ve sitrik asit bulunmaktadır. Portakal hastalıklara bağışıklık ve direnç kazanmamızda oldukça faydalıdır. Bu meyve aynı zamanda kolesterolü ve tansiyonu dengeleyen bir özelliğe de sahiptir.

Mandalina

Özellikle kış aylarında yetişen turunçgiller C vitamini açısından çok önemlidir. Mandalinalar da bu turunçgiller arasında bulunan ve bağışıklığımız açısından büyük faydaları olan önemli bir meyvedir. Mandalina soğuk algınlığı riskine karşı koruyucu özellikte ve bağışıklık güçlendirici etkiye sahiptir. İçerisindeki bazı maddeler sayesinde kanser önleyici bir özelliği de mevcuttur. Özellikle şeker hastalarının da kontrollü bir şekilde tüketebilecekleri, meyve şekerini yükseltmeyen bir meyve çeşididir. Mandalina da portakallar gibi tansiyonu düzenleyici ve kolesterolü düşürücü bir etkiye sahiptir. Cildin iyileşmesine ve göz sağlığına da faydalıdır.

Ananas

Tropikal bir meyve olan ananas insan vücudu için çok faydalı bir meyvedir. Bu meyve bağışıklığımızın güçlenmesi açısından çok önemlidir. İçerisinde yüksek oranda C vitamini bulunur ve bu oran günlük insan ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Ananas içerisinde bromelain isimli bir madde bulunmaktadır ve bu sayede kanın pıhtılaşmasını azaltıcı etkisi de bulunmaktadır. İltihaplanma, öksürük gibi birçok soğuk algınlığı etkisine de iyi gelen bir meyvedir. Ananası kemiklere, göz sağlığına ve cilde de faydalı olan önemli bir meyve türüdür. Ananasın karbonhidrat değeri yüksek olduğundan tüketiminde kontrollü olmakta fayda vardır.

Kiraz

Bu meyve çok önemli bir antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda bu meyvenin içerisinde C, A ve K vitaminleri de bulunmaktadır. Bu meyve özellikle ödem atma ve sık idrara çıkma konusunda çok önemli ve zayıflamaya da yardımcıdır.  Yaz mevsiminde birçok kişi tarafından sevilerek tüketilen bu meyve Alzheimer, diyabet, obezite, romatizma gibi kronik rahatsızlıkları önlemektedir. Bunların yanında kas-iskelet ve kemik rahatsızlıklarına da fayda sağladığını kanıtlanmıştır.

Kayısı

Kayısı içerisinde A, C, K, E vitaminlerini, niasin vitamini ve potasyum, magnezyum, fosfor gibi mineralleri içeriğinde barındıran küçük turuncu meyvelerdir. Kayısı diyet yapanlar için de önemli bir lif kaynağıdır. Bu içeriklerinden dolayı insan vücuduna da birçok faydası vardır. Öncelikle kayısı anemi tedavisinde yardımcı bir görevdedir. Kayısı önemli bir demir kaynağı olduğu için kan kalitesinin artmasında faydalıdır. Bunun dışında kulağa damlatılan kayısı yağının kulak ağrısına iyi geldiği saptanmıştır. Bu küçük meyve aynı zamanda solunum yolu problemlerine de iyi gelmektedir. Cilde de faydaları olan kayısı, cildi yumuşatır, ciltteki hücreleri canlandırır ve kırışıklıklara iyi gelir. Saç derisinin beslenmesine ve saç derisi sorunlarının giderilmesine fayda sağlayan kayısı saçların uzamasına da yardımcıdır.

