Can Erik Yararları Nelerdir?

can erik yararları

Can erik yararları açısından önemli olduğu gibi tadıyla da favori olmayı başarıyor. Can eriği, gülgiller familyasından olan ve içeriğinde bolca lif, C, A ve K vitaminleri, sodyum gibi insan sağlığına iyi gelecek besin değerlerini içeren ekşi bir meyvedir.  Hemen hemen herkesin sevdiği ve yaz aylarında tükettiği can eriğin yararları saymakla bitmiyor. Can erik, yorgunluğu alır, diş ve kemik sağlığını destekler ve buna ek yemeklerde kullanılır. Peki, can eriğin yararları nelerdir?

Can Erik Besin Değerleri

Can erik yararları hususuna geçmeden önce besin değerlerine bakalım.

100 gram can erik şunları içerir:

 • 47 kalori
 • 2 g karbonhidrat
 • 7 g lif
 • 6 g protein
 • 2 g yağ
 • 0 mg kolesterol
 • 0 IU A vitamini
 • 0 mg C vitamini
 • 0 mg potasyum
 • 0 mg kalsiyum
 • 4 mg demir

Can Erik Yararları

Can erik yararları şu şekildedir:

Kolesterolü Dengeler

Yüksek seviyede olan kolesterolü can eriğinin sayesinde normal seviyeye getirebilirsiniz. Can eriği, doğal kolesterol dengeleyicisidir. İçeriği c vitamini bakımından oldukça zengindir. Bundan dolayı yüksek kolesterole iyi gelir. Ayrıca damar tıkanıklığını da önleyen can eriğinin yaz aylarında mutlaka tüketilmesi gerekir. C vitamini yüksek kolesterol için önemli bir vitamindir.

 Kansızlığa İyi Gelir

Can eriği, içeriğindeki besin değerlerinin yoğunluğundan kansızlığa doğal çözüm olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde yok miktarlarda kalsiyum ve demir vardır. Uzman doktorlara göre kansızlık şikayetinde bulunan insanlar için günde bir avuç kadar can eriği tüketmek önerilmektedir.

 Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Can eriğinin bilinen yararlarından birisi de metabolizmayı hızlandırmasıdır. Diyet yapan insanların can eriği tüketmesi önerilir. Can eriği ile metabolizmayı hızlandırabilir ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Can eriği ayrıca bağ doku sağlığını da destekler.

Cilt Sağlığını Destekler

Can eriğinin anti-aging etkisi vardır ve bu etkiyle yaşlanmayı önler, cildi yeniler. İçeriğinde bulunan fito flavonoidler ve vitaminler sayesinde doku yenilenmesini hızlandırır.

 Kabızlığa İyi Gelir

Can eriğinin vücuda en önemli yararlarından biri ise kabızlığa iyi gelmesidir. Kabızlık şikayetinin ortadan kaldırma özelliği bulunan can eriği bağırsakların düzgün şekilde çalışmasını sağlar. Günde bir avuç tüketilen can eriği ile kabızlık probleminin önüne geçebilirsiniz. Sindirilme ve lif bakımından çok zengin olan can eriğinin tüketilmesi durumunda bu tür şikayetlere doğal olarak çözüm bulunabilir.

Hastalıklara İyi Gelir

Can eriği tam olarak akciğer dostu bir meyvedir. Bundan dolayı akciğer kanseri olan hastaların can eriğini tüketmesi doktorları tarafından da önerilmektedir. Can eriği aynı zamanda akciğerde kansere yol açacak kanserli hücrelerin de oluşmasını engeller. Sürekli olarak sigara tüketen kişilerin can eriğini tüketmesi çok doğru bir tercih olacaktır.

Can eriği tüketerek astım gibi rahatsızlıklarının yaşanmasını önleyebilirsiniz. Astımın belirtileri aynı şekilde can eriğini tüketerek önlenmektedir. Bundan dolayı can eriği tüketmek önemlidir.