Akçaağaç Şurubu Özellikleri ve Kullanım Alanları

Akçaağaç Şurubu

Akçaağaç şurubu, sofra şekeri ikamesi olarak kullanım imkânı sunan ve aynı isimli bir ağacın özünden elde edilen doğal tatlandırıcıdır. Akçaağaç, Kuzey Amerika’ya özgü olmasına rağmen Kanada’da taraflarında da bu ağaç yetiştirilmektedir.

Bu tatlandırıcı günümüzde pek çok süpermarkette bulunabilir. Özellikle diğer tatlandırıcılar ile karşılaştırma yapıldığında birçok sağlık yararı sunar.

Bilindiği gibi beslenme düzeninde rafine şeker ve tatlı tüketimi azaltılmalıdır. Günümüzde çoğu paketlenmiş gıdada yüksek oranda şeker bulunmaktadır. Aşırı şeker tüketimi, pankreas stresine neden olabilecek insülin üretimini teşvik edebilir. Bunlar dışında daha birçok hastalığa da davetiye çıkarabilir. Akçaağaç şurubu ise tam anlamıyla doğal bir tatlandırıcıdır ve sağlık üzerinde risk teşkil etmez.

Akçaağaç Şurubu Nedir?

Akçaağaç Şurubu

Akçaağaç şurubu, mutfak mahsullerini tatlandırmak için kullanılır. Kıvamlı, altın renkli, tatlı ve aromatik bir gıdadır. Meyve ve sebze şuruplarına benzer. Genellikle pasta ve tatlı tariflerinde kullanılsa da tost, içecek ve süt ürünlerine de ilave edilebilir.

Hazırlanması basittir. Akçaağaç odunlarının özsuyundan elde edilir. Bu şurup için gövdenin kabuğundan kesim yapılır ve ardından altına bir kap yerleştirilir. Bir süre sonra kap, yoğun bir şurupla dolar. Şurup daha sonra filtrelenir. Şişelenmeden evvel renk ve lezzet açısından derecelendirilir.

Birkaç farklı akçaağaç şurubu vardır. A sınıfı şuruplar en yüksek kalitedeki şuruplardır. İçlerinde neredeyse hiç kusur bulunmaz. Renkleri homojendir ve tatları ise oldukça doğaldır. Düşük kalitede olan şuruplar ise bulanık bir renk içerir. Bunlar, yoğun bir rafinasyon sürecinden geçen ürünlerdir.

Akçaağaç Şurubunun Özellikleri Nelerdir?

Akçaağaç Şurubu

Akçaağaç şurubu sakaroz ve sudan meydana gelir. Bundan dolayı kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde etkiler. Şeker alımının tip 2 diyabet gibi metabolik patolojileri geliştirme riski olduğundan dolayı aşırı tüketilmemesi oldukça önemlidir.

Bu gıdanın her 100 gramında 265 kalori bulunur. Yüzde 67’si basit karbonhidratlardan gelir. Beyaz şekerden çok daha yüksek bir glisemik indeksi vardır. Fakat pratik amaçlar için her ikisinin de vücut üzerindeki etkileri benzerdir. Orta vadede metabolizmanın ideal şekilde çalışması adına ikisi de aşırı tüketilmemelidir.

Bunlara ek olarak akçaağaç şurubu, antioksidan bakımından son derece yoğundur. Bu yüzden de serbest radikallerin oluşumunu önler. Bu da çeşitli rahatsızlıklara yakalanma riskini minimuma düşürür.

Akçaağaç Şurubu Nasıl Kullanılır?

Akçaağaç şurubu, birçok farklı tatlı tarifinde yer bulabilir. Çok karakteristik lezzet notaları sunmak adına diğer tatlandırıcılar yerine tercih edilmektedir. Sos şeklinde çiğ olarak servis etmek mümkündür. Ancak pişirme işlemlerinden geçerek yemeklere de dahil edilebilmektedir. Yemeklerde, salatalarda, soslarda, tatlılarda ve tahıllarla beraber rahatlıkla kullanılabilir.

Rafine şekere göre daha fazla tatlandırma kapasitesi vardır. Bu yüzden tariflere eklenirken dikkatli olunmalı ve buna göre ölçüm yapılarak kullanılmalıdır. Her fincan şeker için ¾ fincan akçaağaç şurubundan kullanabilirsiniz.

Bu gıdayı muhafaza etme şekli de önemlidir. Serin, güneş almayan ve kuru bir yerde saklamaya özen göstermelisiniz. Bu sayede iki seneden fazla raf ömrü olmaktadır. Kapağı açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında tutmalısınız. Bu koşullarda bir yıl kadar kalabilir.