Çağla Eriği Nedir? Faydaları Nelerdir?

çağla erik

Çağla eriği, ilkbaharın gelişini müjdeleyen meyvelerden biridir. Badem henüz büyümeden toplanan çağla erik özellikle tuza batırılarak yenildiğinde tadı çok güzel olmaktadır.

Ekşi ve farklı bir tadının yanı sıra insan sağlığına olan faydalarıyla da merak uyandıran çağla eriği hem ipek yolundan Anadolu topraklarına uzanan tarihçesinden dolayı da sık sık araştırılan bir meyve türüdür. Peki, çağla eriğin faydaları nelerdir?

Çağla Eriği Besin Değerleri

Çağla eriği faydalarına geçmeden önce besin değerlerine bakalım. 100 gram çağla eriği şunları içerir:

  • 42 kalori
  • 87 g su
  • 3 g protein
  • 5 g posa
  • 40 mg kalsiyum
  • 249 mg potasyum
  • 05 mg riboflavin
  • 05 mg karnit

Çağla Eriği Faydaları

Çağla eriğin insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Faydalarından bazıları şu şekildedir:

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çağla erik yüksek dozlarda C ve E vitaminiyle selenyum içermektedir. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserden korur ve kanser tedavisi esnasında vücuda büyük destek sağlar. İçeriğindeki antioksidanlar açısından çok güçlü E vitamini bulunan çağla eriğinin özellikle cilt sağlığa çok faydaları vardır.

Kalp Hastalıklarına Karşı Korur

Çağla erik kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı da koruyucu bir etki gösteren meyvedir. Çağlanın içeriğinde bulunan yüksek oranlı magnezyum atar damarları geliştirerek hem metabolizmayı hem de oksijenlenme oranını artırmaktadır. Aynı zamanda diyabet hastaları için mayhoş tadıyla çağla erik yüksek lif oranından dolayı glisemik indeksi düşük besinler arasında yer almaktadır.

Çağla Eriği Kabızlığı Önler

Çağlanın içeriğindeki sindirilebilir lif oranı yüksek olduğu için kabızlık ve gaz problemlerini önler.

Kan Yapar

Çağla erik C vitamini ve demir içeriğiyle vücudun kan yapmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini de kuvvetlendirici etkiler göstermektedir. Mevsim geçişlerinde ise vücudu gribal enfeksiyonlara karşı korur.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Çağla eriği düşük kaloriye sahip olmakla beraber lif oranı da oldukça yüksek olan bir meyvedir. Bu sebeple zayıflama diyetlerinde yer alacak iyi bir besindir. 12 adet çağla erik 1 porsiyon meyveye eş değer olmaktadır. Ara öğünlerde de tüketilebileceği gibi salatalarda da tercih edilebilir.

Diş ve Diş Eti Sağlığı Destekler

Çağla erik, diş ve diş eti sağlığı için son derece önemli bir meyvedir. Özellikle diş eti kanaması yaşayan insanlar için C vitamini içeriğinden dolayı oldukça önemlidir.

Çağla Erik Göz Hastalıklarını Önler

Çağla erik klorojenik ve neoklorojenik asitleri içermektedir. Bu asitler göz dokularını besler ve gözlerde sarı nokta rahatsızlıklarını engellemeye yardımcı olan antioksidanlardır.

Son olarak çağla eriğini tüketirken sağlığa olan faydalarından tam olarak yararlanabilmek ve sağlığa olumsuz bir hale getirmemek için az tuzlu ya da tuzsuz şekilde tüketmeye özen gösterilmelidir.