Erik

Bahar aylarıyla birlikte gelen ve sadece görüntüsüyle bile ağızlarımızı sulandıran kütür kütür erikler bu lezzeti dışında birçok faydaya da sahiptir. Erik içerisinde A, B, C vitaminleri ile bakır, potasyum ve demir kaynağıdır. İçerisinde bulunan bu vitamin ve mineraller sayesinde insan vücuduna da çok fayda sağlamaktadır. B vitamini sayesinde sinir sistemine ve kansızlığa, potasyum sayesinde de böbreklere fayda sağlamaktadır. Eriğin içerisinde bulunan yüksek miktarda lif oranı bağırsakların çalışmasına da yardımcı olmaktadır. Bunlarla birlikte kalp dostu olan, vücuttaki basınca iyi gelen, cilde iyi gelen bu meyveyi mevsiminde tüketerek içeriğinden faydalanabiliriz.

Mango

Tropik bir meyve olan mango özellikle son zamanlarda içeriği bakımından zenginliğiyle hayatımıza girmiştir. İçerisinde bulunan magnezyum, potasyum ve BA; A, C, E ve K vitaminleri sayesinde insan vücuduna birçok fayda sağlamaktadır. Mango öncelikle sindirimi kolaylaştırır ve diyabet riskini azaltmaya yardımcıdır. Bu meyve kanser önleyici bir özelliğe de sahiptir. Güneşin sebep olduğu görme bozuklukları veya yaşlılıkla gelen görme bozukluklarına fayda sağlamaktadır. Erken yaşlanma, kalp rahatsızlıkları gibi önemli hastalıkları da engelleyici bir etkisi vardır. Mango cildimiz ve saçlarımız için de çok faydalı bir meyve türüdür.

Greyfurt

Greyfurt, o biraz tatlı biraz ekşi ve acı tadıyla diğer meyvelere pek benzememektedir. Bu meyve tropikal bir meyvedir ve narenciye grubunda yer almaktadır. Greyfurt kalorisi düşük fakat lif bakımından zengin olmasıyla zayıflamak isteyenler için de ideal bir meyvedir. İçeriğinde A, C ve E vitaminleri bulunmaktadır. Greyfurt sindirim sistemini hızlandırıcı, iştah kesici bir özelliktedir. Bunlarla birlikte idrar sorunları, diyabet, ateş ve sıtma gibi problemlere de iyi gelmektedir. Yatmadan önce içilen bir bardak greyfurt uyku kalitesini arttırabilir. Bunların dışında bu meyve güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve içeriğindeki mineraller sayesinde cildin esnemesine ve hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunur.

Kivi

Kivi içeriği bakımından mükemmel bir vitamin kaynağıdır. İçerisinde C ve K vitamini yüksek oranda bulunmaktadır. Bunlara ek olarak lif, demir, antioksidan açısından da zengin bir meyvedir. Kivi astım gibi nefes darlığı problemlerine iyi gelmektedir. Kabızlığa ve bağırsak problemlerine de iyi gelen bu meyve şişkinliğe sebep olan yiyeceklerin de sindirimini kolaylaştırmaktadır. İçerisindeki yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bu da bizleri soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklardan koruyucu bir etkidir. Kalp sağlığına ve kan basıncına olumlu bir etkisi vardır. Kan pıhtılaşmasının azalmasını sağlar. Kivi aynı zamanda cildimiz için de faydalı bir meyvedir.

Üzüm

Çok fazla çeşidi bulunan üzüm protein ve lif açısından zengin bir meyvedir.  Üzüm önemli bir antioksidan kaynağıdır. İnsan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır. Kolon ve meme kanserine karşı koruyucu, migreni iyileştirici, görme yeteneğini koruyucu, kolesterolü dengeleyici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda üzüm cildin gençleşmesine ve ciltteki hücrelerin yenilenmesine de fayda sağlamaktadır. Üzüm meyvesi saçımız için gerekli ve faydalı olan vitaminleri de içerisinde bulundurmaktadır. Üzümün birçok faydası vardır fakat içerisindeki şeker dolayısıyla kalorisi fazladır. Bu sebeple şeker hastalarının, kilo vermek isteyenlerin kontrollü tüketmesi gerekmektedir.

