Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir?

yeşil eriğin faydaları

Yeşil eriğin faydaları neler? Yaz mevsiminde çok sevdiğiniz meyvelerden biri olan yeşil eriğin faydalarını da çok seveceksiniz. Yeşil erik pek çok konuda sağlığa fayda sağmaktadır. Peki yeşil eriğin yararları nelerdir?

Yeşil Eriğin Besin Değerleri

Yeşil eriğin faydaları hususuna geçmeden önce besin değerlerine bakalım.

100 gram erik şunları içerir:

 • 47 kalori
 • 2 g karbonhidrat
 • 7 g lif
 • 6 g protein
 • 2 g yağ
 • 0 mg kolesterol
 • 0 IU A vitamini
 • 0 mg C vitamini
 • 0 mg potasyum
 • 0 mg kalsiyum
 • 4 mg demir

Yeşil Eriğin Faydaları

Yeşil erik içerisinde A, C ve K vitamini, sodyum gibi insan sağlığına faydalı vitamin ve mineraller barındırır. Bu sebeple insan sağlığına oldukça faydalıdır. İşte, yeşil eriğin faydaları:

Kolesterolün Doğal İlacıdır

Yeşil erik, içeriğinde bulunan C vitaminin sayesinde kolesterolün kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Tek başına kötü kolesterolü düşürmeye yeterli olmasa da okside olan kolesterolün damar içerisinde birikmesini engelleyerek damar tıkanıklıklarını ve buna bağlı kalp hastalıklarını önler. İçerisinde bulunan C vitamini aynı zamanda osteoartris, astım, kolon kanseri ve romatizma hastalıklarını önler.

Akciğer Kanserinden Korur

Yeşil eriğin faydaları arasında bir diğeri de akciğer kanserine karşı koruma oluşturmasıdır. Yeşil eriği düzenli şekilde tüketirseniz astım, soğuk algınlığı, akciğer kanseri, öksürük ve kronik akciğer gibi hastalıklardan korunursunuz. Sigara alışkanlığınız varsa yeşil erikle zararlarını bir nebze olsun azaltabilirsiniz.

Kansızlığı Giderir

Vücuttaki kansızlık, demir eksikliği başta olmak üzere şişmanlık ve yorgunluk, saç dökülmesi ve hamile kalamama gibi ciddi problemlere yol açar. Yeşil eriğin faydalarının arasında kalsiyum ve demir içeriğe sahip olması da vardır. Sağlıklı beslenmek için günde bir avuç kadar tüketilen yeşil erik kansızlığı önleyecektir.

Kilo Verdirir

Zayıflamaya yardımcı olması da yeşil eriğin faydaları arasındadır. Kan şekeri, açlık ve tokluk hissiyatının belirlenmesinde çok büyük etkendir. Eğer kan şekeri dengede olursa acıkma veya doyma hissini algılarsınız. Bunu sağlamanın en doğru yollarından biri kan şekerini dengeleyen yeşil eriği tüketmektir. Yeşil erik, bu özellikleriyle kilo verdirir ve ara öğün için çok uygun bir meyvedir.

Vücuttaki Sarkmayı Önler

Kilo vermeyi istemeyen insanların en büyük korkusu, kilo verdikleri zaman derilerinde olacak sarkmalardır. Yeşil erik C vitamini açısından çok zengin ve bağ dokusunu güçlendiren besin olduğundan hem sarkmaları engeller hem de cildin daha genç kalmasını sağlar.

Kabızlığı Önler

Sağlıklı bir sindirim siteminin belirtisi gün içerisinde 1 ya da 2 kez büyük tuvalete çıkmaktan geçer. Fakat kabızlık problemi yaşayanlar için bu hayal olur. Ancak gün içerisinde 1 avuç kadar yeşil eriği tüketerek kabızlık probleminden kurtulabilirsiniz. Sindirilebilir lif açısından oldukça zengin olduğu için kabızlık, mide gazı ve gaz problemlerini engeller.

Bağışıklığı Güçlendirir

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olursanız eğer herkes hastalanırken sizler sağlam ve keyifle hayata devam edersiniz. Kanser gibi korkutucu ve acı verici hastalıklardan korunursunuz. İşte yeşil erik içeriğinde bulundurduğu C vitaminin sayesinde bağışıklığı güçlendirerek, vücudu bu hastalıklardan korur.