Cevizin Faydaları Nelerdir?

cevizin faydaları

Ceviz faydaları sıklıkla araştırılmaktadır. İnsan sağlığına olan faydaları saymakla bitmeyen ceviz, herkesin tüketmesi gereken bir besindir. Tüketildiğinde insanı tok tutan ve gerekli vitaminleri vücuda alan cevizin bilinen en önemli faydası beyin sağlığına iyi gelmesidir. Ceviz de bilinçli olarak tüketildiği zaman hiçbir sakıncası yoktur. Fakat her besinde olduğu gibi fazla tüketilmesi de sakıncalıdır. Peki cevizin faydaları nelerdir?

Cevizin Besin Değerleri

cevizin faydaları

Cevizin faydaları hakkında bilgi vermeden önce besin değerlerine bakalım. 100 gram ceviz besin değerleri şunları içerir:

 • 654 kalori
 • 7 g karbonhidrat
 • 7 g lif
 • 2 g protein
 • 2 g yağ
 • 0 mg kolesterol
 • 00 IU A vitamini
 • 7 mg C vitamini
 • 0 mg potasyum
 • 0 mg kalsiyum
 • 9 mg demir

Cevizin Faydaları

cevizin faydaları

Ceviz sağlıklı yağ, lif ve protein kaynağıdır ve vücuda şu faydaları sağlar:

Bağırsak Sağlığını Korur

Bağırsaklarda bulunan faydalı bakteriler, butirat adında bağırsak sağlığını destekleyen yağı üretir. Ceviz bu bakterileri artırarak, bağırsaklarda ve vücudun bazı bölgelerinde oluşabilecek hastalıklara karşı korunma sağlar.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Ceviz zayıflatır mı sorusunun yanıtı sık olarak araştırılmaktadır. Ceviz yüksek kalorili bir yiyecektir. Ancak cevizden emilen enerjiler diğer besinlere göre daha düşüktür. Aynı zamanda tok tutma özelliği sayesinde kişinin iştahını kontrol etmeye, sağlıklı kiloyu korumaya ve kilo vermeye karşı oldukça faydalıdır.

Sağlıklı Yaşlanmayı Destekler

Sağlıklı beslenme özellikle yaşlanma süreci için son derece önemlidir. Ceviz yüksek kaloriye sahip olsa da yaşlandıkça vücudun sağlıklı işleyişini desteklemeye yardımcı olan temel vitaminleri, mineralleri, yağları, lifi ve bitki bileşikleri içerir.

Beyin Fonksiyonlarını İyileştirir

Yapılan araştırmalar, polifenoller, çoklu doymamış yağ ve E vitamini de dahil olmak üzere cevizin içindeki besinlerin oksidatif iltihabı ve hasarı azaltmaya yardımcı olacağını ortaya koymuştur. Bu ise iyi belleği ve zihinsel esnekliği destekleyerek Alzheimer veya demans gibi rahatsızlıklara karşı kişiyi korur.

Erkek Üreme Sağlığını Destekler

Erkek üreme sağlığını desteklemesi de cevizin faydaları arasında konumlanmaktadır. Yanlış beslenmek, sperm fonksiyonlarında azalmaya neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre cevizin, erkek doğurganlığını ve sperm sağlığını desteklediği öne sürülmektedir. Aynı zamanda oksidatif hasarları azaltır. Sonuç olarak sperm kalitesinin korunmasına da destek olmaktadır.

Ceviz Saç Sağlığını Korur

Cevizin saçlara faydaları da bulunmaktadır. Saça ceviz yağını uygulamak içerdiği tüm vitamin, mineral ve yağ asitlerinin sayesinde saç kepeğini tedavi etmektedir. Öte yandan içerdiği doğal proteinin sayesinde doğal saç rengini korur. Saç derisini besleyerek ve ayrıca nemlendirerek mantar, kepek veyahut dermatit gibi problemleri önlemektedir. Ceviz yağı saçları besleyerek kırılmasını engeller ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Cildin Parlamasını Sağlar

Cevizin cilde faydaları pek fazladır. Ceviz cildin serbest radikal hasarını önler ve kırışıklıkları, yaşlanma belirtilerini önleyen antioksidanları ve vitaminleri içerir. Bu sebeple parlayan bir cilde sahip olmak istiyorsanız ceviz tüketmelisiniz.

Daha Uzun Ömür Sürülmesini Sağlar

Cevizin faydaları arasında ömrü uzatması da bulunmaktadır. Bu sebeple her gün düzenli bir şekilde ceviz tüketmek daha uzun süre yaşamanın anahtarıdır.