Susamın Faydaları Nelerdir?

Susamın Faydaları

Antioksidanlar bakımından zengin olan susam, şeker hastalığını kontrol etme, kilo verme ve hipertansiyonu önleme gibi olumlu etkiler bırakır. Aynı zamanda Parkinson hastalığını da önleyebilir. Protein, çoklu doymamış yağ asitleri, E vitamini, kalsiyum ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Lif yönünden de zengin olan susamın faydaları son derece fazladır.

Susamın Faydaları

Susamın Faydaları

Susam, yetiştirildiği yere göre kahverengi, kırmızı, gri, beyaz ve krem renklerde olabilir. Çiğ veya kavrularak tüketilebilir. Salatalara, hamurlu gıdalara ve yemeklere dahil edilebilir. Susamın faydaları ise şunları içerir:

Kolesterolü Azaltır

Susam, kandaki kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterol seviyesini yükseltir. Çözünür lif bakımından zengin olan susam, kolesterolü dengelemeye yardımcı olur. Böylece, felç ve kalp krizi gibi hastalıkların önlenmesine olanak tanır.

Kan Basıncını Kontrol Altında Tutar

Antioksidan ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olan susam, kan damarlarının gevşemesini sağlar ve kan basıncını kontrol altında tutar. Çünkü çoklu doymamış yağ asitleri, E vitamini ve sesamin yönünden zengin bir besindir. Yüksek tansiyonu olan insanlara da önerilir.

Kabızlığı Önler

Susamın faydaları arasında bir başka konu da kabızlığa iyi gelmesi. Susam, dışkı hacmini çoğaltmaya yardım eden, bağırsak geçişini teşvik eden lif açısından zengindir. Bu sayede kabızlık sorununa kesin çözüm sunar. Bağırsak sağlığını iyileştirmeye olanak tanır.

Kilo Vermeyi Destekler

Susam, lif, sağlıklı yağlar ve protein yönünden yoğundur. Kalori alımınızı azaltırken sizi tok tutar. Kilo vermeye ve kilonuzu kontrol altında tutmaya yardım eder. Bu sebeple de diyet yapanlara da önerilen bir besindir.

Artriti Hafifletir

Susamda yer alan sesamin, artrit sorunu olan insanlarda ağrıyı azaltır ve eklem hareketliliğini iyileştirir. Nedeni ise antioksidan ve anti-inflamatuar etkisi bulunmasıdır. Bu da onu artrit hastalığı olanlar için uygun bir besin haline getirir.

Yara İyileşmesini Teşvik Eder

Susamın faydaları söz konusu olduğunda yara iyileşmesine yardımcı olmasından da bahsedebiliriz. Susam, herhangi bir yaralanmadan sonra meydana gelen oksidatif hasara karşı koruma oluşturur. Antioksidan yönünden zengin olması, bunu mümkün hale getirir. Aynı zamanda yaralı bölgeye susam yağının sürülmesi de etkili bir yöntem kabul edilir.

Kanseri Önler

Susamda yer alan önemli besin bileşenleri, kanserin meydana gelmesini önler ve kanserli hücrelerin büyümesine engel olur. Dolayısıyla kanserden korunmak için tüketilmesi gereken yiyecekler arasında susam da yer alır.

Menopoz Semptomlarını İyileştirir

Rutin olarak susam yemek, menopoz dönemindeki kadınların genel sağlığını iyileştirir. Çünkü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardım eder. Osteoporoz gelişimini engeller ve sıcak basması ve mide ağrısı gibi belirtileri minimize eder.

Diyabeti Kontrol Altına Alır

Susam, gıdaların sindirim süresini artırır. Bu sayede kan şekeri seviyesini kontrol altında tutar. Lif ve protein bakımından zengin olan susam, diyabet hastalarına da tavsiye edilen bir besin olarak lanse edilir.