10 Maddede Bezelyenin Faydaları

Bezelyenin Faydaları

Bezelye; yüksek protein içeriğine sahip olan ve leziz olduğu kadar sağlığa da faydalı olan bir bakliyattır. Yeşil, yuvarlak taneleri olan bir besindir. Bezelyenin faydaları, yaygın olarak bilinenden bile fazladır. Peki bezelyenin yararları nelerdir? Gelin bir bakalım!

Bezelyenin Faydaları

Bezelyenin Faydaları

Bezelyenin içerisinde bolca mineral, lif, protein ve vitamin bulunur. Bu nedenle sağlıklı beslenmek isteyenler için önemli bir besindir ve sağlık üzerinde pek çok olumlu etkisi vardır. Bezelyenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Yüksek lif içeren besinlerin zayıflama üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu sebeple yüksek lif içeren bezelye de zayıflamaya yardımcı olur. Bezelyedeki lifler ile vücutta tokluk hissi oluşur. Ayrıca protein de içeren bir besin olduğu için vücudun gerekli kalori ihtiyacı da karşılanmış olur. Bu şekilde iştah, sağlıklı bir beslenme ile kontrol edilir.

2. Kas ve Kemik Sağlığını Geliştirir

Bezelye bir protein deposudur. Vücudun pek çok yerinde proteinlerin önemli işlevleri vardır. Proteinler, hormonlar üzerinde düzenleyici görevi görür. Ayrıca kas ve kemik sağlığı için de protein gereklidir. Bu nedenle bezelye tüketimi ile bu fonksiyonlar sağlanmış olur. Öte yandan bezelye, vegan ve vejetaryen beslenenler için de çok uygundur.

3. Sindirim Sistemini Güçlendirir

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir vücut için lif tüketimi oldukça önemlidir. Çünkü lifler ile bağırsakların sağlığı desteklenir ve bağırsaklar çeşitli hastalıklara karşı korunur. Bu nedenle yüksek lif içeren bezelyenin faydaları, sindirim sistemi üzerinde de görülmektedir.

4. Kalp Sağlığını Korur

İçerisindeki magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller ile bezelyenin faydaları kalbe kadar ulaşır. Bu minerallerin yanı sıra bezelyede kalbi koruyucu etkisi olan birtakım bitkisel besinler de bulunur. Bu yüzden düzenli bezelye tüketimi ile kalp sağlığı korunur.

5. Kan Şekerini Düzenler

Besinlerin kan şekerini yükseltme hızı, glisemik indeks olarak ifade edilir. Bezelye, glisemik indeksi düşük bir bakliyattır. Kan şekerinde hızlı artış olmasını engeller. Ayrıca diyabet hastası olan kişiler tarafından da tüketilebilen bir besin olması bezelye faydaları arasında yer alır.

6. Cildi Korur

Bezelyenin içerisinde karoten ve antioksidan gibi faydalı maddeler bulunur. Ayrıca A ve C vitamini de dahil olmak üzere pek çok vitamin içerir. Bu maddeler ile cilt sağlığı korunur.

Bezelyenin cilde faydaları olduğu için birçok insan bu besinden yararlanır. Ciltteki yağlanma azalır ve cilt daha parlak bir görünüme sahip olur. Bu sebeple düzenli bezelye tüketimi ile yaşlanmaya karşı önemli bir direnç yaratılır.

7. Beyin Sağlığını Korur

A ve K vitaminleri bezelyenin içerisindeki vitaminlerden bazılarıdır. Bu vitaminlerin sinir hücrelerinin korunmasında ve çalışmasında önemli etkileri vardır. Bezelye tüketimi ile Alzheimer gibi sinir sistemi hastalıklarına karşı korunmak mümkün olur.

8. Metabolizmanın Hızlanmasını Sağlar

Bezelye zayıflatır mı sıklıkla merak edilir. Lifli yapısı sayesinde zayıflamaya yardımcı olan bezelye, aynı zamanda metabolizma üzerinde hızlandırıcı bir etki gösterir. Bu sayede vücuttaki yağ yakımı hızı da artar.

9. Gebelik Dönemine Destek Sağlar

Gebelik döneminde folik asit önemli bir yere sahiptir. Embriyonun anne rahmine tutunabilmesi için folik asit ideal değerlerde olmalıdır. Gebelik durumuna destek olmak, folik asit kaynaklarından olan bezelyenin faydaları arasındadır.

10. Parlak ve Güçlü Saçlar

Bezelyenin saçlara faydaları da vardır. Saçlar için vitaminler ve karoten oldukça önemlidir. Parlak ve güçlü saçlara sahip olmak için düzenli bezelye tüketimi faydalı olur.