İncir

İncir hem taze olarak hem de kurumuş olarak birçok insan tarafından sevilerek tüketilen bir meyve çeşididir. Ağustos ve Eylül aylarında olgunlaşan bu meyveyi birçok meyve gibi mevsiminde tüketmek çok önemlidir.  İçerisinde yüksek lif, mineraller, vitaminler ve antioksidanlar bulunması sebebiyle bizlere faydası çok olan bir meyvedir. İçerisindeki protein sayesinde hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunmaktadır. Kan basıncını düzenler ve kilo kontrolü konusunda da faydalı bir meyvedir. Sindirim sistemi için de oldukça faydalı olan incir, kemik ve diş sağlığı açısından da çok önemlidir. Kansere karşı koruyucu bir özellikte olan incir, siğil ve çıban oluşumunun da önüne geçer.

Ayva

Ayva gülgiller ailesine mensup bir meyvedir. Ayvanın bizlere olan faydaları saymakla bitmez. Birçok şekilde tüketebileceğimiz bu değerli meyve önemli bir vitamin ve mineral deposudur.  Ayva kış aylarında bizleri sıcak tutan, metabolizmayı hızlandıran, içerisindeki yüksek C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendiren özelliklere sahiptir. Bunların yanında çarpıntını önler ve zayıflamak isteyenlere tokluk hissi verir. Mide hastalıklarına ve ağız yaralarına da iyi gelir. Ayva çok önemli bir lif kaynağıdır ve içerisinde bol miktarda A, B, C vitaminleriyle, bakır, çinko, potasyum, demir, fosfor minerallerini barındırır.

Dut

Ağaçtan koparıp yemesi gidip satın almaktan daha güzel olan bu minik meyvenin de faydaları saymakla bitmez. Siyah veya beyaz, ekşi veya tatlı çeşitleri bulunur ve hepsi birbirinden lezzetlidir. Dut özellikle kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı, kalp ve damar hastalıklarını önleyici, bağışıklık sistemini güçlendirici özellikte bir meyvedir. Kansızlığa, hazımsızlığa ve iştahsızlığa iyi gelir. Dut vücuda kuvvet ve enerji verir ve iltihap oluşumlarını engeller. Dutun yaprakları da antibiyotik görevi görür ve en az meyvenin kendisi kadar faydalıdır. Dutun içeriğindeki mineraller mikrop öldürücü bir özelliğe sahiptir.

Böğürtlen

Görüntüsü de en az tadı kadar güzel olan bu meyvenin faydaları da saymakla bitmiyor. Böğürtlenin içerisinde A, B1, B2, B3, B6, C, E ve K vitaminleriyle birlikte folik asit, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller de bulunur. Böğürtlen aynı zamanda antioksidan içeriği en yüksek olan ilk on meyveden biridir. Böğürtlen kanserin oluşumunu engelleyebildiği gibi oluşan kanseri yavaşlatıp durdurabilir. Bu meyve aynı zamanda kan şekerini kontrol altına alır, sindirim sistemini düzenler ve beyin iltihabını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olan bu meyve, kemik gelişimi için de çok faydalıdır.

Frambuaz

Diğer bir adı ahududu olan bu meyve ağaç çileği olarak da bilinir. Bu meyvenin de kendine özgü birçok faydası bulunmaktadır. Ahududu içeriğindeki lif ve protein oranları açısından diyet dostu bir besindir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda kansere karşı koruma sağladığı ortaya çıkmıştır. Bunların yanında ahududu eklem rahatsızlıklarında onarıcı rol oynamaktadır. Kalp sağlığına iyi gelen, sindirimi kolaylaştıran ve birçok hastalığa iyi gelen özelliğiyle muhakkak tüketilmesi gereken bir besindir. Ahududu cilt sağlığı açısından sivilcelerin giderilmesine ve kurumasına yardımcı olurken aynı zamanda güneş ışınlarının zararlı etkilerinden gözlerin korunmasını da sağlamaktadır.